Fotó: Mediafax
2007. augusztus 13., 00:002007. augusztus 13., 00:00
A nagy-romániások ezért bejelentették, eljárást indítanak a kormány ellen, hogy az vonja vissza a címer engedélyezését. Kovászna megye címertervének múlt hét végi elfogadását többéves vita előzte meg, de a megyei önkormányzat vezetői már a jelkép hivatalos elfogadása előtt elhelyezték azt székhelyük homlokzatán. Ioan Solomon, a Kovászna és Hargita Megyei Románok Civil Fórumának elnöke kifejtette: a címert azért fogadták el, mert az RMDSZ kormányon van. Hozzátette, szerinte a címer a több mint 25 százalékos háromszéki románsággal szembeni intolerancia jelképe. Solomon közölte, a Kovászna megyei román közösség nevében javasolták a keresztet, mint a kereszténység szimbólumát, vagy a fenyőt és a borvízforrást, mint a megye gazdagságának jelképeit. Az RMDSZ azonban valamennyi javaslatot elutasította, mert nem kívántak változtatni a régi Háromszék vármegye címerén.
Demeter János, a Kovászna Megyei Tanács elnöke elmondta: az Országos Heraldikai Bizottság tagjait azzal győzték meg a címer elfogadásáról, hogy a jelképet a román kormány a két világháború közötti időszakban elfogadta és használta is. Szekeres Attila címertervező magyarázata szerint a kardot tartó páncélos kar a szülőföld védelmében tanúsított hősiességet jelképezi. A szív az áldozatkészség szimbóluma, de az úgynevezett „régi székely címer” eleme is. Az arany nap és a növekvő ezüst félhold az úgynevezett „új székely címer”, tulajdonképpen a székely nemzet címere. A három csillag eredetileg a három székely rendet jelképezte, de utal a Háromszéket alkotó székek számára is. „Nagyon hosszú út áll mögöttünk: nehezen sikerült elfogadtatnunk a címert, hiszen számos politikus saját etnikumának jelképeit kereste benne” – számolt be Demeter János megyei tanácselnök. Hozzáfűzte: úgy véli, a címerek nem etnikumokat, hanem emberi és közösségi karaktereket jelenítenek meg. „Ilyen a hazaszeretet és a szülőföld szeretete, amely érvényes magyarokra, románokra egyaránt” – fejtegette Demeter. Hozzátette: a kormány által jóváhagyott címert ezentúl hivatalosan is használják majd, kifüggesztik a megye bejáratainál, valamint székely kapukat is helyeznek a megyehatárokhoz.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.