Bontásra ítélve. A fejlesztés áldozata az önkormányzat tulajdonában lévő, romosodó Bercsényi-villa
Fotó: Szucher Ervin
Egy 12 millió lejes beruházás révén városhoz illő főtérrel gazdagodhat Szováta „falurésze”, ahogyan a helyiek többsége még mindig nevezi az 1955 óta urbánus település lakott részét. Ezzel egy időben a fürdőtelepen korszerű, ötszáz férőhelyes nyári színpadot létesítenének. A városháza már idén nekilátna mindkét beruházásnak.
2020. március 17., 13:532020. március 17., 13:53
2020. március 17., 13:582020. március 17., 13:58
Régi vágyuk teljesülhet a szovátaiaknak: telekvásárlással, bontással, építéssel, bővítéssel, parkosítással végre városhoz méltó főteret alakíthatnak ki a Maros megyei településen.
Hatvanöt év, egy szűkebb emberöltő telt el azóta, amióta Gheorghe Gheorghiu-Dej, a kommunista Románia akkori pártfőtitkára városi rangra emelte az akkor még csak pár ezer lakossal rendelkező Szovátát. A valamikori faluban lakónegyedek épültek, a fürdőtelepen a meglévő villák mellett szállodák jelentek meg. Az 1989-es fordulatot követően, néhány éves hanyatlás után, nagyot lendült Szováta – főként annak fürdőtelepe. A villák zöme átépült vagy megcsinosodott, újabb szállodák, éttermek és vendégházak nyíltak, egy ideje pedig a település lenti, lakott része is mindinkább kezd felzárkózni az erdélyi kisvárosok sorába. Azonban
Bár imitt-amott fellelhetők eldugott kis terecskék és parkocskák, de egy olyan városrész nincs, amelyet főtérnek lehessen nevezni. A Szováta alsó részét átszelő, több kilométeres Fő utca még mindig egy rurális település arculatát idézi. Talán ezért is fogalmaznak bő hat évtized után is még mindig úgy a helyiek, hogy „lent, a faluban”.
„Telkeket vásároltunk a polgármesteri hivatal mögött, épületeket bontunk le, az egykori, romos állapotban lévő iskolaműhelyt felújítjuk, kiegészítjük, ötszáz férőhelyes rendezvényteremmé alakítjuk, a városházát kibővítjük, parkosítunk, játszóteret, nyitott színpadot létesítünk, és így nemcsak központunk, hanem egy kisebb főterünk is lesz” – sorolja a teendőket a város elöljárója, Fülöp László, miközben tervrajzokat lapozgat. Az első mandátumának vége felé tartó polgármester derűlátó:
A városháza épületének homlokzatát és belsejét már sikerült önerőből felújítani, idén a tornácot korszerűsítenék és bővítenék egy kisebb résszel. Ezek után újabb épületszárnnyal egészítenék ki a polgármesteri hivatalt, és elkezdenék a valamikori iskolaműhely bontását is. Amint a fiatal, újrázni készülő polgármester fejtegeti, szakaszonként dolgoznának, de úgy, hogy a munkálatok lehetőleg ne nyúljanak három évnél hosszabbra. Nemcsak a főtér, hanem a multifunkcionális rendezvényterem is jelentőset „lendítene” Szovátán. Ugyanis
Az önkormányzat parkosítaná a városházával srégen szemben, a Fekete Medve Szálló melletti üres telket is.
Fülöp László szerint nemcsak központja, hanem egy kisebb főtere is lesz Szovátának
Fotó: Szucher Ervin
A főtéralakítás terve egyébként nem új keletű. Fülöp elődje már évekkel ezelőtt felvetette, hogy a száz évvel ezelőtt, a főútra épített városházát és a mögötte lévő néhány elhanyagolt ingatlant le kellene bontani, és a teret meg kellene nyitni. Péter Ferencnek, a megyei önkormányzat jelenlegi elnökének az volt az elképzelése, hogy az új hivatalt a telek hátsó részében húzzák fel. „Bontásra ugyan még lenne pénz, de új hivatal építésére már nehezen. Azt meg nem akarjuk, hogy hosszú évekig építőtelep legyen a város központjában. Viszont sehol nem írja, hogy a főtérnek a városháza előtt kell lennie, lehet az mögötte is. Főleg, ha így könnyebben megvalósítható” – állítja Fülöp László.
Az önkormányzat másik nagylélegzetű projektje a fürdőtelepre tervezett nyári színház.
„Hiába nyertük el már ezelőtt három évvel a 6,3 millió lejes pályázatot, mire meghirdettük volna a munkálatokat, »elszaladtak« az árak. Kiderült, hogy emiatt saját forrásból még hozzá kell tennünk kétmilliót, ami meg is volna, csakhogy ehhez külön jóváhagyásra van szükség” – sorolja az anyagi, illetve bürokratikus buktatókat a polgármester, aki a versenytárgyalás meghirdetéséhez a gyulafehérvári fejlesztési ügynökség pozitív válaszára vár.
A telepi, célszerűen rég nem használt moziépület mögötti területen kialakítandó amfiteátrum építését is bontással kezdik. Ennek áldozata az önkormányzat tulajdonában lévő, romosodó Bercsényi-villa, amelyben fürdővendég már évtizedek óta nem fordult meg; legutóbb nehéz sorsú helyi családok húzódtak meg az egyemeletes épületben.
A fürdővendégek szórakoztatására az utóbbi esztendőkben a Petőfi park és annak hátsó részében felállított színpad szolgált. Itt szinte napi rendszerességgel léptek fel előadóművészek, énekesek, táncosok. Az önkormányzat által kínált kulturális-szórakoztató programok oly népszerűvé váltak, hogy hamarosan kiderült: túl kicsi a park befogadóképessége, amelynek padjaira már jóval az előadások kezdete előtt kiültek az idősebb személyek és kisgyerekes családok.
A szabadtéri színpadnak és a nyári programoknak – amelyekre a pályázat értelmében szintén ingyenes lesz a belépés – Szovátán mintegy százéves hagyományuk van. A 20. század elején a 45-ös villa alagsorában volt egy kisebb előadóterem, ahol az úri fürdővendégek egymást szórakoztatták irodalmi, zenés estjeikkel.
Az ötvenes éveiben járó tragika 1905 és 1907 között töltötte nyarait a fürdőn, ahol ráhangolódva más üdülők elégedetlenkedésére, eldöntötte, hogy valamilyen formában segít vendéglátóinak. A Szovátára látogató vendégseregből toborzott társaival együtt estélyeket, bálokat, előadásokat rendezett, és ennek 2400 koronás bevételét egy csorgó kiépítésére ajánlotta fel. Tiszteletére a hatóságok Mária-forrásnak nevezték el a mai is bővizű kutat.
A későbbiekben a telepen egy nyári színpad is épült, amelyre az idősebbek még emlékeznek. Fülöp László annak is örülne, ha akadna egy vállalkozó, aki fantáziát lát a mozi üzemeltetésében, és az épület nem árválkodna üresen a fürdőtelep kellős közepén. A polgármester egy másik dédelgetett terve, hogy a Sóvidék több más településéhez hasonlóan, Szovátán is létesítsen egy rezesbandát, amely szezonban a fürdővendégeket, ünnepeken meg a helyi lakosságot szórakoztatná. A közelben Parajdon, Alsó- és Felsősófalván, valamint Korondon gazdag múlttal rendelkező zenekarok működnek – Szovátán Orosz-Pál József zenetanár segítségével alapoznák meg a műfajt és annak iskoláját.
Ingyenes fogászati vizsgálaton és szájápolási tanácsadáson vehetnek részt az érdeklődők Kolozsváron. A Mosollyal közelebb az egészséghez elnevezésű projekt a szájhigiénia világnapja alkalmából hívná fel a figyelmet a fogápolás fontosságára.
Román–boszniai cégtársulás építi az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya leghosszabb, Gyergyóditró és Grințieș közötti szakaszát – közölte csütörtökön Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Magyaroknak és románoknak együtt kell megvédeniük Romániát azoktól, akik a sötétből jönnek, és a sötétségbe akarják taszítani. Soha többé fekete márciust! – fogalmazott Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a marosvásárhelyi fekete március 35. évfordulóján.
Tűz miatt jelentős kár keletkezett a székelyföldi Miklósvár római katolikus templomának épületén az elmúlt vasárnap, március 16-án. Az épületet sürgősen restaurálni szeretnék a helybeliek.
Kiírták a licitet a nagyszabású, három erdélyi megyét felölelő kerékpárút-építési projekt Bihar megyei szakaszának megépítésére. A Velo Apuseni néven futó bicikliút két év alatt épülhet meg Félixfürdő és a Pádis-fennsík között.
Megsérült szerdán a Gemina gyalogsági hadosztály két katonája a Beszterce-Naszód megyei Aszúbeszterce (Dorolea) lőterén – közölte a védelmi minisztérium.
Alacsony kihasználtság miatt megszünteti az elektromosroller-megosztó szolgáltatást a temesvári tömegközlekedési vállalat. Alternatívaként a kerékpármegosztó rendszert és a Begán közlekedő vaporettókat ajánlják az utasok figyelmébe.
„Helyben vagyunk!” mottóval tizenhatodik alkalommal szervezik meg idén a Kolozsvári Magyar Napokat (KMN). Az augusztus 17–24. között tartandó seregszemle ez alkalommal is a kincses városi magyar közösség biztos pontja kíván lenni térben és időben.
Sokan azt tartják, hogy a fogorvosi rendelők drágák, a fogászati szolgáltatások állami támogatása pedig minimális. Románia a szájegészségügy terén is kullog az Európai Unióban. A témát Simori Noémi kolozsvári fogorvossal jártuk körül videós cikkünkben.
Nagyszabású infrastrukturális fejlesztést „melegítenek fel” Székelyföldön: Sepsiszentgyörgy bekapcsolódik a Brassó környéki helyiérdekű vasút kiépítésébe, amely így a háromszéki megyeszékhelyt is érintené.
szóljon hozzá!