Ioan Macarie főtanfelügyelő arról értesítette a tanügyminisztériumot, hogy csütörtökön „teljes mértékben” megoldódik az ékezetek ügye, kijavítják a hibákat
Fotó: Facebook/CEMO-Civil Elkötelezettség Mozgalom
Kérdésessé vált, hogy kijavítják-e a helytelenül, ékezetek nélkül írt magyar neveket a marosvásárhelyi Liviu Rebreanu Általános Iskola által kiadott hivatalos iratokban. Bár a Cemo szerint csütörtökön megtagadták a nevek kijavítását, a tanintézet igazgatója cáfolta ezt.
2019. július 11., 14:132019. július 11., 14:13
2019. július 11., 16:412019. július 11., 16:41
Amint arról beszámoltunk, a vegyes tannyelvű tanintézet vezetősége a korábbi hírek szerint megtagadta, hogy magyar ékezetekkel tüntesse fel a hivatalos iratokban a nyolcadik osztályt végzett diákok nevét. Az iskola titkárnőjének és igazgatójának korábbi indoklása szerint a magyar nyelv ékezeteinek használata azért nem volt lehetséges, mert „a titkárságon használt szerver nem ismeri” a magyar ékezeteket.
A kéttagozatos, azaz a román–magyar osztályokat, tanulókat egyazon tanintézetben, iskolában működtető, illetve nevelő iskolai modell ismét megbukott Marosvásárhelyen – szögezte le szerdai közleményében a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo).
Tatár Lehel, a Szabad Emberek Pártjának (POL) önkormányzati képviselője a Rebreanu vezetőtanácsának tagjaként próbált megoldást találni a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) által jelzett problémára, ezt pedig hozzászólásban is jelezte a civil szervezet Facebook-oldalán – számolt be a Főtér.ro portál. A hozzászólásból kiderül, hogy két iratról van szó: az oklevelet a tanfelügyelőség küldi az iskolákba, amit helyben töltenek ki, míg a másik bizonylatot ott nyomtatják, ezen az elmúlt évek tanulmányi átlagai szerepelnek.
Az önkormányzati képviselő bejegyzését utólag törölték a Cemo Facebook-oldaláról. A jogvédő szervezet ugyanakkor szerdán délután közölte, az általuk kezdeményezett jogi és hatósági eljárásoknak „megvan az eredménye, hiszen az ügybe bevont fontos állami intézmények – a tanfelügyelőség és a tanügyminisztérium – nyomására az iskola vezetősége beadta a derekát”, és a hivatalos átirat szerint csütörtökön kijavíthatják a hibákat.
„Szerencsés lenne, ha az iskola magyar tanárai és az RMDSZ által kinevezett magyar aligazgató, Vincze Csilla is tenne az ügy érdekében valamit. Az iskola egyik tanára azt állította, hogy az okleveleket magyarul állítják ki, ehhez képest az igazgató még most sem hajlandó azokat a magyar karakterek helyes használatával kitölteni” – közölte a Cemo, amely a nap folyamán „további lépéseket foganatosított az ügy sikeres megoldása érdekében”.
Eközben a Nethuszár portál csütörtökön délután megszólaltatta Mimi Ionică Cuciureant, a Rebreanu igazgatóját, aki azt állította: az ügy megoldódott, és nem igaz, amit a Cemo közölt, hogy csütörtökön visszautasították volna a diplomák és a bizonyítványok „magyarítását”. A Nethuszár által idézett intézményvezető szerint a nyolc osztály elvégzését igazoló, és a gimnáziumi beiratkozáshoz szükséges tanulmányi bizonyítvány (foaie matricolă) minden egyes példányát már kijavították.
A diákok ugyanakkor oklevelet is kapnak, amely a nyolc osztály elvégzését bizonyítja. Ez viszont egy, a tanügyminisztérium által kiállított formanyomtatvány, így ezeket az iskola nem tudja azonnal kijavítani, nem is áll rendelkezésükre a szükséges mennyiségű okirat. Az igazgatónő hozzátette, a bizonyítvány esetében – amelyeket az iskola titkárságán állítanak ki – megoldották, hogy az általuk használt program az ékezeteket is ismerje – Cuciurean szerint egyébként eddig román ékezeteket sem használtak.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!