Fotó: Thomas Campean
Egy alig több, mint tíz kilométeres szakaszon annyi védett állat- és növényfaj található a Nagy-Homoród mentén, hogy a teljes Székelyföld dicsőségére válik a kiemelkedő gazdagságú és minőségű élőhelyet nyújtó Ilona völgye – csakhogy a terület nemhogy európai, de még országos szintű védettséget sem élvez. A lenyűgözően gazdag biodiverzitású élőhely így nagyon sérülékeny.
2015. május 31., 11:212015. május 31., 11:21
Mesébe illően gazdag a Nagy-Homoród mentén fekvő Ilona völgyének élővilága: biodiverzitás szempontjából egy igazi tündérkert a meredek dombok és szelíd lankák közt kígyózó patakvölgy.
A Homoród hűs vizében Petényi-márnák, kőfúró csíkok és ördöghalak élnek, hódok és vidrák osztoznak az égeres ligeterdők árnyékolta vizes élettéren, a part mentén pedig jégkorszakból fennmaradt virágfaj nő. A fenyvesek és lomberdők fái közt barna medvék és farkasok járnak, felettük védett ragadozómadár-fajok vadásznak. A patak azonban egyre több sebből vérzik.
Imecs István biológus tanulmányt készített a Homoród Ilona-völgyi szakaszának élővilágáról. Ebből az is kiderül, hogy a hód és a vidra is állandó lakójává vált a keskeny völgyben csobogó vizeknek. A kutató szerint kiemelkedő az élőhely minősége. „Talán egész Hargita megyében nincs még egy ilyen érintetlen állapotban megmaradt patakvölgy, mármint a halpopuláció és a parti növényzet szempontjából, egy tízes skálán elérné a nyolc, kilenc pontot” – fogalmazott a biológus, de megemlítette azt is, hogy a patakba valószínűleg sok helyen belefolyik a szennyvíz, értékelése pedig a víz minőségére nem is terjed ki.
Part menti kincsek
Meglepő, de a völgy egyik legnagyobb természeti értékét a part mentén fellelhető égeres ligeterdők képezik. Imecs István elmondása szerint ezek Natura 2000 prioritású élőhelyek, Európa-szerte nagyon ritkának számítanak, ezért az EU annyira kiemelt figyelemmel kezeli védelmüket, hogy egy égerfás ligeterdő kivágásának ügye az Európai Bizottságig is eljuthat.
A biológus szerint egyébként a vizsgált terület biodiverzitása annyira gazdag, hogy ha most zajlana Romániában a Natura 2000-es területek kijelölése, probléma nélkül védelem alá kerülhetne az Ilona völgye is, hiszen nagyon sok olyan Natura 2000-es terület van, amelyen negyedannyi védett állat- vagy növényfaj sincs.
A kutatás során – ami elsősorban a patak élővilágára koncentrált – az alig több, mint tíz kilométeres szakaszon tíz halfaj jelenlétét dokumentálták, ezek közül három is védett: az ördöghalnak is nevezett botos kölönte, a Petényi-márna és a kőfúró csík. Ezek mellett megtalálható két keszegféle – a sujtásos, valamint a szélhajtó küsz –, a fejes domolykó, a kövi csík, a paduc, a fürge cselle és a fenékjáró küllő is.
Állandó lakói már a pataknak a hódok és a vidrák is, a megfigyelések alkalmával a kutatók egyértelmű nyomokat találtak mindkét faj jelenlétéről. Valószínűleg csak egy hódcsalád él az Ilona völgyében, ami átlagban hat egyedet jelent: az életük végéig egy párt alkotó szülőket, valamint egy- és kétéves utódaikat.
A hódok a völgy alsó szakaszán telepedtek meg, de életterüket egyre inkább kiterjesztik a felsőbb szakasz irányába. Vidrát egyelőre a hódnál is ritkábban látni a vízmosta kövek közt alázúgó patak medrében, a nyomok alapján mindössze egy-két példány élhet belőlük az Ilona völgyében. Pontos számukat nehéz felbecsülni, mert a vidra egyetlen éjszaka alatt is nagy távolságokat képes megtenni – mondta el Imecs István.
A bő vizű borvízforrásokat rejtő, erdőkkel borított, meredek dombok közt kígyózó szűk völgy egy ökológiai folyosót képez, amit a szigorúan védett nagyvadak, barna medvék és farkasok egyaránt használnak egyelőre viszonylag zavartalanul, hiszen a völgyben nincs aszfaltút, a patakkal párhuzamosan futó erdei úton gyér a forgalom. Noha a kutatás elsősorban a patak élővilágára irányult, több védett madarat is feljegyeztek a kutatók a terepszemlék során.
A völgy titokzatos erdeiben uráli baglyok is élnek. A méltóságteljes ragadozó a legnagyobb baglyok egyike, hossza a fél métert is meghaladhatja, szárnyfesztávolsága pedig az egy métert. Két másik védett madár, a hegyi billegető és a fehértorkú vízirigó jelenlétét is feljegyezte a tanulmányban a biológus, de a Natura 2000-es madárvédelmi terület közelsége miatt valószínűleg más védett madárfajok is feltűnnek időnként a patakparti fák ágain.
Nem kevésbé izgalmas a völgy növényvilága sem. Ki gondolná például, hogy a patakparti virágok némelyike a jégkorszak óta itt él? Ilyen a szibériai hamuvirág, amely egy jégkorszaki maradványnövény. „Nagyon érdekes, hogy van egy olyan folt a patak mentén, ami a megfelelő mikroklímának köszönhetően egy ritka, jégkorszakbeli növénynek biztosít élőhelyet” – magyarázta a biológus, aki szerint valószínűleg több helyen is megtalálható a védett növényfaj a patak mentén.
Felhők gyülekeznek a völgy fölött
Csakhogy az emberi tevékenység, a civilizációs beavatkozások szinte pillanatok alatt véget vethetnek a természet által ősidők óta dajkált paradicsomi állapotnak: a tanulmány készítője több veszélyforrást is azonosított, ezek némelyike eltűnéssel fenyeget egyes halfajokat, a patakot pedig kiszáradással.
A patakba engedett szennyvíz mellett a nyaralótulajdonosok által elvégzett mederátalakítások jelentik a legnagyobb veszélyt a vízi élővilágra. Mederlépcsőket építenek, kibetonozzák, kikövezik a patakpart falait, ez felgyorsítja a víz folyását, eltűnnek a kövek, megszakad a kapcsolat egyes patakszakaszok között, emiatt pedig a halak nem tudnak felúszni a felsőbb szakaszokra – vázolta az összefüggések láncolatát a szakember, hozzáfűzve, nem lát bele abba a kérdésbe, hogy ki ad engedélyt a patakparti építkezésekre, de arra jogi háttér biztosan nincs.
Egyébként a völgy alsó szakaszán elvégzett medermunkálatok miatt már most tapasztalható az Ilona völgyében, hogy felgyorsult a patak. Emiatt a víz szintje a megfelelő mérték alatt van, mintha szárazság lenne – mondta el Imecs István. Ha ebből a vízhozamból a homoródfürdői törpe vízi erőművel még kivennének 70-80 százalékot, amennyiről a helybéliek beszéltek, teljesen eltűnne a patak – tette hozzá.
A megépítése miatt korábban nagy civil felháborodást keltő vízi erőmű még akkor is gondot okoz, ha be sem indítják: az oldalába épített hallépcső a rendeltetése szerinti használatra alkalmatlan, így a biológus szerint számolni kell azzal, hogy a gát fölött egy-két éven belül eltűnhetnek egyes halfajok, mert ha lesodródnak a vízzel, többé már nem tudnak felúszni. Az már csak ráadás, hogy az erőmű jobb oldalán fogják be a patak vizét, és az a gát alatt ugyanazon az oldalon folyik tovább, a hallépcső viszont a bal oldalon van, így a sodrást követő halak meg sem találják az amúgy is használhatatlan vízlépcsőt – fűzte hozzá a szakember.
A szaporodó veszélyforrások miatt a vizes élőhelyek megőrzése egyre nagyobb kihívást jelent Hargita megyében is: a patakok szemétlerakóként és szennyvízcsatornaként történő használata, gátakkal felfogása, betonmedrekbe terelése, az illegális kőkitermelések, kotrások miatt a károk halmozódnak, hatásuk pedig néha nemcsak összeadódik, hanem többszöröződik. Az átgondolatlan mederszabályozások, de néha még a szakhatóság által végzett árvízvédelmi munkák során is jelentős környezeti károk keletkeznek, a környezetvédelmi szervek pedig gyakran már csak nyugtázni tudják a romlást, megakadályozni nem.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!