A lakosok a Falu kútjából merhetnek vizet
Fotó: Páva Adorján
Több száz györgyfalvi háztartás az áldozata annak a közúti balesetnek, mely során – a falutól távol – felborult egy üzemanyagot szállító katonai jármű az Apahida–Bányabükk-terelőúton. Az ügyben a megyei katasztrófavédelmi bizottság is összeült, a részletekről Tasnádi István Szilárd alprefektus tájékoztatta a Krónikát.
2022. július 19., 18:222022. július 19., 18:22
2022. július 19., 18:282022. július 19., 18:28
Amint arról beszámoltunk, súlyos következményei lettek egy közúti balesetnek Kolozsvár közelében: felborult egy üzemanyagot szállító katonai teherautó az Apahida–Bányabükk-terelőúton,
A Kolozsvár szomszédságában található, magyar többségű faluban hétfő délután kezdték észlelni a lakosok, hogy üzemanyagszagú a csapból folyó víz. A helyi illetékesek ezek után megállapították, hogy a katonai teherautó pont a falut ellátó nagy víztározó felett borult fel. Gyakorlatilag a teljes falu, mintegy 1000 lakos érintett, ám mivel a rendszer jó ideje már nem tudja állandóan ellátni a teljes lakosságot a véges kapacitás miatt, és sokan saját kutakat voltak kénytelenek fúratni, közvetlenül Györgyfalva mintegy kétharmada, körülbelül 350 háztartás szenvedi meg a történteket.
A „központi” vízellátást elzárták a faluban, ivóvizet szállító tartálykocsi érkezett a helyszínre, a lakosok üvegekben, edényekben, bödönökben vihettek-vihetnek haza vizet. A helyi illetékesek hétfőn értesítették a megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU) és a közegészségügyi igazgatóságot (DSP) is. Eközben a prefektúrán összehívták a megyei katasztrófavédelmi bizottságot: a testület kedden délelőtt ülésezett, hogy megvitassák, mit lehet tenni.
Súlyos következményei lettek egy közúti balesetnek Kolozsvár közelében: felborult egy üzemanyagot szállító katonai teherautó az Apahida–Bányabükk-terelőúton.
Az ügy kapcsán megkerestük Tasnádi István Szilárd Kolozs megyei alprefektust. A helyettes kormánymegbízott megerősítette, hogy a helyi hatóságok – együttműködve a hadsereg képviselőivel – leállították az ellátást mind a fő-, mind a mellékvízgyűjtőből, így a gázolajjal szennyezett víz már nem jut el a több száz érintett háztartáshoz.
– részletezte az alprefektus.
A hatóságok által küldött tartálykocsiknak meg kell tölteniük az üres vödröket, edényeket, bödönöket
Fotó: Páva Adorján
Annak kapcsán, hogy ezen kívül még hogyan, mivel segíthetnek a helyi lakosokon, Tasnádi István Szilárd elmondta, hogy rövid távon az ivóvíz biztosítása a legfontosabb, ebben pedig a vízügyi hatóság, a Szamos vízszolgáltató vállalat kap szerepet. Emellett a helyi tanács a településen található hagyományos közkút, az úgynevezett Falu kútja vizét fogja felhasználni, de ezt csak a közegészségügyi igazgatóság vizsgálata után.
„ A Szamos vízügyi vállalat már hétfőn is ivóvizet szállított a helyszínre. A továbbiakban is ők felelnek az ivóvízellátásért, ugyanakkor a katasztrófavédelem tartálykocsikat is biztosít a nem ivóvízzel való ellátáshoz, amely állatok számára vagy háztartásokban használható. A vízkészletek meghatározott időpontban érkeznek Györgyfalvára, és a lakosokat arra kérik, hogy hozzanak saját tartályokat a szállításhoz” – hangsúlyozta.
A szennyezett tározó helyzete, megtisztítása kapcsán az alprefektus elmondta, hogy kedden délután is szakemberek csapata tartózkodott a helyszínen, amely felmérte-felméri a helyzetet, meghatározza a tisztításhoz szükséges következő lépéseket. Elmondása szerint
a Környezetőrség pedig szűrőket alkalmaz majd annak érdekében, hogy fertőtlenítsék a hálózatból származó vizet. „Az ügy megoldására egyelőre az önkormányzat helyi költségvetésében szereplő sürgősségi alapból biztosítanak pénzt” – nyilatkozta kérdésünkre Tasnádi István Szilárd.
Fotó: Páva Adorján
Egyébként a nyaranta hasonló szerencsétlenség nélkül is időnként súlyos vízgondokkal küszködő Györgyfalván „papíron” évek óta tervezik az ivóvízhálózat kiépítését, a „városi” víz kivezetését, azaz a közművesítést, ám az állami vízügyi hatóság által irányított projekt – mely az infrastrukturális nagyberuházások operatív programja (POIM) keretében nyert európai uniós finanszírozást – még mindig a közbeszerzési eljárások útvesztőjében „kering”. Az erdőfeleki önkormányzat (ahová Györgyfalva közigazgatásilag tartozik) rendelkezik a szükséges önrésszel, ám nincs beleszólása a licitek lebonyolításába.
Az alprefektus ennek kapcsán arról tájékoztatta a Krónikát, hogy a keddi ülésen részt vett a Szamos vízügyi vállalat igazgatója is, aki tájékoztatást nyújtott a települést érintő vízhálózat-kiépítési munkálatok jelenlegi helyzetéről:
„Arról is szó esett, hogy ha sikerül kivitelezőt találni, a közel tucatnyi települést érintő szerződés megvalósításánál a györgyfalvi szakasz legyen az első, amelyen elkezdik a munkát. Hosszú távon sokkal biztonságosabb a Szamos vízművek által biztosított víz használata. Az uniós pályázatot, amelyből ezt a beruházást fedezik, 2023-as határidővel kell megvalósítani, és bízom benne, hogy ez sikerülni is fog a vállalatnak” – emelte ki Tasnádi István Szilárd.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
szóljon hozzá!