Eresztik. Kolozsváron is beindította az önkormányzat a tömbház-fertőtlenítést
Fotó: Facebook/Oláh Emese
Kolozsváron és Marosvásárhelyen már elkezdték a tömbházak fertőtlenítését a 4-es számú katonai rendelet előírásai értelmében, Nagyváradon pedig hamarosan nekifognak. Gondot jelent ugyanakkor azoknak az adagolóknak, kézfertőtlenítőknek a beszerzése, amelyeket a bejáratokhoz kell kihelyezni, a panaszt a megyei jogú városok szövetsége is „felkarolja”.
2020. április 02., 15:462020. április 02., 15:46
2020. április 02., 15:522020. április 02., 15:52
Kolozsvár önkormányzata 7 millió lejt fordít idei költségvetéséből közterületek, tömbházak fertőtlenítésére a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében hozott 4-es számú katonai rendelet alapján. Eszerint
A kincses városban 2030 tömbház legalább 20 lakrésszel rendelkezik, további 3795 tömbház pedig 6 lakrészes. Kedden reggel a Monostor és a Mărăști negyedben végezték el elsőként a fertőtlenítést, majd a Györgyfalvi, Donát és Hajnal negyed következik, illetve a többi kisebb negyed is sorra kerül.
Oláh Emese alpolgármester a Krónika megkeresésére elmondta, az eddigi adatok értelmében körülbelül 10-12 napba telik az összes tömbház tisztítása és fertőtlenítése, ha pedig sikerül ennyi idő alatt befejezni, újraindul a folyamat. Kifejtette, az önkormányzat azt tanácsolja a lakóknak, hogy a fertőtlenítést követő két órában ne hagyják el lakásukat, ne menjenek ki a lépcsőházba. „Ha a lakók ezt nem tartják be, feleslegessé válik a fertőtlenítés, ugyanakkor egészségügyi szempontból is javasoljuk, hogy ne menjenek ki. Még akkor is, ha az útmutatások értelmében a szernek nincsen semmilyen káros hatása az emberi szervezetre” – fogalmazott az elöljáró. Hozzátette, a cég, amellyel szerződést kötött az önkormányzat, még a szükségállapot elején beszerezte a fertőtlenítőszereket, és folyamatosan kap ellátást. Ugyanakkor hangsúlyozta: március eleje óta állandóan fertőtlenítik a közterületeket: az utcákat, buszmegállókat, játszótereket, piactereket, élelmiszerpiacokat is.
A nagyváradi önkormányzat közleményben tájékoztatott, hogy a 4-es számú katonai rendeletnek megfelelően
A munkálatokat a Coral Impex Kft. végzi, nekik van szerződésük az önkormányzattal a nagyváradi kártevőirtási és fertőtlenítési munkálatokra. A folyamat a számítások szerint két hetet vesz igénybe, és három ütemben valósítják meg. Egy lépcsőház fertőtlenítésének költsége 42 lej körüli összeg áfával együtt. Ami viszont a tömbházak bejáratához kihelyezendő fertőtlenítőszereket illeti, a városháza közölte: ez egyelőre nem megvalósítható. Ugyanis hiába keresték az adagolókat az engedélyezett vállalkozásoknál, nincsenek készleten.
Fotó: Facebook/Oláh Emese
A háromszéki polgármesterek is kivitelezhetetlennek tartják, hogy minden tömbházbejárathoz kézfertőtlenítő berendezést helyezzenek ki, mint ahogyan azt a katonai rendelet előírja. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint a megyei jogú városok szövetsége közös álláspontot készít elő a rendelet ezen előírása kapcsán.
Egyébként Kézdivásárhelyen már fertőtlenítik a lépcsőházakat: az akció a becslések szerint három napig tart. Arra kérik a lakókat, fertőtlenítés közben maradjanak a lakásban. Kovásznán eddig a közterületeket fertőtlenítették. A városban több mint száz lépcsőház van, és egyikben sincs felvonó. Keresik a megoldást, hogy önerőből végezzék a fertőtlenítést, vagy szakcéget kell megbízniuk – utóbbi változat megterheli a költségvetést. Baróton önerőből oldják meg a 68 lépcsőház fertőtlenítését. A bejárathoz felszerelhető fertőtlenítőberendezést azonban nem tudják beszerezni, mert nincs a piacon, és különben is, országos szinten hatalmas mennyiségről lenne szó.
– szögezte le Leca Băncilă, Bodzaforduló polgármestere.
Marosvásárhelyen néhány napja folyik a tömbházak lépcsőházainak fertőtlenítése a koronavírus-járvány megfékezésének érdekében. A polgármesteri hivatal elsőként a város legkoszosabb negyedének számító Adyban (Rovinari) kezdte el a munkát. Az elmúlt napokban elvégezték a Kárpátok sétányán, valamint a Szabadság és a Raktár utcákban található tömbházak fertőtlenítését is. Jelenleg Vásárhely legnagyobb negyedében, a Tudorban dolgoznak a szerződtetett szakcég munkásai, a következő napokban a többi városrészbe is eljutnak.
Fotó: Facebook/Oláh Emese
A városmenedzseri feladatokat ellátó Claudiu Maior lapunk érdeklődésére elmondta, hogy az önkormányzat megrendelte a lépcsőházak bejáratához szerelendő fertőtlenítőkészleteket is, amelyek jó esetben egy héten belül érkeznek meg. Kérdésünkre, hogy miként óvnák a kereskedelemben hiánycikknek számító vagy hirtelen megdrágult tisztítószereket a tolvajok elől, a városházi illetékes kifejtette, hogy erre a lakótársulási elnököknek és adminisztrátoroknak kell megoldást találniuk. A polgármesteri hivatal a helyi rendőrségen keresztül segíthet, de nem várható el, hogy minden egyes tömbház bejáratát egyenruhások őrizzék.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!