Ha sok a virtualitás, szürkének, unalmasnak látja a gyerek a valóságot – Szakértők az iskolai mobilhasználat korlátozásáról

Sok európai országban korlátozzák, szabályozzák az iskolai mobilhasználatot •  Fotó: Freepik

Sok európai országban korlátozzák, szabályozzák az iskolai mobilhasználatot

Fotó: Freepik

Nem újdonság, de megfontolandó, hogy számos negatív következménnyel jár a gyerek lelki és képességbeli fejlődésére nézve a túl gyakori mobilhasználat, az iskolában akadályozná az elmélyült odafigyelést, a tanulási folyamatot, ugyanakkor szünetben sem indokolt a használata – fejtették ki a Krónikának oktatási szakértők.

Kiss Judit

2024. szeptember 23., 07:582024. szeptember 23., 07:58

Megosztó, ugyanakkor összetett kérdés az iskolai mobiltelefonhasználaté: Romániában már évek óta érvényben lévő szabályozás korlátozza, a tanintézetek vezetősége dönti el a pontos gyakorlatot. Európa-szerte folyik vita a gyerekek általában vett mobiltelefon-használatáról, ennek kapcsán sok országban korlátozó intézkedéseket hoztak, hogy a tanórák ideje alatt ne vagy csak indokolt esetben lehessen használni az okoseszközöket.

A romániai szabályozás szerint  a diákok mobiljait a tanítás alatt a tanteremben kialakított biztonságos helyen kell tartani. •  Fotó: Pixabay Galéria

A romániai szabályozás szerint a diákok mobiljait a tanítás alatt a tanteremben kialakított biztonságos helyen kell tartani.

Fotó: Pixabay

A romániai új Tanulói statútum 15. cikke kimondja, hogy a diákok nem használhatnak mobiltelefont vagy más elektronikus eszközt a tanórák alatt pedagógusi engedély nélkül, és az eszközöket el lehet venni tőlük, ha a tanár beleegyezése nélkül használják órán. A rendelet szerint a diákok mobiljait a tanítás alatt a tanteremben kialakított biztonságos helyen kell tartani.

A korlátozás létjogosultságáról, a gyakorlati szempontokról Erdei Ildikót, a temesvári Bartók Béla Gimnázium igazgatóját, iskolapszichológust, valamint Kallós Zoltánt, a román oktatási minisztérium nemzeti kisebbségi oktatásért felelős államtitkárát kérdeztük.

Egyeztetések szülőkkel, diákönkormányzattal

Erdei Ildikó megkeresésünkre elmondta, az általa vezetett temesvári tanintézetben már a pandémia előtt, 2018-ban működött a korlátozás, a diákok megszokták és alkalmazkodtak ehhez, meg is értették, hogy az iskolában a hatékony tanulási idő érdekében nem használhatják az okoseszközöket.

„Hiszen egyik célunk tanárként, intézményvezetőként is, hogy olyan körülményeink legyenek, hogy abban az ötven percben a lehető leghatékonyabban lehessen feldolgozni az anyagot. A telefon, ha ismeretátadó eszközként tekintek rá, akkor nyilván segít, de lehet figyelemelterelő eszköz is, ugyanis nagyon-nagyon sok funkciója van: kapcsolattartás, játék, időmérő vagy akár tükör, és számtalan más dolog. És természetesen

Idézet
elvonja, megosztja a gyerek figyelmét, aki odafigyel a képernyőre, a tanórából pedig átkerül egy másik, virtuális dimenzióba”

– mondta el az iskolapszichológus.

Arra is rámutatott, hogy 2018-19-ben sokat beszélgettek a tanári közösségben erről a temesvári iskolában, és arra jutottak, hogy nyilván teljesen nem lehet megtiltani a telefonozást, mert a nagyvárosi szórványban nagyon fontos, hogy a gyerek kapcsolatban álljon a szülővel, de korlátozni indokolt.

Idézet
„Próbáltuk megnyerni a szülői közösséget, és aránylag nagy volt az egyetértés abban, hogy korlátozásra igenis szükség van. Megszavazta az iskola szülőbizottsága.

Elemi osztályokban a tanítók megoldották a gyakorlati megvalósítást, ha a gyerekeknek van mobiljuk, reggel beadják, egy kis kosárba kerülnek az eszközök, és napközi program után, vagy a hazamenetelkor visszakapják” – ecsetelte Erdei Ildikó.

Erdei Ildikó temesvári iskolaigazgató, iskolapszichológus: „azt javasoljuk a nagyobb diákoknak, hogy egyfajta gyakorlatként figyeljék meg magukon, mennyire függőek a mobilhasználattól” •  Fotó: Facebook/Erdei Ildikó Galéria

Erdei Ildikó temesvári iskolaigazgató, iskolapszichológus: „azt javasoljuk a nagyobb diákoknak, hogy egyfajta gyakorlatként figyeljék meg magukon, mennyire függőek a mobilhasználattól”

Fotó: Facebook/Erdei Ildikó

Azt is elmondta, az 5-8 osztályosok esetében úgy működik, hogy az a pedagógus, aki az első órát tartja, egy műanyag lezárható dobozba összegyűjti a mobilokat, leviszi a tanáriba, majd az utolsó órát tartó tanár visszaadja a diákoknak a tanórák végén. Középiskolások esetében „parkolóknak” nevezhető telefonos dobozok vannak, amibe be lehet állítani a telefont, a szabályozás bevezetése előtt a tanári közösség egyeztetett a diákönkormányzattal, együtt értelmezték, miért van szükség a szabályozásra.

Az „elektronikus bébiszitter” hátrányai

„Kizárólag a tanóra idejére kértük, hogy a telefonokat odategyék a középiskolás diákok, szünetben pedig használhatják. A diákok megértették a szabályozást és alkalmazkodnak hozzá. Volt néhány elégedetlen szülő, aki úgy érezte, hogy a szabályozással nem ért egyet, tehát ha speciális helyzet van, mondjuk a gyereknek valamilyen érzékenysége, betegsége, és tartani akarja a szülővel a kapcsolatot, akkor megengedtük, hogy legyen nála telefon, de azt javasoltuk, hogy gombos telefon legyen, ne pedig okoseszköz” – mondta az iskola igazgatója. Erdei Ildikó úgy fogalmazott, meglátása szerint

meg kell erősíteni a szülőkben, hogy a korlátozás korántsem a gyerek ellen van, hanem inkább őérte, és minél hatékonyabban tudják az órát arra szánni, ami a célja, annál jobb lesz mindenkinek.

Arra is kitért, hogy bár a járvány ideje alatt mindenki az online térbe, az okoseszközök használatára kényszerült, de azóta már ismét érvényben van a szabályozás, aminek igenis van létjogosultsága.

„A virtuális világ gyorsaságához, változatosságához, a színek villódzásához, az egy kattintással való elérhetőséghez idomuló látásmóddal már nagyon nehéz felvenni a harcot tanárként vagy akár szülőként is. Míg az okoseszköz számtalan választási lehetőséget ad, az oktatási rendszerben nagyon gyakran egy bizonyos opcióra kell figyelni, csoportban is gyakorta ugyanazt a feladatot kell elvégezni. A gyerekek figyelméért, aktív hozzáállásáért bizony meg kell küzdenie az iskolának, pedagógusnak” – emelte ki az iskolapszichológus.

Elemi osztályokban kell kifejleszteni az írás, olvasás, számolás készségét, amik lassan alakulnak ki, a digitális eszközökön keresztül megélt élmények sokkal gyorsabbak •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Elemi osztályokban kell kifejleszteni az írás, olvasás, számolás készségét, amik lassan alakulnak ki, a digitális eszközökön keresztül megélt élmények sokkal gyorsabbak

Fotó: Haáz Vince

Felhívta a figyelmet, minél kisebb a gyerek, annál kevésbe kellene kapcsolatba kerülnie az okoseszközökkel, ennek ellenére a mindennapokban, például

az utcán vagy egy étteremben is gyakran lehet látni, hogy a babakocsiban ülő kisgyerek kezébe táblagépet vagy mobilt adnak a felnőttek – az okoseszköz ily módon egyfajta „elektronikus bébiszitterré” válik.

Felszínesen „cikázik” a figyelem

A tanügyminisztérium egyébként a nyár folyamán ajánlást tett közzé arra vonatkozóan, hogy óvodás kor előtt semmiképpen sem kellene megismertetni a kicsiket a virtuális világgal.

„Hiszen ez olyan hatással van a kisgyermek érzékeny idegrendszerének fejlődésére, amit aztán nagyon nehéz lesz pozitívan befolyásolni. Ugyanakkor nagyon gyorsan kialakulhat a függőség. Egy másik fontos szempont, hogy a képernyőzés nagy mértékben elvonja a gyereket a a fejlődéséhez létfontosságú mozgásos tevékenységektől. Tudni kell, hogy 2 éves korig az értelmi képességek a mozgás, mozgásészlelés által fejlődnek. Tehát ha a gyerek a képernyőt nézi, egy helyben ül, és nem mozog, amire pedig óriási szüksége lenne” – húzta alá a pszichológus. Hozzátette,

ez nagyobb korban is érvényes, hiszen azt szokták mondani, hogy legalább annyit kéne mozogni, mint amennyit ülő tevékenységet végez: tehát ha egy fél órát videojátékozik, vagy akár tanulási céllal képernyő előtt ül, akkor fontos lenne, hogy legalább annyi időt aktív sporttal, mozgással töltsön el.

Mint mondta, azért is lényeges lenne a több mozgás, mert ha csak arra gondolunk, hogy a gyerekek az iskolában az idő nagy részében ülnek, kevés idő marad a fejlődésük szempontjából rendkívül fontos mozgásra.

„A mobilhasználatról szólva azt a szempontot is érdemes figyelembe venni, hogy a virtuális világban a gyerek nem sokszor mélyül el egy dologban, hanem felszínesen cikázik ide-oda a figyelme, és ez azt vonja maga után, hogy az »offline«, azaz való világban már nem fog tudni egy aránylag kevésbé izgalmas dologban elmélyülni. Elemi osztályokban kell kifejleszteni az írás, olvasás, számolás készségét, amik lassan alakulnak ki. A gyerekek digitális eszközökön megélt élményei nyilván sokkal színesebbek, gyorsabbak. Ez a nagy különbség is nehezíti aztán ezeknek az úgynevezett alapkészségeknek a kialakulását” – hívta fel a figyelmet az iskolapszichológus.

Ha nincs mobil, több a személyes interakció

A pedagógusok és szülők tapasztalata is az, hogy a gyerekek, akik gyakran navigálnak a virtuális világban, már nem tartják eléggé érdekfeszítőnek a valódi világot, szürkének, unalmasnak tűnik számukra.

„Igen, gyakori, hogy idejekorán kiégnek emiatt a a gyerekek. Persze

Idézet
nem lehet általánosítani, hiszen igenis vannak, akik el tudnak azért mélyülni, szeretnek olvasni, művészetekkel foglalkoznak, sportolnak, zenélnek. Fontos alkalmat adni az iskolában, hogy a gyerek pozitív élményeket kapjon ezekkel a tevékenységekkel kapcsolatban”

– hívta fel a figyelmet Erdei Ildikó.

A virtuális világban a gyerek nem sokszor mélyül el egy dologban, hanem felszínesen cikázik ide-oda a figyelme •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A virtuális világban a gyerek nem sokszor mélyül el egy dologban, hanem felszínesen cikázik ide-oda a figyelme

Fotó: Veres Nándor

Arra is kitért, hogy azt javasolják a diákoknak, hogy egyfajta gyakorlatként figyeljék meg magukon, mennyire függőek a mobilhasználattól, milyen gyakran pillantanak rá, végezzenek öndiagnózist, próbálják visszafogni magukat, és sikerélményük lesz, ha teljesítik a kihívást. Az iskolapszichológus azt is elmondta, hogy az internet használata miatt megnövekszik a bullying, azaz bántalmazás lehetősége, ezt is jó tudatosítani a szülőkben is.

„A mobilhasználat korlátozásának következményeként azt látjuk, hogy az iskolában többet kommunikálnak személyesen a diákok, lemennek az udvarra szünetekben, és ennek is megvannak a jó hozadékai. Nyilván szokták mondani, hogy ők az online térben is együtt vannak, együtt játszanak, de azért az teljesen másfajta kapcsolódás, a virtuális kapcsolattartás nem pótolja semmiképp a személyeset. A mobilhasználat korlátozása tekintetében ugyanakkor nagyon jó lenne konszenzusra jutnia a szülőnek és a pedagógusnak, hiszen ha ez nem történik meg, akkor csak a diák lesz a vesztes, holott az iskola is és a szülő is a gyerekért fáradozik” – mutatott rá Erdei Ildikó.

Államtitkár: szünetben sem indokolt a mobilozás

Kallós Zoltán államtitkárnak is hasonló a véleménye, mint az iskolapszichológusnak. Megkeresésünkre elmondta, úgy látja, hogy egyrészt a mobiltelefon használata nem ördögtől való abban az esetben, ha célszerűen történik. Hozzátette, vannak olyan internetes oktatási módszerek, amelyeket a pedagógusok és a diákok is elsajátítottak a járvány alatt, ezeket hatékonyan lehet alkalmazni.

„A technológiát az oktatás szolgálatába állítani jó dolog, de nem szabad a mobiltelefonhasználatot szabadjára engedni az oktatási intézményekben, hogy a gyerekek teljesen más célokra használják. Tehát ha órán messenegereznek, játszanak, közösségi platformokon bolyonganak, az nem hat pozitívan az oktatás menetére” – emelte ki Kallós Zoltán.

Kallós Zoltán oktatási államtitkár: „a mobiltelefon használata nem ördögtől való, feltéve, ha  célszerűen történik” •  Fotó: Kallós Zoltán/Facebook Galéria

Kallós Zoltán oktatási államtitkár: „a mobiltelefon használata nem ördögtől való, feltéve, ha célszerűen történik”

Fotó: Kallós Zoltán/Facebook

Úgy fogalmazott, az oktatási intézményeknek megvan az autonómiájuk, hogy elsőrendű szabályzóként döntsék el, mikor és milyen körülmények között használható a mobiltelefon az intézményben.

Idézet
„Meglátásom szerint ez jó dolog, ez a járható út, nem pedig a teljes tiltás, mert annak semmi értelme. Viszont úgy gondolom, szünetben sem indokolt a mobilhasználat. Nem tudom, hogy miért lenne olyan fontos a szünetben az okoseszköz.

A 10 perces szünetből 4 perc azzal telne el, hogy mindenki magához veszi a mobiltelefonját, és még három perc azzal, hogy visszateszi a tárolóba. És nem biztos, hogy fontos, hogy a gyerekek lefilmezzenek egy összetűzést két diák között” – mondta az államtitkár.

Európa-szerte korlátozzák a mobilhasználatot a sulikban

Az iskolai mobilhasználatot illetően nagy vitát kavart tanévkezdéskor Magyarországon, hogy az iskolások csak az intézmény engedélyével használhatják az okoseszközöket a tanórák ideje alatt. Nagyon sok európai országban van érvényben hasonló korlátozás: Norvégiában, Svédországban, Finnországban korábban már kitiltották az okostelefonokat az iskolákból. A szlovák oktatási minisztérium a gyerekek lelki egészségére hivatkozva januártól az általános iskolák 1–3. osztályában a kisdiákoknak az egész iskola területén megtiltaná a mobiltelefon-használatot, a 4–6. osztályosoknál csak oktatási céllal a pedagógus adhatna erre engedélyt. Németországban nem született erről általános érvényű rendelet, de a legtöbb középiskolában csak akkor használhatják az órán az eszközt, ha oktatási célból a tanár kéri erre őket.

A pedagógusok és szülők tapasztalata is az, hogy a gyerekek, akik gyakran navigálnak a virtuális világban, már nem tartják eléggé érdekfeszítőnek a valódi világot •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A pedagógusok és szülők tapasztalata is az, hogy a gyerekek, akik gyakran navigálnak a virtuális világban, már nem tartják eléggé érdekfeszítőnek a valódi világot

Fotó: Veres Nándor

Hollandiában az érvényben lévő irányelv szerint nem vehetik elő az iskolások a tanítás ideje alatt a készüléket.

Olaszországban a legszigorúbbak a kérdésben, már 2007-ben bevezették a közoktatási intézményekben az órákon a telefontilalmat.

Angliában február óta van érvényben iránymutatás, mely szerint a tanítási napon nem használhatják a gyerekek mobiljukat, de az intézményvezetőkre bízzák a döntést.

korábban írtuk

Kitiltják a mobiltelefonokat a tanórákról
Kitiltják a mobiltelefonokat a tanórákról

Korlátozzák a 2024-25-ös tanévtől kezdődően a mobiltelefonok és más elektronikus kommunikációs eszközök használatát a vizsgákon, versenyeken és tanórákon – egyebek mellett ezt tartalmazza a diákok jogait és köteleségeit szabályozó új miniszteri rendelet.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

2024. október 24., csütörtök

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik

Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik
2024. október 24., csütörtök

Csökkent az Erdély fővárosába látogató turisták száma

A kimutatások szerint Kolozs megye kezdi elveszíteni turisztikai vonzerejét, a statisztikák arra utalnak, hogy az utóbbi időszakban csökkent a kincses városba és a környékre látogatók száma.

Csökkent az Erdély fővárosába látogató turisták száma
2024. október 24., csütörtök

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében

Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében
2024. október 24., csütörtök

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség

Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség
2024. október 24., csütörtök

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben

Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben
2024. október 24., csütörtök

Oszlásnak indult holttestet találtak a marosvásárhelyi kórház közelében

Cáfolta csütörtökön a marosvásárhelyi sürgősségi megyei kórház azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint egy oszlásnak indult holttestet találtak néhány hete az intézmény lépcsőjén.

Oszlásnak indult holttestet találtak a marosvásárhelyi kórház közelében
2024. október 24., csütörtök

Nyílik az égbolt Nagyvárad felett: újabb európai célpontot jelentett be a HiSky

Milánói járattal bővíti nagyváradi kínálatát a HiSky légitársaság, amely októberben indította el a londoni és bukaresti repülőjáratait – jelentette be csütörtökön a nagyváradi városháza és a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér sajtóosztálya.

Nyílik az égbolt Nagyvárad felett: újabb európai célpontot jelentett be a HiSky
2024. október 24., csütörtök

Aradi robbantásos merénylet: őrizetbe vették a meggyilkolt üzletember lányát

Huszonnégy órára őrizetbe vették a három évvel ezelőtt az autójába rejtett pokolgéppel megölt aradi üzletember, Ioan Crişan lányát és két feltételezett bűntársát.

Aradi robbantásos merénylet: őrizetbe vették a meggyilkolt üzletember lányát
2024. október 24., csütörtök

„Isten időzítése, hogy itt vagyok” – Gyurkócza Aranka börtönlelkészt a hite segítette át az 1956-ot követő meghurcoltatásokon

Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.

„Isten időzítése, hogy itt vagyok” – Gyurkócza Aranka börtönlelkészt a hite segítette át az 1956-ot követő meghurcoltatásokon