Fotó: Rompres
Az európai uniós csatlakozási szerződésben vállaltak teljesítése érdekében ugyanis a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítéséért hirdetett kampányt november 3-ára Korodi Attila környezetvédelmi miniszter. Ennek keretében több mint 100 városban tartanak lomtalanítási napot. Az akcióba önként bekapcsolódó, 20 ezernél több lakossal rendelkező települések önkormányzatai arra ösztönzik a lakókat, hogy tegyék ki elhasznált elektromos berendezéseiket, bérmentesen elszállítják azokat.
Tavaly Romániában a begyűjtött elektronikai hulladék mennyiségének el kellett érnie a lakosonkénti két kilogrammot, az idei kvóta három, a jövő évre vonatkozó „adag” pedig már négy kilogramm lesz. „A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kelet-európai országok számára egyelőre sok a négy kilogramm, ami valószínűleg annak tudható be, hogy mifelénk nem dobják ki olyan hamar a készülékeket – nyilatkozta a Krónikának Korodi Attila környezetvédelmi miniszter. – Ha esetleg nem sikerülne teljesíteni a vállalt mennyiséget, akkor kerülheti el az ország a büntetést, ha bizonyítani tudja, hogy nem a begyűjtési rendszer hiányosságai miatt érkezett a lerakatokba kevesebb hulladék, hanem az emberek tényleg nem rendelkeznek ennyi fölösleges elektromos készülékkel.”
A miniszter szerint a nyugat-európai tagállamok hulladéktermeléséhez igazították a később csatlakozott országok kvótáit, amit – ha változik a vásárlási kultúránk – valószínűleg 5-6 éven belül Románia is eléri.
A november 3-i lomtalanítási akciót a figyelemfelkeltés mellett felmérésnek is szánja a környezetvédelmi minisztérium: az elért eredmények függvényében kívánják a jövõben kidolgozni a begyûjtési rendszert. Ez lehet havonta egy kijelölt nap – például az elsõ szombat –, de nem kizárt, hogy csak negyedévenként lesz szükség a gyûjtési napok megszervezésére.
Romániában jelenleg három konzorcium mûködik, amely szerzõdésben áll a gyártókkal és importõrökkel, hozzájuk folyik be az elektronikai gépek árába foglalt zöld illeték értéke. A RoRec a háztartási gépekkel, az ECO TIC a számítógépekkel, míg a Reco Lamp a villamos hálózatban használt berendezésekkel foglalkozik. Ezek szállítják el a területi gyûjtõközpontokban felhalmozott elektronikai hulladékot, majd intézkednek az újrahasznosításról.
Mindenki másképp csinálja
A népes települések elöljárói szerint egyetlen nap nehezen kivitelezhetõ az egész várost lefedõ gyûjtés, ezért többnaposra tervezték az akciót. Szatmár megyében például a 23 ezer lelkes Nagykárolyban csak november 3-án szállítják el a kidobott készülékeket, a 115 ezres Szatmárnémetiben viszont négy nap alatt próbálnak eleget tenni a feladatnak: körzetekre osztották a várost, és a lakóközösségek tudomására hozott ütemterv szerint november 3-án, valamint az azt követõ három szombaton gyûjtenék be az utcára kitett hulladékot.
Hobincu Zoltán, a Kovászna megyei Környezetvédelmi Hivatal igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: Háromszéken az egy fõre esõ összegyûlt elektronikai hulladék eddig mindössze 55 gramm, a szombati akcióval azonban ezt sikerülhet legalább 100 grammra növelni. Hobincu ugyanakkor hangsúlyozta: fontos mindenkivel megértetni, hogy az ilyen típusú hulladékot a háztartási szeméttõl külön kell kezelni, hiszen egészségre és környezetre egyaránt ártalmas nehézfémeket és gázokat tartalmazhatnak. Az emberek általában ragaszkodnak a használaton kívül helyezett, elromlott háztartási gépekhez, „majd egyszer jó lesz valamire” elgondolással tartogatják. Eddig elsõsorban a cégek szabadultak meg elavult elektronikai berendezéseiktõl. Tóth Birtan Csaba, a sepsiszentgyörgyi TEGA köztisztasági vállalat igazgatója elmondta: az akció nincs órához kötve, alkalmazottaik két autóval járják a várost és a környezõ falvakat, ahonnan elszállítják a hulladékot. Arra kérik a lakosságot, jól látható helyre tegyék ki a gépeket, oly módon, hogy a forgalmat ne akadályozzák. Az igazgató szerint nem akadályozzák meg, és nem is büntetik azokat, akik az utcáról hazaviszik a még mûködõ tévét vagy mosógépet. Abban bíznak, hogy a guberálók úgyis az ócskavastelepre szállítják a használhatatlan gépeket. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat is az Ariadne Kft. ócskavastelepére szállítja az összegyûjtött háztartási cikkeket, onnan pedig a Remat Rt. telepére kerülnek, ahová egyébként az egész megyébõl szállítják a hulladékot az önkormányzattal kötött szerzõdés értelmében.
Dorin Florea nem áll haptákba
A Maros megyei Környezetvédelmi Ügynökség felügyelõje, Ábrán Péter szerint a helyhatóságok hozzáállásától függ az akció sikere, mivel a polgármesterek egy része nehezen fogadta el, hogy a feladat az Európai Unió által megszabott norma betartása. A felügyelõ ugyanakkor tart a káosztól, mivel a legtöbb településen egyelõre nem tudni, hova lehet kitenni a fölöslegessé vált elektronikai cikkeket, és ki szállítja azokat el. „Attól tartok, hogy bizonyos városokban megismétlõdik a temesvári cirkusz, ahol a hulladék elszállítására jogosult cég elõtt mindent öszszeszedtek a romák” – nyilatkozta lapunknak Ábrán. A felügyelõ mégis reméli, hogy azokban a városokban, ahol az önkormányzatot komolyan foglalkoztatja a környezetvédelem, eredményes akcióra lehet számítani.
A marosvásárhelyi álláspont tegnap délután még kérdésesnek tûnt. Bakos Levente alpolgármester szerint a környezetvédõkkel közösen készítette el az ütemtervet és a lakosság tájékoztatására szánt hirdetési anyagot, Dorin Florea polgármester azonban elzárkózott annak jóváhagyásától. „A polgármester nem kertelt: õ nem fog minden hülye miniszteri rendeletre haptákba állni. Megpróbáltam elmagyarázni, hogy országos akcióról van szó, amit nem az RMDSZ minisztere, hanem az EU követel” – tájékoztatta a Krónikát Bakos. Lapunknak nem sikerült utolérnie Floreát, kabinetfõnöke, Marius Paºcan viszont elmondta: a begyûjtési akcióról a polgármester a késõbbiekben dönt.
Mozgósított rendõrség
Csíkszeredában a Huron Kft., Székelyudvarhelyen pedig az Ave Harghita szemétszállító cégek autói gyûjtik össze a lakótelepi gyûjtõpontokról és a házak elõl a mûködésképtelen, kidobott tévét, mosógépet, hûtõt és egyéb elektronikai cikkeket, valamint szárazelemeket, akkumulátorokat. A lakosoknak november 3-án 8 és 12 óra között kell kitenniük a hulladékot. Gyergyószentmiklóson a rendõrséget is bevonták a kampányba, megakadályozandó, hogy a szegényebb sorsúak összeszedhessék az elromlott gépeket, mielõtt a szemétszállítók odaérnek. A hulladékot gyûjtõpontokra hordják, és raktározzák. Székelyudvarhelyen a szemétgyûjtõ ponton raktározzák a hulladékokat, míg átadhatják egy, a szétszereléssel és újrahasznosítással foglalkozó cégnek. Csíkszeredában már egy számítógépeket forgalmazó cég, a Computer Trade Kft. veszi át és szereli szét a hulladékot. „Raktárakban tároljuk, a szétszerelés során elkülönítjük az ócskavasat, mûanyagot, ami hasznosítható” – mondta Lõrincz László, a számítógépes cég képviselõje.
Nincsenek viszont felkészülve hûtõszekrények szétszedésére, valamint szárazelemek, akkumulátorok ártalmatlanítására. Így egyelõre csak öszszegyûjtik a hulladékot, amelyet azonban két évnél tovább nem lehet tárolni, így a környezetvédelmi hatóságoknak sürgõsen megoldást kell találniuk a kérdésre.
Nagyváradon már elkezdték
Nagyváradon is megkezdték az elektronikai hulladékok begyûjtését, és a város hat pontján helyeztek el 32 köbméteres konténereket ezek befogadására. A lakosság egy része már ki is rakta fölösleges háztartási gépeit, amelyeket a guberálók ízekre szedtek, még mielõtt a szemétszállító vállalat begyûjtötte volna. Cãlin Mocan, a környezetvédelmi ügynökség igazgatója szerint egyelõre a kidobott elektromos és mûszaki cikkeket az AVE Ecoserv zilahi telepére szállítják, a cég azonban várhatóan három hónapon belül Váradon is létrehoz egy telephelyet. A hatóságok arra kérték a lakosságot, hogy amennyiben nem a kijelölt konténerekbe dobják a szükségtelenné vált háztartási gépeket, elektromos mûszereket, akkor azokon a napokon helyezzék ki a szemetes kukák mellé, amikor a háztartási szemetet szedik össze az Urbana Rt. és a RER vállalat alkalmazottai.
Változékony időre számíthatunk a következő két hétben, hűvösebb és melegebb időszakokkal és szinte napi rendszerességű záporokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 5. és 18. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A május 4-i megismételt elnökválasztáson az ország polgárai világos és egyértelmű üzenetet küldtek: elég volt a múlt embereiből – változásra van szükség! – fogalmazta meg hétfői közleményében az Erdélyi Magyar Szövetség.
A szavazók csaknem 90 százaléka elutasítja a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka községben felmerült lakóparképítési terveket az ügyben vasárnap, a megismételt elnökválasztás első fordulójával egy időben szervezett népszavazás eredményei szerint.
Florin Florian, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje nyerte a vasárnapi időközi polgármester-választást Zilahon.
Mircea Mălan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje nyerte a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségéért kiírt időközi választást, melyet vasárnap, az államfőválasztással egy időben tartottak.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 25 megyéjére.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló sérülést szenvedett.
Huszonnégy órára őrizetbe vették vasárnap reggel az egyik temesvári szavazókör elnökét, a gyanú szerint kiskorút környékezett meg szexuális együttlét céljával – közölte a Temes megyei rendőrség.
Sorsfordító, történelemfordító időket élünk Romániában, Szatmárban, a Partiumban és Erdélyben, de a Vatikánban, a Szentszéknél is – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson.
Mi magyarok együvé tartozunk, itt Európa szívében, a Kárpát-medencében – jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton a partiumi Székelyhídon a határon átívelő, Álmosdra vezető zarándoklat kiindulópontjánál.