Fotó: Bíró Blanka
A helybeliek ismerik és betartják a részleges éjjeli kijárási tilalomra vonatkozó szabályokat, az átutazók már kevésbé – erre a következtetésre jutottam hétfőn este, amikor elkísértem a sepsiszentgyörgyi rendőröket-csendőröket, akik a kijárási tilalomra vonatkozó katonai rendelet betartását ellenőrizték. A korlátozó intézkedések akkor még csak a 22 és 6 óra közötti időszakra vonatkoztak.
2020. március 24., 16:072020. március 24., 16:07
2020. március 25., 18:192020. március 25., 18:19
A munkamegosztás úgy alakult, hogy a rendőr állította meg a gépkocsikat, a csendőr a gyalogosokat.
A Brassó és Csíkszereda közötti országút sepsiszentgyörgyi szakaszán, az állomás melletti körforgalomnál szolgálatot teljesítő rendfenntartók elmondták: az egész városban járőröznek a kollégáik. Mindenki védőmaszkot, kesztyűt viselt – én nem, mert mire vettem volna, már nem volt honnan. Hideg volt, metsző szél fújt, gondoltam, akkor sem jönnék ki ilyen időben az utcára, ha nem lenne tilos. Később pontosan így meg is fogalmazta ezt egy délutáni váltásból vacogva hazafelé igyekvő férfi.
Fotó: Bíró Blanka
Egy szűk órát bírtam a terepen, addig folyamatosan zajlott az élet: munkából tértek haza gyalog, biciklivel, gépkocsik is felbukkantak. A buszok még közlekedtek, a helyi készenléti bizottság kedd reggeltől állította le teljesen a közszállítást. Tehergépkocsik is elhúztak, azokat nem állították meg, mert mint a rendőr mondta, senki nem megy „esti sétára céltalanul kamionnal”.
Sepsiszentgyörgyön már szerdán délelőtt, vagyis a kijárási tilalom hatályba lépése előtt kezdték elfoglalni a rendfenntartók az állásaikat. Egyre több helyszínen parkoltak le a villogó rendőrautók, a rendőrök, csendőrök sertepertéltek, nézelődtek.
Az első megállított gépkocsi Maros megyei, hárman ültek benne. A rendőr darálta a hivatalos szöveget a részleges kijárási tilalomról, majd
Hatályba lépett hétfőn 22 órakor a román belügyminisztérium katonai rendelete, amelynek értelmében este 10 és reggel 6 óra között csak indokolt esetben hagyhatják el lakhelyüket az állampolgárok.
A rendőrnek erre megvolt az „egyenválasza”: „Két napja ezt harsogja a televízió, a rádió, ezt írják az újságok. Különben a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól”. A beszélgetés során aztán kiderült, a bukaresti repülőtérről vitték Marosvásárhelyre a külföldről hazaérkező utast.
Fotó: Bíró Blanka
„Papírom van a repülőtérről, hogy egyenesen lakhelyi elkülönítésbe kell vonulnom. Ez nem elég sürgősség?” – vetette fel a hátsó ülésről az utas.
– mondta a rendőr, majd útjukra engedte őket. Marosvásárhelyig ahányszor megállítják őket, annyiszor büntethetik meg, de fellebbezhetnek, mondta a rendőr a fázósan toporgó újságírónak.
Fotó: Bíró Blanka
A következő gépkocsi Galac megyei – a forgatókönyv ugyanaz, papír nincs, nem tudták, mennek Kolozsvárra, sürgős, haza kell hozniuk az ottani kórházból a várandós lányukat. Ötezer lejes bírság postán, lehet fellebbezni.
Fotó: Bíró Blanka
„Ki sem jönnék ilyen időben, ha nem lenne muszáj” – mondja egy helyi gyárból hazasiető férfi. A kerékpáros a hátizsákjából szedegeti elő a papírt. „Ezután minden este találkozunk” – búcsúzik a rendőr. „Akkor a zsebembe teszem az igazolást, ne kelljen kotorásznom utána” – nyugtázza beletörődve a férfi.
Fotó: Bíró Blanka
Így zajlik egy órán keresztül, jönnek-mennek, van papír, nincs papír... Reggelig maradnak? – kérdem a rendőrt. Ameddig szükséges, hangzik a tipikusan rendőri válasz. Éjfélre hazaérek. Arra már az utcák teljesen kihaltak, csak a villogó rendőrautók pásztázzék a környéket. Felhangzik a hangosbemondón, hogy maradj otthon – magyarul is, igaz egy kicsit törve. Szükségállapot van. Ijesztő és furcsa.
Fotó: Bíró Blanka
Újabb korlátozásokat, szigorításokat jelentett be Klaus Johannis államfő kedden kora délután a koronavírus terjedésének megakadályozásáért folytatott küzdelemben.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!