Gyógyszerhiány alakult ki, illetve fenyeget egyes készítmények terén azt követően, hogy július elsejétől központi intézkedéssel csökkentették az orvosságok árát és a beszállítócégek nem szolgálják ki a patikákat egyes gyógyszerekkel. A betegek még kevésbé érzik a problémát, a patikákban azonban nehezebbé vált a beszerzés.
2015. augusztus 02., 18:592015. augusztus 02., 18:59
Az egészségügyi minisztérium eközben ellenőrzéseket helyez kilátásba, és arra figyelmezteti a gyógyszerforgalmazókat, hogy kötelességük tartani magukat a hatályos megállapodásokhoz. A nagyváradi kórház az elmúlt hét második felében jelezte, hogy súlyos gyógyszerhiánnyal küszködnek, az orvosságokat szállító cégek nem szállítják a rendeléseket. A Digi24-nek az érintettek elmondták, a kialakult helyzet az egészségügyi tárca által július elsejétől bevezetett árcsökkenés eredménye.
Mint ismeretes, július elejétől átlagosan 15-20 százalékkal lettek olcsóbbak az orvosságok.
Az egészségügyi minisztérium a hétvégén közleményben jelezte, hogy mostanáig a nagyváradi az egyetlen olyan egészségügyi intézmény, amely ellátási gondokra panaszkodott. A szaktárca egyúttal emlékeztetett, hogy amennyiben a beszállítók nem biztosítják a beszerzési megállapodásban rögzített gyógyszermennyiséget, akkor a közbeszerzéseket szabályozó 34-es számú sürgősségi kormányrendelet értelmében az egészségügyi intézmények sürgősségi rendszerben szerezhetik be a szükséges gyógyszereket.
Alin Ţucmeanu egészségügyi államtitkár ugyanakkor a hétvégén az egészségügyi intézmények menedzsmentjét tette felelőssé az ellátási nehézségekért, majd kórházi ellenőrzéseket helyezett kilátásba az elkövetkező időszakra. Leszögezte továbbá azt is, hogy a forgalmazóknak kötelességük eleget tenni a hatályos szerződéseknek.
Nehezebb lett a beszerzés
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban ugyan nem alakult ki gyógyszerhiány, de nehezebbé vált egyes gyógyszerek beszerzése az utóbbi időben – közölte érdeklődésünkre Demeter Ferenc, az intézmény menedzsere. Kifejtette, egyes citosztatikum- és antibiotikum-készítmények esetében fordult elő, hogy a kórházi gyógyszertár hiába rendelte meg azokat, a beszállítócég nem hozta el az árut, ezért máshonnan kellett mondhatni az utolsó pillanatban beszerezni. „Gyakori, hogy a beszállító azt jelzi vissza, nem teljesíti a rendelést, így máshol keresik az illető gyógyszert, kínlódnak” – mondta, hozzátéve, eddig még nem fogytak ki teljesen semmiből, de nehezebb biztosítani a folyamatos gyógyszerellátást, mint korábban.
Eközben a patikákból is hiányoznak egyes gyógyszerek, főként daganatos betegek ellátásra szolgáló drágább készítmények, a cukorbetegek egyes gyógyszerei, illetve gyakran használt antibiotikumok is – tudtuk meg Pál Gábortól, a csíkszeredai Para-Farm gyógyszertár ügyvezetőjétől. Mint részletezte, egyes készítményeknél a betegek még nem érzékelik a hiányt, mert amikor tud, akkor a patika készletet alakít ki az érintett gyógyszerből, de például az onkológiai készítményeknél már a betegeket is érinti a probléma. A gyógyszertár illetékese elmesélte, előfordul, hogy csak úgy jutnak hozzá egy rákos beteg gyógyszeréhez, ha elküldik a beszállítónak a receptet, így igazolják, hogy valós szükséglet miatt rendelnek. „A hiány csak a külföldön gyártott gyógyszereket érinti, a belföldi gyógyszerek túlnyomó többsége elérhető” – hangsúlyozta ugyanakkor Pál Gábor. Elmondása szerint a külföldi orvosságok hiánya azért alakult ki, mert az egészségügyi tárca által elrendelt árcsökkentés után a gyógyszerforgalmazók vagy be sem hoznak már az országba egyes orvosságokat, vagy pedig behozzák azt, de innen ismét exportálják, és nem jut el a lerakatokból az itteni patikákba. Pál Gábor úgy tudja, van olyan gyógyszer is, amelyet nem is fognak gyártani többé, mivel nyomott ára miatt ez már nem éri meg a gyógyszergyárnak. A patika vezetője szerint egyébként a helyzet várhatóan még rosszabbodni fog. A Hargita megyei közegészségügyi hatóság egyelőre nem kapott hivatalos értesítést a gyógyszerellátás gondjairól, az intézmény vezetője, Tar Gyöngyi viszont tud arról, hogy a patikákba bizonyos beszállítócégek már nem viszik ki azokat a gyógyszereket, amelyeket már nem éri meg nekik szállítani. Az igazgató reményét fejezte ki, hogy a gyógyszerek árának csökkentésekor az egészségügyi tárca felkészült erre a helyzetre, és vannak tartalékban megoldásai erre. Úgy gondolja, a szaktárca foglalkozik a problémával, ezt jelzi, hogy az elmúlt időszakban igényeltek tőlük kimutatást arról, hogy mely gyógyszerek beszerzése veszélyeztetett a megyében, illetve, hogy mekkora gyógyszerkészletek vannak.
Eltérő érvek
Mint a Mediafax hírügynökség által készített összeállításból kiderül, Aradon és Temesváron sincsenek egyelőre gondok, az egészségügyi intézmények illetékeseinek beszámolója szerint kellő mennyiségű orvosság van még készletükben. Azonban Marius Craina, a Bega-parti város megyei kórházának igazgatója is panaszkodott arra, hogy egyes forgalmazók visszautasítják a kormányrendelet alkalmazását. „Egyes gyógyszereket nem akarnak hozni az új áron. Muszáj valamit tennünk, nem maradhatunk így. Jelen pillanatban nem tudunk kiírni közbeszerzési eljárást, és a kormányrendelet igen világos. Tájékoztatni fogjuk az egészségügyi minisztériumot, és jelezzük, hogy melyek azok a cégek, amelyek megtagadják az ellátást az új körülmények között, és bepereljük azokat” – szögezte le egyúttal a kórházigazgató.
Adrian Wiener, az aradi megyei kórház menedzsere eközben arról számolt be, hogy három gyógyszer forgalmazója jelezte eddig nekik, hogy nem tudja leszállítani az előzetes megállapodásban szereplő tételeket. A szakember szerint azonban ennek nincs köze az orvosságok árának csökkenéséhez, a beszállítók arról tájékoztatták őket, hogy az illető készítményeket már nem gyártják. Egy citosztatikumról, egy, az altatásban használt termékről, illetve egy viperamarások esetén használt szérumról van szó. Wiener elmondta, a helyzetről tájékoztatták az egészségügyi tárcát, a továbbiakban pedig az Unifarmnak kell megtalálnia a megoldást a helyzet rendezésére, külföldről behozott gyógyszerekkel kell pótolnia a hiányt. Az igazgató közlése szerint készleteik ezekből a termékekből már majdnem kimerültek, a viperamaráskor használt szérumból alig néhány fiolájuk van raktáron, a citosztatikumot azonban helyettesíteni tudják egy, a kórház gyógyszertárában megtalálható készítménnyel.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!