Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Tizenhét jármű koccant vasárnap egy Brassó közeli láncbalesetben. A lapunk által megszólaltatott vezetésszakértő szerint tudni kell, hogy a hidakon, átereszeken könnyebben képződik jég, tehát csúszósabb az út, vagyis télen érdemes már a hidak előtt visszavenni a sebességet. A megelőző vezetés ilyen esetben is nagyobb biztonságot nyújt, a lehető legkisebbre csökkenti a baleset kockázatát.
2022. december 06., 09:112022. december 06., 09:11
Tömegkarambol történt vasárnap a DN1-es jelzésű országúton, a Brassó–Cheia–Ploieşti-útelágazásban lévő hídon 16 gépkocsi és egy mentőautó ütközött. Senki nem szorult kórházi ellátásra, a gépkocsik viszont megrongálódtak, és két órára leállt a forgalom Bukarest irányába. A balesetben érintettek szerint az aszfaltot tükörjég borította, a járművek gyakorlatilag irányíthatatlanná váltak. A baleset reggel 8.30-kor történt, annak ellenére, hogy hajnalban csúszásgátlót szórt az útkarbantartó arra a szakaszra is. A hatóságok szerint 9 órakor, vagyis a karambol után fél órával az aszfalt már teljesen felszáradt, és megszűnt a hasonló balesetek veszélye.
Amikor télen felhajtunk egy hídra, számítanunk kell rá, hogy jeges lehet – mutatott rá megkeresésünkre Dobra Csaba. A sepsiszentgyörgyi Doma Drive autósiskola tulajdonosa kifejtette, amikor nulla fok körül van a hőmérséklet, a hidakon és az átereszeken könnyebben megjelenik a jég, mint az út más szakaszán. Ennek az a magyarázata, hogy ezek alá beáramlik a hideg levegő, gyorsabban lehűl az aszfalt és nulla–mínusz egy foknál már megjelenhet az úgynevezett „fekete jég”.
– részletezte az oktató. Tapasztalata szerint láncbalesetek akkor következnek be, ha több nehezítő tényező is közrejátszik: rosszak a látási viszonyok, csúszós az úttest, nagy sebességgel haladnak az autók, és sűrű a forgalom. Ilyen esetben csak a megelőző vagy elővigyázatos vezetés segíthet, hiszen ha utolsó pillanatban látjuk meg az előttünk már megtörtént balesetet, 100 kilométer/órás sebességgel haladunk, és csúszik az úttest, már lehetetlen négy méteren megállítani a gépkocsit, és elkerülhetetlen az ütközés.
Ütközések sora. A Brassó megyei balesetben 17 jármű volt érintett
Fotó: Képernyőmentés
„Csak akkor tudok megállni, kikerülni az előttem levő autót, ha időben meglátom; egy másodperc alatt a gépkocsivezető már nem tehet semmit azonkívül, hogy megnyomja a féket” – részletezte Dobra Csaba. A blokkolásgátló fékrendszer (ABS) lehetővé teszi, hogy fékezés közben is korrigáljunk, kitérjünk, de ha túl későn vesszük észre az előttünk levő balesetet, már erre sincs esély. Ha rosszak a látási viszonyok, le kell lassítani: ezt a KRESZ is rögzíti, településen kívül ilyenkor 50 kilométer/óra, településen belül 30 a megengedett sebesség – szögezte le a szakember.
Titi Aur ralis, a védekező vezetés szakértője a történtek kapcsán a sajtónak elmondta, november vége, december eleje a legveszélyesebb időszak, mert a talaj még meleg, az utak viszonylag gyorsan felszáradnak, de a hidak, átereszek alatt jég képződik. A tél további időszakában inkább figyelnek a gépkocsivezetők, mert az úton végig számítanak arra, hogy csúszós lehet. Titi Aur a csordahatásra is felhívta a figyelmet: ha a gépkocsivezető azt látja, hogy az előtte levők gyorsan hajtanak, és közel mennek az előttük haladó autókhoz, akkor hajlamosak ugyanúgy vezetni, holott ha defenzív taktikát alkalmaznának, lassítanának és növelnék a távolságot, elkerülhetnék a bajt. Attól, hogy valakinek megvan a gépkocsivezetői jogosítványa, tudja forgatni a kormányt és használni a pedálokat, még nem jó sofőr: a védekező vezetést kell elsajátítani – húzta alá a neves szakértő.
{K1}
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
szóljon hozzá!