Magyar személyiségekről neveznek el utcákat Nagybányán, a magyar közösség szempontjából jelentős helyszíneken – ismertette az MTI-vel hétfőn az önkormányzati testület döntését Pintér Zsolt, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke.
Az identitás megerősödését, a falu neves szülöttei emlékének köztudatban tartását remélik az Arad megyei Kisiratoson az új utcanevektől. A 26 utcából 22-őt a magyar kultúra alakjairól, abból 11-et a településhez kötődő személyiségekről neveztek el.
Marosvásárhely nem világváros, ahol bizonyos utcanevek több kerületben is elő szoktak fordulni. És mégis: Constandin Hagi-Stoian nevét csaknem tíz utca viseli, méghozzá egyetlen körzetben.
Alapfokon helyt adott a bukaresti törvényszék a Dan Tanasă parlamenti képviselő vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület keresetének.
Hamarosan a történelmi magyar utcaneveket is feltüntetik Nagyvárad belvárosában. Erre azt követően nyílik lehetőség, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) kezdeményezése első helyen végzett a nagyváradi részvételi költségvetés szavazásán.
A részvételi költségvetés keretében kerülhetnek ki Nagyvárad belvárosába az utcák, terek, földrajzi nevek történelmi elnevezései, ha az online szavazáshoz hasonlóan a jelenléti voksoláson is sikeresnek bizonyul az Erdélyi Magyar Néppárt projektje.
A folytonos magyargyűlöletet szító politikusok a román fordítások hiánya miatt támadják a marosvásárhelyi önkormányzat vezetőségét, a magyar történészek a személynevek erőltetett lefordítása miatt elégedetlenkednek.
A Pavel Kiseleff orosz tábornokról elnevezett bukaresti Kiseleff út egy szakaszának Ukrajna útra történő átnevezését szorgalmazó petíció aláírására buzdítja a romániai lakosságot Ukrajna bukaresti nagykövetsége.
Bűncselekményt emleget a helyi rendőrség Marosvásárhelyen a természetes személyek által kifüggesztett kétnyelvű utcanévtáblák kapcsán. Mindezt annak dacára, hogy legutóbb a polgármesteri hivatal gratulált a kezdeményezőknek.
Minőségi anyagból készíttet kétnyelvű utcanévtáblákat a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, olyat is, amelyen Pajka Károly forradalmár neve szerepel – közölte a Krónikával a városháza sajtóosztálya.
Civil aktivisták gondoskodtak arról, hogy Pajka Károlyról, az 1989-es forradalom egyik marosvásárhelyi áldozatáról helyesen írt, kétnyelvű utcanévtábla tanúskodjon.
A bukaresti táblabíróság hétfőn kimondott jogerős ítélete értelmében ki kell cserélni a csíkszeredai utcanévtáblákat, mégpedig úgy, hogy a román utcanév legyen felül.
A tizenegy magyar mellett öt román nemzetiségű önkormányzati képviselő is megszavazta, hogy a marosvásárhelyi Rovinari utca és lakónegyed visszakapja történelmi nevét, amelytől a kommunizmus utolsó, egyre hangsúlyosabban magyarellenes éveiben fosztották meg.
Mulasztás miatt a városházi jegyző lemondását kéri az RMDSZ, mivel a Dianora Monica Cătană által vezetett jogi osztály nem tett eleget a törvény által előírt kötelességének, miszerint a bíróságon az önkormányzat érdekeit kell védenie.
Több mint egy évtizeddel a hajdani kommunista munkásmozgalom illegalista képviselőjéről, Ilie Pintiliéről elnevezett utca átkeresztelése után Marosvásárhely önkormányzata „megtanulta” helyesen leírni a legnagyobb magyarnak tekintett Széchenyi István nevét.
Több mint egy év sem volt elegendő Makkai Gergely marosvásárhelyi alpolgármesternek, hogy ígéretéhez híven kijavíttasson néhány utcanévtáblát, többek közt a legnagyobb magyar, Széchenyi István helytelenül írt nevét. Munkatársaink korrigáltak az önkormányzat helyett.
Közel kétéves kitartó küzdelem után teljesült a marosvásárhelyi magyar evangélikus gyülekezet álma: vasárnap Luther-utcanévtáblát avattak a templom falán.
Bár egy évtizede tanácsi határozat van rá, elutasította a háromnyelvű – román, magyar és angol – utcanévtáblák kihelyezését a nagyváradi tanács. Az RMDSZ-frakció egyelőre apránként „magyarítja" a magyar utcaneveket.