Parászka Boróka műsorai nem fognak adásba menni a fegyelmi eljárás idején
Fotó: Facebook/Parászka Boróka
Felmondásra kérte Parászka Boróka szerkesztőt hétfőn Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió magyar szerkesztőségének vezetője azután, hogy az ügyészség megállapította: nem bizonyítható az újságíró állítása, miszerint 2020-ban a kollégája, Kiss Dénes bántalmazta. Parászka Boróka megtagadta a kérést, ennek nyomán felettese fegyelmi eljárást kezdeményez ellene. Lapunk értesülései szerint a fejleményekben egy múlt heti belső incidens is közrejátszott.
2023. december 04., 13:042023. december 04., 13:04
2023. december 04., 15:552023. december 04., 15:55
Nem maradt következmények nélkül, hogy Parászka Borókának az ügyészségi eljárás során sem sikerült bizonyítania állítását, miszerint három és fél évvel ezelőtt az egyik kollégája fizikailag bántalmazta a Marosvásárhelyi Rádiónál. Szász Attila, a közszolgálati rádió regionális stúdiója magyar szerkesztőségének vezetője hétfőn közölte az újságíróval, hogy két lehetőség áll előtte: felmond vagy fegyelmi eljárást indít ellene. Parászka Boróka közösségi oldalán posztolt bejegyzésében közölte:
Parászka továbbra is állítja, hogy bántalmazták 2020 áprilisában a Marosvásárhelyi Rádiónál, de az elkövető kiléte nem bizonyítható az ügyészség szerint. „Mivel erre az döntésre is három évig kellett várni, a közbeeső idő retraumatizálással, és jelentős lelki megterheléssel járt, ezért a döntést elfogadtam” – írta Facebook-oldalán hétfőn az önmagát „bántalmazott nőnek” nevező újságíró, bejegyzéséhez csatolva ugyanazt a három és fél évvel ezelőtt posztolt képet, amelyen a véraláfutásos, sérülés nyomait hordozó jobb karja látható. „Nem áll módomban teljesíteni a bántalmazott nők jogai miatt sem. Nem elég a fizikai bántalmazás, a jogvédelem hiánya, ilyen helyzetben nem veheti magára az egzisztenciális bizonytalanságot az, aki amúgy is sérült. Tehát nem mondok le” – írja Parászka. Aki egyébként megfellebbezhette volna az ügyészség határozatát, amely vádemelés nélkül lezárta az állítólagos bántalmazási ügyet, ám nem tette meg, holott akkor az ügy bírósági szakaszig juthatott volna.
Szász Attila a Krónika megkeresésére megerősítette, hogy felmondásra kérte beosztottját. Közölte, elsősorban a 2020-ban történtek kapcsán született ügyészségi határozat alapján hozta ezt a döntést, emlékeztetve, hogy annak idején előre bocsátotta: az ügy tisztázása után az érintettek – Parászka Boróka, illetve az általa bántalmazással megvádolt Kiss Dénes – közül „valakinek távoznia kell”.
„A másik ok, hogy az intézményt elég károsan érintette ez az ügy. Mivel én főszerkesztőként sem alkalmazni, sem kirúgni nem tudok senkit, csupán kezdeményezhetem a jogi osztálynál, hogy hozzon létre bizottságot, amely elindítja és lebonyolítja a fegyelmi eljárást Parászka Borókával szemben. Ma ezt megteszem” – jelentette ki lapunknak Szász Attila. A főszerkesztő egyébként nem kívánt szubjektív értékelésbe bocsátkozni az állítólagos bántalmazási ügyben született ügyészségi határozat kapcsán, közölve: az ügyészség szerint nem bizonyítható Parászka állítása, miszerint Kiss bántalmazta. Megkérdeztük a szerkesztőség vezetőjétől, szerinte Kiss Dénessel szemben kell-e bármilyen intézkedést foganatosítani, mire Szász úgy válaszolt: „ebben a pillanatban nem”.
Szász Attila kérdésünkre elmondta, nem tiltja meg az újságírónak, hogy dolgozzon, sőt be is járhat a szerkesztőségbe, de nem fognak adásba menni a műsorai. Hozzátette, nem tudja megelőlegezni a rádiós kivizsgálás eredményét: a fegyelmi eljárás megállapíthatja, hogy nem jogszerű a Parászka Borókával szemben megfogalmazott kérés, másrészt helyben is hagyhatja a kezdeményezést, és úgy dönthet, hogy felbontják az újságíró munkaszerződését.
Megkérdeztük Szász Attilától, összefüggésben áll-e a beosztottjához intézett felmondási kérése azzal is, hogy – lapunk értesülései szerint – a múlt héten Parászka Boróka verbálisan inzultálta egyik kollégáját. „Mindentől függetlenül hozom ezt a döntést, semmiyen más múltbeli vagy jövőbeli esetre nem hivatkozom” – válaszolta Szász Attila.
A Krónika úgy tudja, hogy Parászka Boróka a múlt héten a szerkesztőségben éles vitába keveredett az egyik pályakezdő kollégájával (tehát nem az általa bántalmazással megvádolt Kiss Dénesről van szó), aki aznap hírszerkesztő volt. Az érintett férfi kolléga pánikrohamot kapott a történtek nyomán, nem is tudta beolvasni a délutáni híreket, egy másik kollégájának kellett beugrania helyette. Értesüléseink szerint később a „békítő” tárgyalásról is kirohant a fiatal rádiós újságíró, akitől utólag Parászka Boróka bocsánatot kért.
Mint arról december 2-án, szombaton közölt cikkünkben beszámoltunk, nem találta bizonyítottnak az ügyészség Parászka Boróka újságíró vádját, miszerint kollégája, Kiss Dénes bántalmazta a Marosvásárhelyi Rádió stúdiójában. A nyomozó hatóság több mint három és fél éves nyomozást, valamint tanúk meghallgatását követően jutott arra a következtetésre, hogy nem bizonyítottak a „sértett fél” állításai, sőt egy tanúvallomás éppen Parászkát jellemezte agresszívnek. Miközben Parászka Boróka továbbra is fenntartja a vádját, Kiss Dénes rágalmazási pert indít a meghurcoltatása miatt.
Kiss Dénes egyébként hétfőn újabb posztban tért ki a nagy port kavart ügyre közösségi oldalán, emlékeztetve: az ügyészség jogerősen ejtette a vádat, és megszüntette a büntetőeljárást. Közölte, rágalmazási pert csak magáért feltehetően nem indítana. „A morális elégtételért azért fogok küzdeni, hogy mások becsületével ne tessenek játszani, mert abból csak egy van. A hamis metoo a valódi áldozatok iránti empátiánkat is feloldja” – fogalmazott a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa, aki szerint megvádolása miatt megbélyegezték, és „morális lincselés” folyt ellene.
Nem találta bizonyítottnak az ügyészség Parászka Boróka újságíró vádját, miszerint kollégája, Kiss Dénes bántalmazta a Marosvásárhelyi Rádió stúdiójában.
A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni Parászka Boróka, a Marosvásárhelyi Rádió szerkesztője, aki közösségi oldalán tette közzé, hogy április elején „polgári, értelmiségi, keresztény, védett környezetben atrocitás érte”.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
4 hozzászólás