A szovátai kórházvezetés változata szerint nem igaz, hogy a személyzet visszautasította volna a páciens kivizsgálását
Fotó: Spitalsovata.ro
Nyilvános államtitkári dorgáláshoz vezetett a szovátai kórházban orvos és páciens között kialakult rövid szóváltás. Az incidens arra hívja fel a figyelmet, hogy nem minden járóbeteg-rendelőben fogadják a beteget előjegyzés nélkül, még akkor sem, ha a váróterem üres.
2022. június 11., 10:282022. június 11., 10:28
Vass Levente egészségügyi államtitkár nyilvánosan felszólította a Szováta–Nyárád Kórház vezetőségét arra, hogy a járóbeteg-rendelőben az orvosok előjegyzés nélkül is fogadják a munkaidőben vizsgálatra jelentkező betegeket.
„Megengedhetetlen, hogy a betegeket visszautasítsák üres váróterem mellett. Nevet és szakot nem mondok és írok egyelőre. Várom a kórház igazgatójának a hívását, és magyarázatot kérek e sajnálatos esetért” – írta Facebook-oldalán az RMDSZ szakpolitikusa. Jelezte, hogy a beteget harag és retorzió nélkül el kell látni, hisz ez az orvos feladata.
Információink szerint a szovátai kórház járóbeteg-rendelőjében úgy jelentkezett egy helybéli tanár, hogy rendelkezett háziorvosi beutalóval, de nem jegyeztette elő magát a szakorvosnál. Az érintett változata szerint amikor a rendelőben ezt számonkérték tőle, ő arra kérte az orvost és asszisztensnőjét, hogy lépjenek ki a folyosóra, és hívják be a következő pácienst.
Vass Levente lapunknak nyilatkozva hangsúlyozni kívánta, hogy sem a jogszabály, sem a szakmai etika nem engedi meg, hogy munkaidőben az orvos valakit csak azért küldjön haza, mert valamilyen okból kifolyólag nem gondoskodott az előjegyeztetéséről.
Ha létezik egy várólista, és arról valaki mégsem jelentkezik az orvosnál, helyébe be lehet venni egy másik, időpont nélküli beteget. Amennyiben pedig tele van a váróterem, egy lelkiismeretes orvos akár munkaidőn kívül is szán egy negyedórát a hozzá forduló betegre – jegyezte meg az orvos-politikus.
A szovátai kórházvezetés változata szerint nem igaz, hogy a személyzet visszautasította volna a páciens kivizsgálását. Fazakas Csaba menedzser szerint az történt, hogy amikor az orvos felhívta a beteg figyelmét arra, miszerint a járóbeteg-rendelőbe előzetes időpontkéréssel kell jelentkezni, a páciens kikapta a beutalót az asszisztensnő kezéből, és kiviharzott a helyiségből.
A menedzser azt sem értette, Vass Levente miért nem hozzá, hanem inkább a Facebook nyilvánosságához fordult, pellengérre állítva a fürdőváros jó hírnévnek örvendő egészségügyi egységét. „Ezért a Szováta–Nyárád Kórház semmiféle belső vizsgálatot nem indít” – szögezte le Lucian Lăzăruţ, az intézmény sajtókapcsolataiért felelős orvosa. Szerinte addig, amíg a közösségi oldalon folyik a vita, és nincs egy írásos beadvány, az egészet pletykaként kell kezelni.
„Nem like-vadászatból és nem is a konfliktus keresése céljából hoztam nyilvánosságra a panaszt. Posztolásom nem egy adott személy viselkedéséről, hanem a helyzetről szól” – magyarázta az államtitkár.
Hozzáfűzte, semmiként nem akar ártani a szovátai kollégáinak, ezért nem áll szándékában hivatalos panaszt tenni, és ellenőrző testülettel fenyegetőzni. Ezelőtt egy hónappal Maros megyében a rohammentő szolgálatra (SMURD) vetült rossz fény, miután számos beteg szóvá tette, hogy akár hét-nyolc órát is várakozniuk kellett.
A panaszáradatra reagálva Mara Togănel prefektus találkozott a SMURD vezetőivel, akikkel feltérképezte a helyzetet, amelyből kiderült, hogy valóban többórás a várakozási idő a sürgősségin. Egyébként a marosvásárhelyi sürgősségin is ragaszkodnak a fölösleges – és esetenként lehetetlen – bürokratikus megoldásokhoz. Például egyik olvasónkat azért nem akarták fogadni törött alkarral, mert a sportpályáról, ahol a baleset érte, személyazonossági igazolvány nélkül rohant fel a kórházba.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!