Fotó: Krónika
2008. január 11., 00:002008. január 11., 00:00
A csalók lényegében a palira vettektõl a telefonos feltöltõkártyákon található egységeket – általában a maximális 25 euró értékben – tulajdonítják el. Felhívják telefonon vagy SMS-ben értesítik a becsapandókat, hogy nyertek egy-egy neves cég nyereményjátékán. Többnyire pénzzel vagy márkás elektromos felszerelésekkel kecsegtetik a „nyertest\", melyet akkor kap kézhez, ha követi az utasításokat. Elõször is vásárolnia kell egy telefonos feltöltõkártyát, ezután vissza kell hívnia a „céget\", és a telefonkártyán a fekete bevonat lekaparása után elõbukkanó számsort le kell diktálnia. Ezután általában arra biztatják a boldog nyerteseket, hogy látogassanak el vagy telefonáljanak a játékot szervezõ céghez a nyeremény kézhezvétele érdekében. A rászedettel viszont itt közlik, hogy semmiféle nyereményjátékot nem szerveztek. A csalók csupán a telefonkártyán található számsorra kíváncsiak, ugyanis az kapja meg a kártyán található egységeket, aki ezt beküldi a szolgáltatónak.
Rodica Slãtian, a Szatmár megyei rendõrség szóvivõje szerint tavaly több mint tíz bejelentést kaptak hasonló cselekmények miatt, és már az új év harmadik napján jelentkezett az elsõ idei áldozat.
A pórul jártak száma azonban ennek a sokszorosára tehetõ, mert nem mindenki teszi közhírré, hogy átverték. A jelenség egyébként országos, az áldozatok azt sem tudhatják, a csalók az ország melyik megyéjébõl keresték meg.
„Ma már én sem dõlnék be egy ilyen üzenetnek, hiszen több forrásból is értesültem a csalók ténykedésérõl – mesélte a Krónikának egy neve elhallgatását kérõ kolozsvári férfi. – Májusban azonban, amikor egy ilyen üzenetet kaptam, belesétáltam a kelepcébe. Egy korszerû telefonkészülék és egy 250 eurós Flanco vásárlási utalvány megnyerése kapcsán gratulált az SMS küldõje. Lehetségesnek tartottam a nyereményt, mert korábban több üzletben töltöttem ki olyan cédulát, amellyel nyereményjátékra iratkoztam be, és ezekre a telefonszámomat is ráírtam. Szerencsére a lehetõ legolcsóbb feltöltõkártyát vásároltam meg, így csak 12 eurót buktam.\" A férfi lapunknak elmondta, mindvégig ott motoszkált a fejében, hogy csalók is lehetnek a vonal túlsó végén, mégis lediktálta a feltöltõkártya sorszámát. Amikor öt perccel késõbb a saját telefonját akarta feltölteni, a robothang azt közölte, az egységeket már leszívták a kártyáról. Gyanakvása azonban arra jó volt, hogy a csalókkal folytatott telefonbeszélgetéseit rögzítette. Így másnap az írásos panaszhoz a beszélgetések hanganyagát tartalmazó CD-t is csatolhatta a rendõrségen. „Azt gondoltam, ha már egy hangfelvétellel is rendelkezem, sokkal közelebb járok a csalókhoz, mint a többi esetleges károsult. Ezért állampolgári kötelességemnek éreztem a rendõrségi bejelentést – idézte fel a történteket. – Kértem ugyanakkor, hogy a tettes kézre kerítése esetén fizettessék ki vele a nekem okozott kárt. Lelkesedésem azonban hamar alábbhagyott.\" Amint felidézte, a rendõrségen elmagyarázták, hogy a csaló gyakorlatilag megfoghatatlan. Sem a rendõrségnek, sem a szolgáltatónak nem áll ugyanis módjában, hogy megtudja, ki használ egy-egy feltöltõkártyás mobiltelefont. A szolgáltató legfennebb annyit deríthet ki, hogy a csaló melyik átjátszó torony körzetében tartózkodott a beszélgetések idõpontjában. A panasztevõ férfi késõbb a kárigényrõl is lemondott, amikor a körzetért felelõs rendõr a lakásán kereste fel, és elmagyarázta, az igény fenntartása milyen további megpróbáltatásokkal jár.
„Engem is kis híján sikerült csõbe húzniuk – magyarázta lapunknak egy neve elhallgatását kérõ szatmárnémeti fiatalember. – Felhívott valaki, aki az Orange telefontársaság alkalmazottjaként mutatkozott be, és közölte, hogy nyertem egy telefont és ezer eurót, mivel a nem tudom hányadik feltöltõkártyát én vettem meg. Arra kért hogy vásároljak még egyet, és miután bediktálom neki a számsort, közli, hogy hol és mikor vehetem fel a pénzt. Örömömben meg is vettem a kártyát, de szerencsére idõben elkezdtem gyanakodni, és kikértem az egyik ismerõsöm véleményét is, aki felvilágosított, hogy át akarnak verni.\"
A csalók ténykedésére a mobiltelefonos társaságok is figyelmeztették ügyfeleiket. Az Orange társaság például SMS-ben kérte ügyfeleit, ne közöljék senkivel a feltöltõkártyák számkódját, vagy a személyes adataikat, jeligéjüket. A jelek szerint csak így lehet biztosan elkerülni az átverést, ha telefonon csalók gratulálnak.
Babos Krisztina, Gazda Árpád
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Kolozsváron és Bukarestben is összefogtak az egyetemek, egyetemi oktatók, hogy az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítsák a polgárokat.