Eresztik. Kolozsváron is beindította az önkormányzat a tömbház-fertőtlenítést
Fotó: Facebook/Oláh Emese
Kolozsváron és Marosvásárhelyen már elkezdték a tömbházak fertőtlenítését a 4-es számú katonai rendelet előírásai értelmében, Nagyváradon pedig hamarosan nekifognak. Gondot jelent ugyanakkor azoknak az adagolóknak, kézfertőtlenítőknek a beszerzése, amelyeket a bejáratokhoz kell kihelyezni, a panaszt a megyei jogú városok szövetsége is „felkarolja”.
2020. április 02., 15:462020. április 02., 15:46
2020. április 02., 15:522020. április 02., 15:52
Kolozsvár önkormányzata 7 millió lejt fordít idei költségvetéséből közterületek, tömbházak fertőtlenítésére a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében hozott 4-es számú katonai rendelet alapján. Eszerint
A kincses városban 2030 tömbház legalább 20 lakrésszel rendelkezik, további 3795 tömbház pedig 6 lakrészes. Kedden reggel a Monostor és a Mărăști negyedben végezték el elsőként a fertőtlenítést, majd a Györgyfalvi, Donát és Hajnal negyed következik, illetve a többi kisebb negyed is sorra kerül.
Oláh Emese alpolgármester a Krónika megkeresésére elmondta, az eddigi adatok értelmében körülbelül 10-12 napba telik az összes tömbház tisztítása és fertőtlenítése, ha pedig sikerül ennyi idő alatt befejezni, újraindul a folyamat. Kifejtette, az önkormányzat azt tanácsolja a lakóknak, hogy a fertőtlenítést követő két órában ne hagyják el lakásukat, ne menjenek ki a lépcsőházba. „Ha a lakók ezt nem tartják be, feleslegessé válik a fertőtlenítés, ugyanakkor egészségügyi szempontból is javasoljuk, hogy ne menjenek ki. Még akkor is, ha az útmutatások értelmében a szernek nincsen semmilyen káros hatása az emberi szervezetre” – fogalmazott az elöljáró. Hozzátette, a cég, amellyel szerződést kötött az önkormányzat, még a szükségállapot elején beszerezte a fertőtlenítőszereket, és folyamatosan kap ellátást. Ugyanakkor hangsúlyozta: március eleje óta állandóan fertőtlenítik a közterületeket: az utcákat, buszmegállókat, játszótereket, piactereket, élelmiszerpiacokat is.
A nagyváradi önkormányzat közleményben tájékoztatott, hogy a 4-es számú katonai rendeletnek megfelelően
A munkálatokat a Coral Impex Kft. végzi, nekik van szerződésük az önkormányzattal a nagyváradi kártevőirtási és fertőtlenítési munkálatokra. A folyamat a számítások szerint két hetet vesz igénybe, és három ütemben valósítják meg. Egy lépcsőház fertőtlenítésének költsége 42 lej körüli összeg áfával együtt. Ami viszont a tömbházak bejáratához kihelyezendő fertőtlenítőszereket illeti, a városháza közölte: ez egyelőre nem megvalósítható. Ugyanis hiába keresték az adagolókat az engedélyezett vállalkozásoknál, nincsenek készleten.
Fotó: Facebook/Oláh Emese
A háromszéki polgármesterek is kivitelezhetetlennek tartják, hogy minden tömbházbejárathoz kézfertőtlenítő berendezést helyezzenek ki, mint ahogyan azt a katonai rendelet előírja. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint a megyei jogú városok szövetsége közös álláspontot készít elő a rendelet ezen előírása kapcsán.
Egyébként Kézdivásárhelyen már fertőtlenítik a lépcsőházakat: az akció a becslések szerint három napig tart. Arra kérik a lakókat, fertőtlenítés közben maradjanak a lakásban. Kovásznán eddig a közterületeket fertőtlenítették. A városban több mint száz lépcsőház van, és egyikben sincs felvonó. Keresik a megoldást, hogy önerőből végezzék a fertőtlenítést, vagy szakcéget kell megbízniuk – utóbbi változat megterheli a költségvetést. Baróton önerőből oldják meg a 68 lépcsőház fertőtlenítését. A bejárathoz felszerelhető fertőtlenítőberendezést azonban nem tudják beszerezni, mert nincs a piacon, és különben is, országos szinten hatalmas mennyiségről lenne szó.
– szögezte le Leca Băncilă, Bodzaforduló polgármestere.
Marosvásárhelyen néhány napja folyik a tömbházak lépcsőházainak fertőtlenítése a koronavírus-járvány megfékezésének érdekében. A polgármesteri hivatal elsőként a város legkoszosabb negyedének számító Adyban (Rovinari) kezdte el a munkát. Az elmúlt napokban elvégezték a Kárpátok sétányán, valamint a Szabadság és a Raktár utcákban található tömbházak fertőtlenítését is. Jelenleg Vásárhely legnagyobb negyedében, a Tudorban dolgoznak a szerződtetett szakcég munkásai, a következő napokban a többi városrészbe is eljutnak.
Fotó: Facebook/Oláh Emese
A városmenedzseri feladatokat ellátó Claudiu Maior lapunk érdeklődésére elmondta, hogy az önkormányzat megrendelte a lépcsőházak bejáratához szerelendő fertőtlenítőkészleteket is, amelyek jó esetben egy héten belül érkeznek meg. Kérdésünkre, hogy miként óvnák a kereskedelemben hiánycikknek számító vagy hirtelen megdrágult tisztítószereket a tolvajok elől, a városházi illetékes kifejtette, hogy erre a lakótársulási elnököknek és adminisztrátoroknak kell megoldást találniuk. A polgármesteri hivatal a helyi rendőrségen keresztül segíthet, de nem várható el, hogy minden egyes tömbház bejáratát egyenruhások őrizzék.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
szóljon hozzá!