Magyar többségű a lakosság az Arad megyei községben
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A helyi identitás megerősödését, a falu neves szülöttei emlékének köztudatban tartását remélik Kisiratos elöljárói az utcanevek választásától. A 20 évvel ezelőtt önállósodott magyar határ menti község Arad megyében az egyetlen, amelynek utcái, közterei eddig nem viseltek nevet. Idén januárban azonban véglegessé vált a jegyzék: a 26 utcából 22-őt a magyar irodalom és történelem alakjairól, abból is 11-et a településhez kötődő személyiségekről neveztek el.
2024. augusztus 22., 19:102024. augusztus 22., 19:10
2024. augusztus 22., 19:302024. augusztus 22., 19:30
Még ha nem is helyezték ki a névtáblákat, januártól már érvényesek az utcanevek és új házszámok Kisiratoson – jelentette ki a Krónikának Korondi Erika, az Arad megyei község polgármestere. Az elöljáró csütörtökön érdeklődésünkre hozzátette: az utcanévtáblák már a községházán vannak, az oszlopok, amelyekre felhelyezik majd őket, szintén megérkeztek, de a kihelyezésükkel megvárják az aszfaltozási-közművesítési munkálatok befejezését.
„A helyi közigazgatási törvény kötelezett bennünket arra, hogy valamiképpen megkülönböztessük az utcákat. A helybeliek a dűlőnevek szerint tudták, ki, hol lakik, de ha azokat tettük volna hivatalossá, le kellett volna fordítanunk, és úgy használni a hivatalos dokumentumokban. Mi a névválasztás mellett döntöttünk, mert a falu neves szülötteinek is emléket akartunk állítani ezáltal” – magyarázta Korondi Erika.
Korondi Erika polgármester
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Felelevenítette: az első világháborút lezáró trianoni határmódosítások eredményeként Kisiratos Romániához került, és a helyieknek nem volt beleszólásuk a sorsukba. „Annak idején a település nevét egy tollvonással elvették, és kaptunk egy román nevet (Dorobanți – a szerző). Ezt szerettük volna elkerülni, hogy megint mások erőltessenek ránk valamit. Most a 26 utcából 22 magyar nevet kapott. A törvény kimondja, hogy húsz százalékban kell román utcaneveknek is lenniük, s mivel van egy új lakónegyed, amelyben többnyire románok laknak, úgy döntöttünk, hogy azokat az utcákat román személyiségekről nevezzük el” – mondta a polgármester, aki szerint nem feltétlenül a magyar lakosság arányát akarták tükrözni a névválasztással, hanem az egyetemes magyar irodalom és történelem jeles alakjain kívül olyan személyiségeket választottak, akiknek sokat köszönhet a több mint 200 éves múltú település.
Négynyelvű üdvözlet a település Kürtös felőli bejáratánál
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A 11 tagú helyi képviselő-testületben 9-en RMDSZ-esek, nem volt tehát nehéz elfogadtatni a tanácsi határozatot a névválasztásról, és mivel a megyei kormánymegbízott Tóth Csaba szintén a magyar érdekvédelmi szervezet tagja, a prefektúra sem gördített akadályt ez elé. Három nagyobb térképet is rendelt a községháza, ezeket a település két bejáratánál és a központban fogják kihelyezni, hogy tudjanak tájékozódni a Kisiratosra látogatók, vagy szükség esetén a mentősök, tűzoltók és a postakocsi vezetője is könnyebben boldoguljon. A változás a lakosságra is kötelezettséget ró, hiszen az okmányokat cserélni kell majd, de Korondi Erika szerint ezt ráér megtenni, amikor a jelenleg érvényes személyi igazolványok, jogosítványok stb. érvényességüket veszítik.
A magyar irodalom és kultúra (Móricz Zsigmond, József Attila, Petőfi Sándor vagy Liszt Ferenc), illetve a magyar történelem jeles személyiségeiről (például Bethlen Gáborról) neveztek el utcákat, de a hangsúlyt a Kisiratoshoz kötődő személyiségekre fektették – magyarázta Almási Gábor történelemtanár, helyi RMDSZ-es tanácsos, aki a javaslatot összeállította és előterjesztette.
Almási Gábor történelemtanár, önkormányzati képviselő a javaslattevő
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Így a település alapítójaként tisztelt Szalbek György – aki a mai kisiratosiak elődeit letelepítette a birtokán 1818-ban – és felesége, Török Zsófia neveit is viselik utcák a községben. „Török Zsófia szintén a falu patrónusának tekinthető, ő építtette fel a templomot, telket biztosított az iskolának, és az 1850-es években megmentette a falut a felszámolástól” – indokolta a választást.
A távoli frontokon és fogolytáborokban életüket vesztett, ismeretlen helyen nyugvó néhai kisiratosi katonáknak mostantól közös emlékhelyük van: Kocsis Rudolf aradi szobrászművész alkotását szombat délután avattak fel a helyi temetőben.
Már 2019-ben kezdeményezték az utcanévválasztást, de a koronavírus-járvány miatt abbamaradt a folyamat, és körülbelül két éve lett megint aktuális. Akkor folytatta a tervezet kidolgozását Almási Gábor. „Próbáltunk egyensúlyt tartani a helyi személyiségek és az egyetemes magyar történelem és kultúra személyiségei között. A 22 magyar utcanévből 11 helyi személyiségé, 11 összmagyar vonatkozásban jelentős. Kisiratosnak a 20. században nem voltak utcanevei, csak számozások voltak. Egyetlen térképünk maradt fenn az 1880-as évek végéről, amelyen néhány név szerepelt – de akkor Kisiratosnak még csak hat utcája volt –, például Cigány utca, Zsillér utca. Úgy döntöttük, hogy inkább a személyiségeket vesszük figyelembe” – mondta a helytörténészként is tevékenykedő pedagógus, önkormányzati képviselő.
A község címere mellett a 20. század meghatározó kisiratosi személyiségeinek nevei is felkerültek az utcanévtáblákra
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Több kisiratosi születésű vagy a településhez kötődő egyházi személyiségről neveztek el utcákat: néhai Páter Godó Mihály jezsuita szerzetes nevét eddig csak az iskola viselte, illetve szobra látható a templomkertben, de most már azt az utcát is róla nevezték el, amelyben a szülőháza áll. Néhai Túry László kanonokról, nagyprépostról is utcát neveztek el, továbbá Nagy Jánosról, aki a település első papja volt 1835 és 1879 között, utódjáról, Hügel Jánosról, akinek az idejében épült a jelenlegi templom és 26 évig volt plébános, Hodács Ágostonról, akire az idősebbek még emlékeznek, és aki Almási Gábor szavai szerint „a két világháború között vigyázott közösségünkre papként”. De művészek, népművelők is vannak a „névadók” között, mint néhai Bérczi Ferenc.
Almási Gábor hangsúlyozta: nem arról szól a névadás, hogy a köztudatból kitöröljék a régi dűlőneveket, falurészek köznyelvi elnevezéseit: „Eddig is megőriztük ezeket, anélkül, hogy hivatalos dokumentumban lettek volna rögzítve. Ezeket továbbra is meg kell tartanunk, és ez elsősorban rajtunk múlik. Vannak helytörténeti írások, elsősorban Sarusi Mihály könyvei, amelyekben rengeteg információt találni erről, s persze mi is használjuk ezeket a hétköznapokban. A helyi személyiségek nevének használata erősíti a magyar és a helyi identitást, azt, hogy eleink nehéz munkával tudták ezt a közösséget megtartani, felépíteni, gyarapítani, és talán arra sarkallja az embereket, hogy többet tudjanak meg a saját múltjukról, és abból akár példát is merítsenek.”
Az egyetemes magyar kultúra és történelem személyiségeinek nevei mellett a falu alapítójának neve is megfér
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.
Nem újdonság, de megfontolandó, hogy számos negatív következménnyel jár a gyerek lelki és képességbeli fejlődésére nézve a túl gyakori mobilhasználat, az iskolában akadályozná az elmélyült odafigyelést, a tanulási folyamatot.
Két embert is megtámadott egy medve vasárnap este egy Brassó megyei településen. A hatóságok Ro-Alert üzenetet küldtek.
Egy busz és egy személygépkocsi ütközött össze vasárnap az A1-es sztrádán, a Szeben megyei Kisapold közelében, a Szászsebes–Nagyszeben menetirányban. A hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Életét vesztette szombat este a Beszterce-Naszód megyei Kiskaján községben történt közúti balesetben egy motorkerékpár utasa, egy 24 éves nő.
Nagy reményeket fűz Marcel Ciolacu kormányfő a Kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) leendő, a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontjához, amelyet egy magyar tőkéjű cég épít a kincses városban, és amely jövő év szeptemberére készül el.
Magyarország kormánya felelősséget visel a határon túli magyar közösségek sorsáért, elősegíti a közösségek fennmaradását és fejlődését, hogy megőrizze a nemzet szellemi és lelki egységét – jelentette ki Hankó Balázs Székelyudvarhelyen.
Aggodalmának adott hangot Marcel Ciolacu kormányfő szombaton a Kolozsvárra tervezett metró finanszírozása kapcsán azok után, hogy az ország egyik legnagyobb infrastrukturális projektje a jelek szerint elveszítette az uniós forrást.
A nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedést jelentettek Marosvásárhelyről; a megyeszékhelyen ez az első eset, a megyében pedig a negyedik.
Nyolcadik alkalommal rendezik meg az Erdélyi Magyar Középiskolás Sportolimpiát: szeptember 17 és 21 között újra Kolozsváron csapnak össze Erdély legtehetségesebb középiskolás sportolói.
A Kolozs megyei rendőrség egyik rendőrét ittas vezetésen kapták, miután balesetet szenvedett, autójával az út menti árokba csapódott. A rendőr megtagadta a kábítószertesztet és a vérvizsgálatot is. Büntetőeljárás és belső vizsgálat is indult az ügyben.
szóljon hozzá!