Fotó: Pál Árpád
Ismét többtucatnyi olcsó orvosság eltűnését helyezték kilátásba a gyógyszergyártók annak nyomán, hogy az egészségügyi minisztérium hétfőn a készítmények árának kiszámítási módjára vonatkozó tervezetről szervezett közvitát.
2018. március 28., 10:372018. március 28., 10:37
2018. március 28., 11:282018. március 28., 11:28
A gyártók arra figyelmeztetnek, hogy a tervezet révén jelentősen csökkenhet számos orvosság ára, de ez korántsem jó hír, ugyanis ennek nyomán szerintük mintegy 120 olcsó készítmény fog eltűnni a patikákból, ráadásul ezek közül több esetében nincs drágább alternatíva.
Dan Zaharescu, a nemzetközi gyógyszergyártó cégek romániai egyesületének ügyvezető elnöke a Digi24 hírtelevíziónak azt nyilatkozta: ne felejtsük el, hogy uniós szinten már most is nálunk a legalacsonyabb az orvosságok ára, a vállalatokat ráadásul a 20 százalékos clawbackadóval is terhelik – ezt forgalmuk alapján kell befizetniük. „Lassan odajutunk, hogy a gyógyszerek jó részének forgalmazása nem fenntartható Romániában, ezért a gyártók kénytelenek lesznek visszavonni ezeket. Közel 120 készítményről van szó” – magyarázta a gyártók képviselője.
A tárcavezető március elején jelentette be, hogy a gyógyszerárak újraszámolásának április elsejei határidejét szeptemberre halasztják. Akkor úgy fogalmazott: elképzelhető, hogy egyes orvosságok ára növekszik, de csak kis mértékben, a legtöbb készítmény pedig olcsóbb lesz. Pintea emlékeztetett: az árkorrekciót már 2015-ben el kellett volna végezni, de most kénytelenek ismét halasztani, hogy pontos munkát tudjanak végezni.
Fotó: Barabás Ákos
A tervezet elérhető az egészségügyi minisztérium honlapján. A gyógyszergyártók rendszeresen fenyegetőznek az olcsó orvosságok piacról való kivonásáról, amikor kormányszinten készülnek rendelkezni a készítmények áráról. A cégek évek óta előrukkolnak néhány havonta azzal, hogy a patikák és így a páciensek is alapvető orvosságok nélkül maradnak. A kormány ezzel szemben rendre azt állítja, hogy csakis a páciensek érdekeit szem előtt tartva intézkednek.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!