Fotó: Románia Kormánya/Gov.ro
A békés együttélést, a közös jövő megalapozását, az ország fejlesztését hangsúlyozza március 15-ei üzenetében Florin Cîțu, Románia miniszterelnöke, aki szerint „a különbségek nem választanak el bennünket, nem vagyunk vetélytársak, éppen ellenkezőleg, egységesnek kell lennünk a sokszínűségben”.
2021. március 15., 08:302021. március 15., 08:30
2021. március 15., 11:522021. március 15., 11:52
„Március 15. a magyarok ünnepe, a Romániában élő magyar közösség legfontosabb ünnepe.
éppen ellenkezőleg, egységesnek kell lennünk a sokszínűségben, erősebbekké és bölcsebbekké kell válnunk, együtt kell építkeznünk, értékeket kell teremtenünk” – fogalmaz a román kormányfő, akinek román és magyar nyelvű üzenetét az RMDSZ tette közzé hétfőn reggel. Florin Cîțu aláhúzta egyúttal, hogy „a különbségek megértése és a másik értékeinek értékelése hozzájárul egymás megismeréséhez, és ezzel együtt egy harmonikus együttéléshez”.
Itt az ideje, hogy megalapozzunk egy közös jövőt, hogy közösen fejlesszük ezt az országot. Meggyőződésem, hogy csak együtt teremthetjük meg azt az országot, amelyben élni szeretnénk” – hangsúlyozza Cîțu a továbbiakban.
„Az elmúlt évben mindannyian sok, eddig példátlan megpróbáltatáson mentünk keresztül. A világjárvány megtanított arra, mennyire fontos, hogy megbízható partnereid legyenek, és ezt a pillanatot közösen fogjuk átvészelni. Erőfeszítéseink és áldozataink egy jobb jövőt, és egy mindenki számára jobb életet hoznak majd el.
– zárul a román miniszterelnök üzenete.
Románia legfőbb közméltóságai közül sokan köszöntötték a magyarokat március 15-e alkalmából a rendszerváltást követően, így tett többek között miniszterelnökként Emil Boc, Călin Popescu Tăriceanu vagy Adrian Năstase is. Államelnökként ugyanígy cselekedett 2004 és 2014 közötti mandátuma idején Traian Băsescu is, utódja, a szász származású Klaus Iohannis hivatalban lévő államfő azonban mindeddig egyetlen sort nem írt március tizenötödike alkalmából a romániai magyaroknak, a csendet aztán idén törte meg.
Az etnikumközi egyetértés megerősítésével megszilárdul az erős és virágzó társadalom – húzta alá március 15-ei üzenetében Klaus Iohannis államfő.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!