Nagy befektetés. A gazdasági miniszter szerint 45 millióba is belekerülhet a katasztrófa sújtotta parajdi sóbánya rehabilitálása
Fotó: László Ildikó
Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgáló ellenőrző szerv jelentése nyomán.
2025. július 03., 14:292025. július 03., 14:29
2025. július 03., 14:452025. július 03., 14:45
„Javasoltam a részvényesek közgyűlésének, amely az igazgatótanács munkájának egy részét koordinálja, hogy a 31/90-es törvény 137. cikkelyének 4. bekezdése értelmében vegye napirendre az igazgatótanács tagjainak indokolt visszahívását” – mondta a gazdasági miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján Parajd kapcsán.
Hozzátette, hogy az igazgatótanács öt tagjának felmentését javasló döntés jól dokumentált, és a minisztérium saját információin, valamint a miniszterelnök ellenőrző testületének ellenőrzési jelentésén alapul.
Ezt az információt a Salrom, a vízügy, az Országos Ásványi Erőforrás Ügynökség (ANRM) ismerte, és a minisztériumnak is feladata volt, hogy biztosítsa annak felhasználását” – magyarázta Miruță.
Miruță szerint jelenleg
mert a Korond-patak vize bejutott a sótelep belsejébe, erodálta a medret, és bekövetkezett a májusi esemény.
A gazdasági miniszter azt is elmondta, hogy léteznek hivatalos szakvélemények arról, hogy a parajdi sóbányában hogyan kellett volna elterelni a vizet, valamint nemzetközi tanulmányok a sótelep elárasztásának kockázatáról, amelyeket nem vettek figyelembe.
„A kár mértékét pontosan meg fogjuk állapítani” – mondta Miruță.
Szerinte
„Én arról dönthetek, hogy mi történik a Salromnál, a vízügyről és az ANRM-ről pedig az illetékes szakminisztériumok döntenek. Ott olyan bebetonozott szerződések vannak, amelyeket nemrég írtak alá, olyan teljesítménymutatókkal, amelyeket már akkor is teljesítenek, ha reggel felkelnek és kinéznek az ablakon” – tette hozzá a miniszter.
Elmondta, hogy
Mint arról beszámoltunk, a miniszter szerdán közölte, hogy az igazgató fizetését éppen a tragédiua után néhány nappal emelték meg 6000 lejjel 38 000 lejre.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
A gazdasági miniszter csütörtökön azt is elmondta, hogy egy tanulmány szerint a víz eltávolítása és a parajdi sóbánya újrahasznosítása 45 millió euróba kerülne, miközben fennáll a bánya beomlásának kockázata is. Hozzátette, hogy
„A napokban kaptunk egy előzetes tanulmányt arról, hogy mit lehet ott csinálni. A tanulmány egyik változata szerint a víz kivezetése és a sóbánya újrahasznosítása kérdéses, mert fennáll az összeomlás veszélye, a költségek pedig 45 millió euró körül vannak. Van egy másik tanulmány, amely korai szakaszban van, még nincs kész, és azt javasolja, hogy a hegy másik oldalán található sót termeljék ki, és ez körülbelül nyolcszor olcsóbb.
Van ott két régi tárna, amelyeket 2006-2007-ben bezártak, és volt egy új tárna, a látogatható tárna, amelyet szintén elárasztott a víz. A hegy másik oldaláról próbálunk egy negyedik tárnát nyitni a csúcsról. Azon vagyok, hogy ez minél hamarabb megtörténjen” – mondta Radu Miruță.
Megjegyezte, hogy szükség van arra, hogy azt a sóbányát továbbra is hasznosítani tudják.
„Várom a tanulmány háttéranyagát, a geológusok válaszát az új kitermelés megvalósításának szakaszairól.
Ott voltam, beszéltem az emberekkel, a minisztériumban olyan hivatalos információkat kaptam, amelyeknek semmi közük nem volt ahhoz, ami a helyszínen történt. Az embereket egyszerűen cserbenhagyták, mert a terméket, amely körül éltek és a munkájukat végezték, csak hasznosították, de nem gondozták. És ennek az lett a vége, amit ma látunk” – mondta a gazdasági miniszter.
Mint ismeretes, a román állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize.
A parajdi sóbánya a Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt, amelyet évente százezrek kerestek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.
Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.
A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
1 hozzászólás