Fotó: Biró István
Egyértelmű összefüggés van aközött a kolozsvári táblabíróság alapfokú ítélete szerint, hogy Horváth Anna volt alpolgármester kampánytámogatást kért Fodor Zsolt üzletembertől és hogy ezzel egy időben közbenjárást ígért a vállalkozónak. Az RMDSZ-es politikus büntetőperének fellebviteli szakasza június 20-án kezdődik a bukaresti legfelsőbb bíróságon.
2018. május 12., 16:292018. május 12., 16:29
2018. május 12., 16:432018. május 12., 16:43
A kincses városi Camino étterem teraszán folytatott, a titkosszolgálatok által lehallgatott beszélgetés, valamint a vádlottak közötti telefonbeszélgetések és az általuk váltott szöveges üzenetek alapján egyértelműen bizonyítottnak látja a Horváth Anna egykori kolozsvári alpolgármester és Fodor Zsolt üzletember ügyében alapfokon ítélkező bírónő a befolyással való üzérkedést, illetve a befolyás vásárlását.
Az alapfokon eljáró kolozsvári táblabíróság által nyilvánosságra hozott, a Clujust.ro jogi portálon elérhető indoklásban hosszasan ecsetelik, miért minősül egyértelmű törvényszegésnek, hogy Horváth Anna a 2016-os helyhatósági választásokat megelőző kampányában önkénteskedő fiatalok számára fesztiválbérletet kért és kapott Fodor Zsolttól, akinek ennek fejében megígérte, hogy megsürgeti egyik ügye véglegesítését a városházán. Mint ismeretes,
Az indoklásban az alkotmánybíróság korábbi határozatára hivatkozva kiemelik: már az is kimeríti a bűncselekmény tényét, ha egy befolyással bíró személy – vagy olyasvalaki, aki úgy tesz, mintha befolyással bírna – anyagi vagy más jellegű javakért, szolgáltatásokért cserében ígéretet tesz egy probléma megoldására. A bírónő szerint hasonlóképpen egyértelműen befolyásvásárlásnak minősül, ha valaki ilyen jellegű ígéretet fogad el. Mindez vonatkozhat különböző ügyek elintézésére, megsürgetésére vagy éppen megakadályozására. Sőt a hivatalos indoklás szerint az sem számít, hogy az ígéretet végül betartották-e, illetve ha igen, ez mikor történt, továbbá hogy mindez legális vagy törvénytelen cselekedet megtételére vonatkozik.
Horváth Anna nyilatkozik az ítélethirdetést követően
Fotó: Kőrössy Andrea
Az indoklás szerint, amikor Horváth Anna és Fodor Zsolt 2016. május 13-án találkozott Kolozsváron, a Karolina téri Camino étterem teraszán, „mindkettőjüknek egyértelmű érdekeik voltak”.
A helyszínen rögzített beszélgetés (amelynek hangfelvétele egyébként rendkívül rossz minőségű, emiatt a bíróság alig vehette hasznát) alapján az üzletember már az elején közölte, hogy elvből nem finanszíroz politikai kampányokat, illetve nem tagja az RMDSZ-nek, és politikailag egyik pártnak sem elkötelezett. Horváth Anna erre felvetette, hogy Fodor cége az Untold és az Electric Castle fesztiválra szóló bérletekkel támogathatná a kampányában dolgozó önkénteseket, majd az indoklás szerint egyértelművé tette, hogy intézkedik az üzletember ügyében.
„Fodor Zsolt nemhogy egyetértett az ilyen jellegű támogatással, de nem sokkal ezután intézkedni is kezdett, felhívta a partnereit, hogy egy esetleges szerződés technikai részleteiről, a bérletek áráról stb. érdeklődjön” – áll az indoklásban. A személyes találkozót követően több üzenetváltásra és telefonbeszélgetésre is sor került a két vádlott között, amelyek során Horváth Anna a bérletek sorsáról érdeklődött, Fodor pedig többek között azt szerette volna tudni, hogy ügye mikor kerül a helyi önkormányzat napirendjére.
Az ügy azonban azóta is húzódik, mivel egyrészt a hivatal utólag több alkalommal is újabb dokumentumokat igényelt, ráadásul mire kiadtak egy bizonyos jóváhagyást, lejárt egy másik dokumentumnak az érvényessége, így számos procedúrát elölről kellett kezdeni. Az indoklásban részletesen közölték az ügy egyes szakaszait, mint ahogy az is kiderül, hogy Fodor korábban hivatalos kihallgatáson – nem pedig személyes találkozón, holott „baráti kapcsolatban álltak” a bíróság szerint – is felvetette a problémát a volt alpolgármesternek.
– ebből vásárolták az önkénteseknek adott fesztiválbérleteket –, emiatt bűnrészesek pénzmosásban.
A dokumentum kitér arra, hogy a volt alpolgármester arra kérte Rés Konrádot, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) akkori elnökét, vállalja egy fiktív fianszírozási szerződés megkötését, miközben Fodor Zsolt megkérte az indoklásban csak C.-ként jelölt, az ügyben tanúként beidézett személyt, hogy a 20 ezer lejt utalják át a KMDSZ számlájára. A bírónő külön hangsúlyozza: minderre úgy került sor, hogy a vádlottak tudatában voltak annak, „az összeg befolyással való üzérkedésből, illetve befolyásvásárlásból származik”.
Fotó: Kőrössy Andrea
Mindezek fényében meglehetősen furcsa, hogy az indoklásban eközben többször is szerepel: a tanúvallomások olyan köztisztviselőként írják le Horváth Annát, aki „igyekszik tenni a közösség által jelzett problémák megoldásáért, rendszeresen szerepel rádióműsorokban, válaszol az állampolgárok kérdéseire, meghallgatásokat tart a polgármesteri hivatalban, ezeken pedig a főosztályokon illetékes munkatársaitól érdeklődik különböző ügyek iránt.
Az alapfokú ítéletben Horváth Annát a két bűncselekményért – befolyással való üzérkedés és pénzmosás – két-két év börtönbüntetésre ítélték, míg Fodor Zsolt 1 év és 6 hónap börtönbüntetést kapott befolyásvásárlásért és ugyancsak két évet pénzmosásért. Ezek összevonása nyomán Horváth Annát 2 év 8 hónappal sújtották – mivel korábban nem vállalta a közmunka elvégzését, holott ez feltétele annak, hogy valakit felfüggesztett börtönbüntetésre ítéljenek. Fodor Zsolt ugyanakkor vállalta a közmunkavégzést, ennek nyomán két év hat hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, és három évre próbára bocsátották.
A március 23-ai alapfokú ítélethirdetést követően – amelyet a meghirdetett időpontnál korábban, zárt ajtók mögött tartottak meg a kolozsvári táblabíróságon, holott az eseménynek nyilvánosnak kellett volna lennie – a volt alpolgármester a bíróságon azt nyilatkozta: élni fog a fellebbezés jogával. „Az elkövetkező napokba erőt gyűjtök, és tovább folytatjuk a harcot Fodor Zsolttal, akinek igazságunk melletti karakán, megingathatatlan kiállása előtt – most már nyilvánosan is – őszinte tisztelettel hajtok fejet” – fogalmazott akkor Horváth Anna. Fodor Zsolt egyébként nem volt jelen a többször is elhalasztott ítélethirdetésen.
A büntetőper fellebbviteli szakaszát a bukaresti legfelsőbb bíróság tárgyalja, az első tárgyalás időpontját június 20-ára tűzték ki.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
szóljon hozzá!