Fotó: Bíró Blanka
A helybeliek ismerik és betartják a részleges éjjeli kijárási tilalomra vonatkozó szabályokat, az átutazók már kevésbé – erre a következtetésre jutottam hétfőn este, amikor elkísértem a sepsiszentgyörgyi rendőröket-csendőröket, akik a kijárási tilalomra vonatkozó katonai rendelet betartását ellenőrizték. A korlátozó intézkedések akkor még csak a 22 és 6 óra közötti időszakra vonatkoztak.
2020. március 24., 16:072020. március 24., 16:07
2020. március 25., 18:192020. március 25., 18:19
A munkamegosztás úgy alakult, hogy a rendőr állította meg a gépkocsikat, a csendőr a gyalogosokat.
A Brassó és Csíkszereda közötti országút sepsiszentgyörgyi szakaszán, az állomás melletti körforgalomnál szolgálatot teljesítő rendfenntartók elmondták: az egész városban járőröznek a kollégáik. Mindenki védőmaszkot, kesztyűt viselt – én nem, mert mire vettem volna, már nem volt honnan. Hideg volt, metsző szél fújt, gondoltam, akkor sem jönnék ki ilyen időben az utcára, ha nem lenne tilos. Később pontosan így meg is fogalmazta ezt egy délutáni váltásból vacogva hazafelé igyekvő férfi.
Fotó: Bíró Blanka
Egy szűk órát bírtam a terepen, addig folyamatosan zajlott az élet: munkából tértek haza gyalog, biciklivel, gépkocsik is felbukkantak. A buszok még közlekedtek, a helyi készenléti bizottság kedd reggeltől állította le teljesen a közszállítást. Tehergépkocsik is elhúztak, azokat nem állították meg, mert mint a rendőr mondta, senki nem megy „esti sétára céltalanul kamionnal”.
Sepsiszentgyörgyön már szerdán délelőtt, vagyis a kijárási tilalom hatályba lépése előtt kezdték elfoglalni a rendfenntartók az állásaikat. Egyre több helyszínen parkoltak le a villogó rendőrautók, a rendőrök, csendőrök sertepertéltek, nézelődtek.
Az első megállított gépkocsi Maros megyei, hárman ültek benne. A rendőr darálta a hivatalos szöveget a részleges kijárási tilalomról, majd
Hatályba lépett hétfőn 22 órakor a román belügyminisztérium katonai rendelete, amelynek értelmében este 10 és reggel 6 óra között csak indokolt esetben hagyhatják el lakhelyüket az állampolgárok.
A rendőrnek erre megvolt az „egyenválasza”: „Két napja ezt harsogja a televízió, a rádió, ezt írják az újságok. Különben a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól”. A beszélgetés során aztán kiderült, a bukaresti repülőtérről vitték Marosvásárhelyre a külföldről hazaérkező utast.
Fotó: Bíró Blanka
„Papírom van a repülőtérről, hogy egyenesen lakhelyi elkülönítésbe kell vonulnom. Ez nem elég sürgősség?” – vetette fel a hátsó ülésről az utas.
– mondta a rendőr, majd útjukra engedte őket. Marosvásárhelyig ahányszor megállítják őket, annyiszor büntethetik meg, de fellebbezhetnek, mondta a rendőr a fázósan toporgó újságírónak.
Fotó: Bíró Blanka
A következő gépkocsi Galac megyei – a forgatókönyv ugyanaz, papír nincs, nem tudták, mennek Kolozsvárra, sürgős, haza kell hozniuk az ottani kórházból a várandós lányukat. Ötezer lejes bírság postán, lehet fellebbezni.
Fotó: Bíró Blanka
„Ki sem jönnék ilyen időben, ha nem lenne muszáj” – mondja egy helyi gyárból hazasiető férfi. A kerékpáros a hátizsákjából szedegeti elő a papírt. „Ezután minden este találkozunk” – búcsúzik a rendőr. „Akkor a zsebembe teszem az igazolást, ne kelljen kotorásznom utána” – nyugtázza beletörődve a férfi.
Fotó: Bíró Blanka
Így zajlik egy órán keresztül, jönnek-mennek, van papír, nincs papír... Reggelig maradnak? – kérdem a rendőrt. Ameddig szükséges, hangzik a tipikusan rendőri válasz. Éjfélre hazaérek. Arra már az utcák teljesen kihaltak, csak a villogó rendőrautók pásztázzék a környéket. Felhangzik a hangosbemondón, hogy maradj otthon – magyarul is, igaz egy kicsit törve. Szükségállapot van. Ijesztő és furcsa.
Fotó: Bíró Blanka
Újabb korlátozásokat, szigorításokat jelentett be Klaus Johannis államfő kedden kora délután a koronavírus terjedésének megakadályozásáért folytatott küzdelemben.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!