Szúrja a román kormány Maros megyei képviselőjének szemét a székely zászló
Fotó: Gligor Róbert László
A makfalvi köztéri parkban elhelyezett székely zászló eltávolítására szólította fel a község polgármesterét Maros megye prefektusa. A település elöljárója és a Székely Nemzeti Tanács szerint a kormány területi képviselője tévesen és tendenciózusan értelmezi a hivatkozott törvényt.
2024. szeptember 19., 16:252024. szeptember 19., 16:25
2024. szeptember 25., 01:272024. szeptember 25., 01:27
Újabb fejezetet nyitott a székelyföldi zászlóháborúban Ciprian Dobre Maros megyei prefektus. A kormány területi képviselője felszólította Makfalva község polgármesteri hivatalát, hogy távolítsa el a község parkjából, a báró hadadi Wesselényi Miklóst ábrázoló szobor mellől a székely lobogót. A prefektus a magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Civil Fórumának panasza nyomán fogalmazta meg átiratát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) megyei szervezetének elnöki tisztségét is betöltő Ciprian Dobre idézi az 1994/75-ös számú, a román nemzeti lobogó kitűzéséről szóló törvényt, amely előírja, hogy más államok hivatalos zászlóit kizárólag a román nemzeti zászlóval együtt lehet kitűzni.
A jogszabály arról is rendelkezik, hogy más országok zászlaja csupán a román trikolórral együtt tűzhető ki, a hivatalos látogatások alkalmával, a nemzetközi fesztiválok és rendezvények esetében, közintézmények épületén, a helyi hatóságok által kijelölt helyeken. A prefektus megállapítása szerint bármilyen egyéb, a törvényben nem szereplő zászló kitűzése „jogalap nélküli, tilos”. Dobre arra szólítja a polgármestert, hogy haladéktalanul távolítsa el az „oda nem illő” zászlót, és helyére tűzze ki Románia lobogóját.
A 3000-es lélekszámú (ebből mintegy 2200-an magyarok) község függetlenként megválasztott elöljárója a levélhez mellékeli Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd jogi véleményezését, amely többek között megállapítja, hogy a román jogszabályok nem tiltják zászlók magántulajdonban lévő intézményeken, tereken történő elhelyezését, így ezt törvényi alapon nem lehet büntetni.
Wesselényi Miklós szobra Makfalva parkjában, az itt lobogó székely zászlót távolíttatnák el(Archív felvétel)
Fotó: Gligor Róbert László/archív
„A román nemzeti lobogó kitűzéséről szóló törvény csak Románia és más államok zászlajának közintézményeken történő elhelyezését szabályozza, és nem tartalmaz egyetlen korlátozást sem más jellegű épületre. Márpedig ami nem tilos, az megengedett!” – szögezi le jogi véleményezésében Kincses Előd, felhívva a figyelmet, hogy a nemzeti jelképek használatának akadályozása áthágja a Románia alkotmányában is rögzített szólásszabadságot.
Állást foglalt az ügyben Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke, a székely zászló elleni támadásnak minősítve a prefektusi felszólítást. „Ismételten tudomására kell hoznunk Románia kormányának, hogy Székelyföld létezik Románia kellős közepén, de nem idegen állam, hanem több mint száz éve része Romániának (…) Jelezni szeretném, számos olyan egyéni és társadalmi cselekvés van, amelyet nem szabályoz törvény, ám igen furcsa lenne azt hangsúlyozni, hogy ezek tiltottak. Bármennyire is eredeti a Ciprian Dobre prefektus által hangoztatott jogelv, meggyőződésünk, hogy ez kivitelezhetetlen, ennek a jogsértő elvnek hivatalos állami okiratba foglalása pedig sérti a jogállamiság elvét” – szerepel az SZNT elnökének csütörtöki közleményében.
Izsák szerint a szervezet kész minden erkölcsi és politikai segítséget megadni a továbbiakban Makfalva polgármesteri hivatalának. Hozzáteszi, ebben a pillanatban készen áll 20 darab, a Makfalván kihelyezetthez hasonló székely zászló, amelyet Székelyföld különböző településein fognak elhelyezni. Készen állunk, hogy politikai és jogi ellenlépéseket tegyünk a székely zászlót ért, minden román állami támadás ellen” – állapítja meg Izsák Balázs.
A Nyárádszeredai Városnapok 2015-ös kiadásának nyitórendezvényét kisebb incidens zavarta meg, miután a kitűzött magyar és székely zászlók láttán Lucian Goga, Maros megye akkori prefektusa és Ciprian Dobre akkori megyei tanácselnök távozott a helyszínről. Dobre és Goga előtte felszólították Tóth Sándor polgármestert: válasszon közöttük és a zászlók között. Miután a Nyárádmenti kisváros elöljárója közölte velük, hogy a zászlók a helyükön maradnak, a prefektus és a tanácselnök autóba ült, és elhajtott Nyárádszeredából.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
1 hozzászólás