Csóti György, a budapesti jogvédő intézet igazgatója
Fotó: Kristály Lehel
Diszkriminatív az elkobzott javak visszaszolgáltatását szabályozó romániai törvények végrehajtása a magyarokat érintő ügyekben. Egyebek mellett ezt is nehezményezi a budapesti Kisebbségi Jogvédő Intézet (KJI), amely az európai fórumokon is fellép a jogsértések orvoslása érdekében.
2021. január 29., 16:532021. január 29., 16:53
Romániában a restitúcióra vonatkozó törvények nem sértik az európai uniós és az emberi jogi alapelveket, de a végrehajtás arcátlanul diszkriminatív a magyarok rovására – véli Csóti György, a jogvédő intézet igazgatója.
Az Európai Bizottság inkább biztat ezekben az esetekben, állásfoglalásaival többnyire segíti pereinket, mert Románia többé-kevésbé még mindig rossz fiú Brüsszelben” – hangzott el az alapítványi háttérrel működő civil szervezet csütörtöki online sajtótájékoztatóján.
„Romániában vesztésre állunk, nem sikerült megmenteni őket a börtöntől. Egyszerűen azért, mert a román titkosszolgálat irányítja az igazságszolgáltatást délkeleti szomszédunknál, legalábbis ha magyar ügyről van szó. Erre számos közvetett bizonyítékunk van. Céljuk: az erdélyi magyarság megfélemlítése. Eszközük: a legsötétebb kommunista diktatúrák koncepciós perei” – fogalmazódott meg a jogvédők tájékoztatóján.
„Változatlanul foglalkozunk azzal, hogy a román bíróságok döntése uniós irányelvet is sértett, így az uniós jog lehetővé tesz egy Romániával szembeni kártérítési pert, ez komoly kártalanítást, és részben elégtételt jelenthetne az érintetteknek. Nem tudjuk azonban, hogy ez a per kizárja-e az Emberi Jogok Európai Bírósága előtti eljárást, erről eltérő a jogászok véleménye” – összegezték a jogvédők az erdélyi magyarokat érintő tevékenységét.
Munkájához szükséges anyagi eszközöket a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-n keresztül kapja évente történő pályázatok útján.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!