Több napig tüntetnek a gyerekvédelmi és szociális rendszer dolgozói
Fotó: Facebook/Federatia Columna
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok ötvenezer alkalmazottja marad fizetés nélkül novemberben a központi költségvetés és a megyei önkormányzatok büdzséjének rosszul meghatározott aránya miatt. A rendszer dolgozói több napig tüntetnek a fővárosban, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a megyei önkormányzatokat hibáztató Violeta Alexandru munkaügyi miniszter lemondását vagy menesztését kérte.
2020. november 05., 15:492020. november 05., 15:49
Több napon keresztül, szerdától péntekig tüntetnek a bukaresti Győzelem téren a gyerekvédelmi és szociális rendszer dolgozói, mert egy részük már a szeptemberi bérét sem kapta meg, a novemberi fizetések folyósítása pedig több megyében kérdéses. Az alkalmazottak érdekeit képviselő Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége arról számolt be, hogy Bákó, Giurgiu és Neamţ megyében a rendszer 4000 alkalmazottja nem kapta meg a szeptemberre járó bérét, novemberben további 15 megye lesz fizetésképtelen, ami azt jelenti, hogy
Arra is felhívják a figyelmet, hogy a járvány idején ezek az alkalmazottak elveszítették vagy el fogják veszíteni az egészségbiztosítási státuszukat is.
A szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok (DGASPC) alkalmazottainak akadozó bérezése már múlt héten előtérbe került, amikor Violeta Alexandru munkaügyi miniszter a megyei önkormányzatokra hárította a felelősséget.
Facebook-bejegyzésében a miniszter azt fejtegette, hogy a gyermekvédelmi igazgatóságoknál dolgozók fizetésének biztosítása nem a minisztérium, hanem a megyei önkormányzatok feladata. A bejegyzésre reagálva
Szintén Facebook-bejegyzésben úgy fogalmazott, a miniszter nem ismeri a törvényt, a valóságot, és nem vállalja a felelősséget.
Az idei költségvetési törvényben az áll, hogy a központi költségvetésből és a megyei önkormányzatok büdzséjéből 90-10 százalékos arányban finanszírozzák a gyermekvédelmi igazgatóságok működési költségeit – mondta el a Krónika megkeresésére Tamás Sándor. A háromszéki közgyűlés elnöke rámutatott,
Például az állami gondozásban lévő gyerekek étkeztetését már nem fedezi a 2006-ban megállapított standardösszeg.
„Mi nem tehetjük meg, hogy nem adunk a gyerekeknek rendes reggelit, így ezt az összeget minden évben kipótoljuk” – mutatott rá a tanácselnök. Hangsúlyozta, ebből adódnak a megyék közötti eltérések is, hiszen például Kovászna megyében már az év elején óvatosan terveztek, csak 80 százalékban számoltak a központi költségvetéssel.
Tamás Sándor arra is kitért, hogy ha az év elején tisztázzák a „játékszabályokat”, akkor úgy fogadják el a költségvetést, ám ennek a módosítására novemberben már nincs lehetőség.
Az elmúlt évben például zökkenőmentes volt a finanszírozás, akkor már az év elején azt mondta a kormány, hogy a megyei önkormányzatoknak száz százalékban kell fedezniük a gyerekvédelmi és szociális rendszer kiadásait, és ehhez biztosítanak forrásokat. Akkor az év elején így számoltunk, és nem voltak fennakadások – mutatott rá a Kovászna Megyei Tanács elnöke. Felidézte,
Az év elején óvatosan számoló Kovászna megyében sincs már pénz a novemberi bérekre, ezt idejében jelezték a kormánynak. „A pénzügyminiszter november 10-éig ígért egy újabb költségvetés-módosítást, de hiszem, ha látom” – mondta a tanácselnök. Tamás Sándor felháborítónak tartja a munkaügyi miniszter kijelentését, és jogosnak az alkalmazottak tiltakozását. „A miniszter is megkapja a fizetését, tegyen eleget a törvényes kötelezettségeinek” – szögezte le a politikus.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!