Fotó: Haáz Vince
Régóta érvényben lévő szabály, hogy ha egy kórházba utalt betegnek máshonnan kell beszereznie, saját zsebből kell kifizetnie az orvosai által felírt gyógyszert, illetve a kényszerből máshol elvégzett vizsgálatot, kezelést, akkor a páciens utólag visszaigényelheti az orvosság, a szolgáltatás árát az egészségügyi intézménytől. Azonban ez a gyakorlatban szinte egyáltalán nem működik: egyrészt a betegek javarésze nem is tud jogáról, másrészt az egészségügyi alkalmazottak is „elhallgatják” a lehetőséget.
2023. június 26., 21:302023. június 26., 21:30
Az említett előírást a 2006/95-ös számú, az akkori egészségügyi reformot rögzítő törvény tartalmazza, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár keretszerződése is, amely az állam által fizetett egészségügyi szolgáltatásokat szabályozza. Ennek ellenére szinte sehol nem tartják be. Az időről időre jelzett problémára most a krónikus betegek szervezeteit tömörítő koalíció (COPAC) elnöke hívta fel a figyelmet.
Radu Gănescu a Hotnews hírportálnak elmondta, az egészségügy úgynevezett „szürke zónájáról” van szó. „A betegek nem élnek jogukkal információhiány miatt. Normálisan ha valami hiányzik a kórházból, és neked kell megvenned, az orvosnak lepecsételt receptet kell adnia róla. Ehelyett azonban rendszerint egy papírfecnire írják neked a megvásárolni valókat, mint egy ajánlást. Hivatalos papír hiányában azonban te nem tudod visszaigényelni az árát” – jelezte a romániai betegek legnagyobb érdekvédelmi szervezetének képviselője.
Aki szerint még akkor is nehéz dolguk van a pácienseknek, ha tudnak a lehetőségről, és élnének is vele. Ugyanis nem veszekedhetnek az orvossal, hogy adjon receptet, mert utóbbi annyit mondhat erre: „nem adok, ha megveszed, rendben van, ha nem, akkor is”.
A COPAC elnöke úgy véli, mindez azért történik így, mert a teljes egészségügyi rendszert az „oldd meg magad” üzemmódban hagyták, pedig az elejétől a végéig, mindent az adott intézménynek kellene megoldania. Gănescu szerint a betegeknek még akkor is nehéz dolguk lenne, ha „hagynák őket”, hogy érvényesítsék említett jogukat: a nehézkes folyamat miatt sokan út közben letennének róla. „Még akkor is, ha visszaigényelnéd a pénzt, kilincselned kellene a menedzsernél, a kórház pénztáránál, harminc nap múlva esetleg visszakapod, ami szintén nem normális dolog. Nem normális, hogy ide-oda járatod a beteget” – szögezte le az érdekvédelmi koalíció vezetője.
A Hotnews cikke szerint a hatóságok is hallgatnak a lehetőségről és a buktatókról, megoldásokról, az egyetlen miniszter, aki beszélt a problémáról, Sorina Pintea volt 2018-ban. Amikor megkérdezték tőle, az általa korábban vezetett nagybányai megyei kórházban volt-e példa hasonló esetre, igennel válaszolt: elmondása szerint 2016-ban volt néhány ilyen kifizetés, 2017-ben viszont nem.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
Felavatták szerdán Tordán a német Stada új gyógyszergyárát – adta hírül a Ziarul Financiar gazdasági portál.
szóljon hozzá!