Iskolai tanóra. A diákok többsége külső segítség nélkül is elboldogulhat
Fotó: Jakab Mónika
A közoktatásban tanuló diákok számára divattá vált a magánóra-látogatás. Miközben a szülők egyre nagyobb összegeket költenek a szolgáltatásra, hozzáértő pedagógusok szerint erre sok esetben nincs szükség. A tanulni nem akaró gyerekeken ez nem segít, és igazából csak kivételes körülmények között indokolt. Két, nagy tapasztalattal rendelkező pedagógussal jártuk körül a témát.
2024. február 20., 19:002024. február 20., 19:00
2024. február 21., 08:062024. február 21., 08:06
Az iskolákban ismét vita tárgya lett a magánóra, miután a román tanügyminisztérium arra kötelezte a közoktatásban résztvevő intézmények tanítóit és tanárait, hogy 2024. február elsejéig írásban nyilatkozzanak arról, miszerint saját diákjaiknak – akiket tanórákon oktatnak – nem tartanak magánórákat. Sok kollégium etikai kódexében ez már korábbról bevett gyakorlat volt, azonban az új tanügyi törvénnyel a rendelkezés immár országszerte kötelezővé vált a közoktatásban dolgozó pedagógusok számára.
Mindez azonban csupán részletkérdés diák és tanár számára, hiszen
A kérdés igazából úgy tevődik fel, hogy nagyon sok diák számára miért van szükség plusz magánórákra, miután naponta legalább hat-hét órát töltenek el az iskolapadokban. Mennyire hatékony a közoktatás, ha diákok tízezrei kényszerülnek arra, hogy a szülők által borsos áron megvásárolt magánórákra járjanak? Legtöbben a nyolcadik osztályt záró képességvizsgára és az érettségire szükséges tantárgyakból – román, magyar, matematika – vesznek magánórákat.
Van-e reális igény a magánórák nyújtotta többlettudásra, vagy „divathullám”, menő trend áldozataivá válnak a diákok és szülők? Erről beszélgettünk két tapasztalt pedagógussal: a 2005-től a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatói tisztségét ellátó Szőcs Ildikó kémia-fizika szakos tanárnővel, és Kulcsár Gabriella angol szakos tanárnővel, a Kolozsvári Református Kollégium pedagógusával.
,,A magánórák nem csak Romániában vannak elterjedve. És nem csak középiskolások, hanem elemisek is szép számban járnak magántanárhoz. Úgy látom, bizonyos esetekben a szülők túllőnek a célon” – vezeti fel beszélgetésünket Szőcs Ildikó, aki igyekszik felvázolni azokat az eseteket is, amikor valóban szükség lehet magánórára. Úgy véli, hogy elsősorban
A nagyenyedi pedagógus fölöslegesnek tartja az utóbbi időben belendült magánórákat a kis- és nagyérettségire készülő nyolcadikosok és az tizenkettedikesek körében, ami eleve rossz fényt vet a közoktatásra. Sok gyerek úgy érzi, ha a szülei magánórára küldik, ezzel letudja a tanulnivalót. „Azt szoktam mondani, hogy az a legrosszabb, amikor a diák a postás szerepét játssza: a házifeladatot megoldja a magántanárral, és visszahozza az iskolai tanárnak” – fogalmaz Szőcs Ildikó a Krónikának.
A bő három évtizedes pedagógusi tapasztalattal rendelkező intézményvezető arra is figyelmeztet, hogy
A tanügyi törvény az eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet a differenciált oktatásra, amikor a különböző tudásszintű gyerekek felzárkóztatását tűzi ki célul. Sok esetben ezt a célt szolgálták a magánórák, amikor a szülő úgy gondolta, hogy a gyengébb iskolai teljesítményt nyújtó gyerekét ilyen módon ,,tuningolja” fel.
A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint a legtöbb esetben nincs reális igény a magánórák nyújtotta többlettudásra
Fotó: Gecse Noémi
Szőcs Ildikó szerint a mai közoktatási rendszer erre is képes, ha a tanár kellőképpen motivált, és a differenciált oktatást gyakorolja. ,,Nálunk bevett gyakorlat, hogy
A tanár ezért nem kap külön javadalmazást, de mivel heti negyven órás munkaszerződése van 18 tanóra-munkakötelezettséggel, a plusz tevékenységet a fennmaradó óraszám teszi ki. Aki tanórák utáni felkészítőt vállal, az mentesül más iskolai pluszmunka alól” – mutat rá a megoldás kulcsára az igazgató asszony. Ugyanakkor ha alkalmazzák a tanügyi törvényben szereplő előírást, miszerint a fizetésalap két százalékát az iskolák vezetőtanácsára bízzák, Szőcs Ildikó szerint ebből lehetne a felkészítőt tartó tanárokat szimbolikusan honorálni.
Kulcsár Gabriella kolozsvári pedagógus úgy látja, hogy a magánóra csak ritkán indolkolt. Olyan esetben például, ha a gyermek semmiképp nem boldogul egyedül egyik vagy másik tantárgyból, azaz képtelen megtanulni valamit úgy, hogy átmenő jegyet kapjon, vagy folyamatosan kudarc éri, esetleg szorongani kezd emiatt. Ilyenkor segíthet egy kis biztatás, más szempontból való megközelítése a témának – vagy épp ellenkezőleg, tovább ronthat a helyzeten.
Kulcsár Gabriella tévhitnek tartja azokat a véleményeket is, hogy idegen nyelvet nem lehet megtanulni magánórák nélkül.
Fotó: Rab Zoltán
,,Az idegennyelvórák ma talán a legszínesebb, legkorszerűbb, leginteraktívabb módszereket felhasználva zajlanak, dinamikus, naprakész tartalmú tankönyvekkel és segédanyagokkal, a technika minden újdonságát bevetve. Épp ezért bárki könnyedén, szinte észrevétlenül megtanulhat egy idegen nyelvet az iskolai foglalkozások alatt – ha akar. Persze a minimális személyes hozzájárulás nélkül eredmény sincs” – fogalmaz portálunknak az angol szakos tanárnő, hozzátéve, hogy általában a nemzetközileg elismert nyelvvizsgákra készülő diákok szoktak többet dolgozni magánúton.
Szőcs Ildikó szerint mielőtt a szülő magánórákról döntene, beszélje meg a gyerekkel, hogy valóban külső segítségre szorul-e. Ne a jegyek, vagy egy stresszhelyzet alapján döntsön, ne az legyen az apropó, hogy egy év múlva jön az érettségi. ,,Főleg az érettségi előtt álló diákokkal kell sokat beszélgetni. A legtöbb esetben nem a magánóra a megoldás! Találkoztam már olyan diákokkal, akik sokat és sok pénzért jártak magánórára, ami mégsem szült jó eredményt. Alaposan meg kell keresni az okát annak, hogy a szülő miért akarja magánórára küldeni a gyerekét” – vonja le a végkövetkeztetést Szőcs Ildikó, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatója.
Az oktatási törvénybe foglalva erősítenék meg, hogy a pedagógusok ne adhassanak magánórát saját diákjaiknak. A Krónikának nyilatkozó illetékesek úgy látják, szakmailag nem helyes, és összeférhetetlenséget jelent, ha a tanár magánórán is tanítja diákjait.
Nem kevés pénzbe, időbe és energiabefektetésbe kerül az iskolán kívüli magánóra, mégis számos szülő hajlandó gyerekének magántanárt fizetni, azzal érvelve, hogy az iskolában nincs idő mindent megtanulni. Valós a szülő aggodalma, vagy csak trendet követ?
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
szóljon hozzá!