A lakosok a Falu kútjából merhetnek vizet
Fotó: Páva Adorján
Több száz györgyfalvi háztartás az áldozata annak a közúti balesetnek, mely során – a falutól távol – felborult egy üzemanyagot szállító katonai jármű az Apahida–Bányabükk-terelőúton. Az ügyben a megyei katasztrófavédelmi bizottság is összeült, a részletekről Tasnádi István Szilárd alprefektus tájékoztatta a Krónikát.
2022. július 19., 18:222022. július 19., 18:22
2022. július 19., 18:282022. július 19., 18:28
Amint arról beszámoltunk, súlyos következményei lettek egy közúti balesetnek Kolozsvár közelében: felborult egy üzemanyagot szállító katonai teherautó az Apahida–Bányabükk-terelőúton,
A Kolozsvár szomszédságában található, magyar többségű faluban hétfő délután kezdték észlelni a lakosok, hogy üzemanyagszagú a csapból folyó víz. A helyi illetékesek ezek után megállapították, hogy a katonai teherautó pont a falut ellátó nagy víztározó felett borult fel. Gyakorlatilag a teljes falu, mintegy 1000 lakos érintett, ám mivel a rendszer jó ideje már nem tudja állandóan ellátni a teljes lakosságot a véges kapacitás miatt, és sokan saját kutakat voltak kénytelenek fúratni, közvetlenül Györgyfalva mintegy kétharmada, körülbelül 350 háztartás szenvedi meg a történteket.
A „központi” vízellátást elzárták a faluban, ivóvizet szállító tartálykocsi érkezett a helyszínre, a lakosok üvegekben, edényekben, bödönökben vihettek-vihetnek haza vizet. A helyi illetékesek hétfőn értesítették a megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU) és a közegészségügyi igazgatóságot (DSP) is. Eközben a prefektúrán összehívták a megyei katasztrófavédelmi bizottságot: a testület kedden délelőtt ülésezett, hogy megvitassák, mit lehet tenni.
Súlyos következményei lettek egy közúti balesetnek Kolozsvár közelében: felborult egy üzemanyagot szállító katonai teherautó az Apahida–Bányabükk-terelőúton.
Az ügy kapcsán megkerestük Tasnádi István Szilárd Kolozs megyei alprefektust. A helyettes kormánymegbízott megerősítette, hogy a helyi hatóságok – együttműködve a hadsereg képviselőivel – leállították az ellátást mind a fő-, mind a mellékvízgyűjtőből, így a gázolajjal szennyezett víz már nem jut el a több száz érintett háztartáshoz.
– részletezte az alprefektus.
A hatóságok által küldött tartálykocsiknak meg kell tölteniük az üres vödröket, edényeket, bödönöket
Fotó: Páva Adorján
Annak kapcsán, hogy ezen kívül még hogyan, mivel segíthetnek a helyi lakosokon, Tasnádi István Szilárd elmondta, hogy rövid távon az ivóvíz biztosítása a legfontosabb, ebben pedig a vízügyi hatóság, a Szamos vízszolgáltató vállalat kap szerepet. Emellett a helyi tanács a településen található hagyományos közkút, az úgynevezett Falu kútja vizét fogja felhasználni, de ezt csak a közegészségügyi igazgatóság vizsgálata után.
„ A Szamos vízügyi vállalat már hétfőn is ivóvizet szállított a helyszínre. A továbbiakban is ők felelnek az ivóvízellátásért, ugyanakkor a katasztrófavédelem tartálykocsikat is biztosít a nem ivóvízzel való ellátáshoz, amely állatok számára vagy háztartásokban használható. A vízkészletek meghatározott időpontban érkeznek Györgyfalvára, és a lakosokat arra kérik, hogy hozzanak saját tartályokat a szállításhoz” – hangsúlyozta.
A szennyezett tározó helyzete, megtisztítása kapcsán az alprefektus elmondta, hogy kedden délután is szakemberek csapata tartózkodott a helyszínen, amely felmérte-felméri a helyzetet, meghatározza a tisztításhoz szükséges következő lépéseket. Elmondása szerint
a Környezetőrség pedig szűrőket alkalmaz majd annak érdekében, hogy fertőtlenítsék a hálózatból származó vizet. „Az ügy megoldására egyelőre az önkormányzat helyi költségvetésében szereplő sürgősségi alapból biztosítanak pénzt” – nyilatkozta kérdésünkre Tasnádi István Szilárd.
Fotó: Páva Adorján
Egyébként a nyaranta hasonló szerencsétlenség nélkül is időnként súlyos vízgondokkal küszködő Györgyfalván „papíron” évek óta tervezik az ivóvízhálózat kiépítését, a „városi” víz kivezetését, azaz a közművesítést, ám az állami vízügyi hatóság által irányított projekt – mely az infrastrukturális nagyberuházások operatív programja (POIM) keretében nyert európai uniós finanszírozást – még mindig a közbeszerzési eljárások útvesztőjében „kering”. Az erdőfeleki önkormányzat (ahová Györgyfalva közigazgatásilag tartozik) rendelkezik a szükséges önrésszel, ám nincs beleszólása a licitek lebonyolításába.
Az alprefektus ennek kapcsán arról tájékoztatta a Krónikát, hogy a keddi ülésen részt vett a Szamos vízügyi vállalat igazgatója is, aki tájékoztatást nyújtott a települést érintő vízhálózat-kiépítési munkálatok jelenlegi helyzetéről:
„Arról is szó esett, hogy ha sikerül kivitelezőt találni, a közel tucatnyi települést érintő szerződés megvalósításánál a györgyfalvi szakasz legyen az első, amelyen elkezdik a munkát. Hosszú távon sokkal biztonságosabb a Szamos vízművek által biztosított víz használata. Az uniós pályázatot, amelyből ezt a beruházást fedezik, 2023-as határidővel kell megvalósítani, és bízom benne, hogy ez sikerülni is fog a vállalatnak” – emelte ki Tasnádi István Szilárd.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!