Parászka Boróka újságíró
Fotó: Parászka Boróka/Facebook
Nem találta bizonyítottnak az ügyészség Parászka Boróka újságíró vádját, miszerint kollégája, Kiss Dénes bántalmazta a Marosvásárhelyi Rádió stúdiójában. A nyomozó hatóság több mint három és fél éves nyomozást, valamint tanúk meghallgatását követően jutott arra a következtetésre, hogy nem bizonyítottak a „sértett fél” állításai, sőt egy tanúvallomás éppen Parászkát jellemezte agresszívnek. Kiss Dénes rágalmazási pert indít a meghurcoltatása miatt, Parászka Boróka elutasította, hogy nyilatkozzon a Krónikának.
2023. december 02., 10:452023. december 02., 10:45
2023. december 02., 13:202023. december 02., 13:20
Több mint három és fél éves kivizsgálást követően lezárta a Parászka Boróka kontra Kiss Dénes ügyet a nyomozó hatóság, amely arra a következtetésre jutott: nem lehet megállapítani, hogy utóbbi bántalmazta a kolléganőjét. A magyar – erdélyi és anyaországi – nyilvánosságban nagy visszhangot kapott botrány 2020 tavaszáig nyúlik vissza, amikor Parászka Boróka, a Marosvásárhelyi Rádió szerkesztője közösségi oldalán nyilvánosságra hozta, hogy – megfogalmazása szerint – „polgári, értelmiségi, keresztény, védett környezetben atrocitás érte”.
Az újságíró posztjában még nem nevezte meg feltételezett agresszorát, sem a helyszínt, hanem fényképet tett közzé véraláfutásos karjáról, az intézmény vezetőségéhez eljuttatott beadványában azonban kollégáját, Kiss Dénest vádolta a fizikai agresszió elkövetésével. Parászka Boróka annak idején azt is állította, hogy a „zaklatása” hét évvel korábban kezdődött, a 2020. április 7-én történt bántalmazás során pedig „a zaklató férfi neki esett, és bár több férfi is volt a környéken, hiába kiabált, egyik sem jött oda”.
A történtekkel kapcsolatban annak idején Parászka Boróka, valamint a Marosvásárhelyi Rádió is rendőrségi feljelentést tett. A marosvásárhelyi ügyészség három és fél év nyomozás után úgy ítélte meg, hogy nem lehet bizonyítani Parászka Boróka állításait. A nyomozó hatóság által 2023. október 9-én kibocsátott határozat részletesen ismerteti a bűnvádi eljárás menetét és következtetéseit, kitérve a tanúvallomásokra. Kiderül, hogy a sértett fél – Parászka Boróka – által megnevezett tanúk, Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió főszerkesztője és Kiss Csaba szerkesztő-műsorvezető az incidens idején nem tartózkodott a helyszínen, mindketten Parászkától értesültek utólag a történtekről, de részletekkel nem állt módjukban szolgálni.
A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni Parászka Boróka, a Marosvásárhelyi Rádió szerkesztője, aki közösségi oldalán tette közzé, hogy április elején „polgári, értelmiségi, keresztény, védett környezetben atrocitás érte”.
A legrészletesebb beszámolóval viszont Petre Marcel Mihalache operatőr szolgált az ügyészeknek, aki hallotta, amint Parászka közölte Kissel, hogy ne várjon a stúdióra, mert még rögzíteni valója van. Ezt követően a tanú látta és hallotta, amint Parászka kiabál a kollégájára, szidalmazza őt, majd megragadja a ruháját és hirtelen ráförmedt. „A sértett fél Kiss Dénesnek címzett kiáltásait meghallotta a hírbemondó, aki jelek útján érdeklődött, hogy mi történt. Ekkor az operatőr kilépett a stúdióból, és azt látta, hogy Kiss Dénes térdepelve szedegeti a földre hullott papírjait, amellyekről nem látta, miként kerültek a földre, és már Parászka Borókát sem látta a környéken” – szerepel az ügyészség végzésében.
„Ennek megfelelően úgy ítéljük meg, hogy a bűnvádi dossziéban Kiss Dénes gyanúsítottal kapcsolatban rendelkezésre álló bizonyítékok nem elegendőek az ártatlanság vélelmének felülbírálatához, vagyis nem lehet meggyőződéssel megállapítani, hogy a felrótt cselekményeket a gyanúsított követte el. A sértett fél állításait nem támasztják alá egyéb bizonyítékok, a törvényszéki orvosi látlelet csupán azt erősíti meg, hogy minimális fizikai sérülésekkel rendelkezett, ám nem lehetett megállapítani, hogy ki okozta ezeket, ugyanakkor a kihallgatott tanúk vallomása nem igazolja, hogy a cselekményt a gyanúsított követte el” – szerepel a Sandra Maior ügyész által jegyzett határozatban, amely rögzíti, hogy a sértett fél tanúi nem tartózkodtak az incidens helyszínén, míg Petre Marcel Mihalache azt látta, hogy a sértett fél kiabál a gyanúsítottra, szidalmazza, megragadja a ruháját, majd a gyanúsított térdepelve szedegeti a földről a papírjait.
Parászka Borókának 20 nap állt a rendelkezésére, hogy megfellebbezze az ügyészszégnek az ügyirat lezárásáról szóló határozatát. Ezzel a lehetőséggel az újságíró nem élt, ennek nyomán Mădălina Stasiuc marosvásárhelyi főügyész közölte az ügyben a büntető törvényköny alapján bántalmazással és egyéb erőszakos cselekményekkel gyanúsított Kiss Dénessel, hogy a bűnvádi eljárást lezárták.
Kiss Dénes újságíró
Fotó: Kiss Dénes/Facebook
Kiss Dénes megkeresésünkre az ügyészség átiratát úgy kommentálta, hogy a nyomozó hatóság igazolta az állítását, miszerint nem bántalmazta a kolléganőjét. Kihangsúlyozta, hogy miközben a Parászka Boróka által megnevezett „tanúk” nem is tartózkodtak a rádió épületében az incidens idején, éppenséggel ő nevezte meg azt a szemtanút, aki azt látta, hogy őt inzultálták. A Marosvásárhelyi Rádió munkatársa a Krónikának elmondta, nem hagyja annyiban a történteket, lejáratásért és hitelrontásért rágalmazási pert indít Parászka Boróka ellen. „A történtek, az ellenem megfogalmazott vád miatt sokak szemében gyanús lettem, sokan elfordultak tőlem, mondhatni erkölcsileg összemocskolódtam, holott nem követtem el, amivel vádolnak. Ezt nem hagyom annyiban” – szögezte le a Krónikának Kiss Dénes.
Az újságíró közösségi oldalán is beszámolt a fejleményekről. Közölte, a rágalmazási pert nemcsak önmagáért indítja, hanem azokért is, akik bíztak benne, megkeresték és kitartásra bátorították, pénzt akartak gyűjteni az ügyvédi költségekre. „Azokért, akik hasonló, nyilvános lejáratás áldozataivá váltak, de nem volt anyagi lehetőségük a bírósági harchoz. Küzdelmemben azokra is gondolok, akik valóban fizikai bántalmazás és megtörtént #metoo áldozatai. De mindenek előtt azok ellen fogok harcolni, időt, energiát és pénzt áldozni, akik a mások bántalmazása, abúzusa által kiváltott együttérzést csatornázzák be ravaszul kifundált áldozati szerepjátékukba. Hogy ne maradhasson következmények nélkül az önáldozatiság, a megjátszott áldozati szerepből elindított morális lincselés” – írta Kiss Dénes. Aki posztjában emlékeztetett, hogy Szász Attila főszerkesztő a botrány kirobbanását követően leszögezte (többek között a Krónikának is): ,,Márpedig az ügy tisztázása után egyiküknek mennie kell!’’
Ezt a felvételt tette közzé Facebook-oldalán 2020 áprilisában Parászka Boróka a bántalmazás nyomairól, de azóta sem derült fény rá, hogy ki okozta a sérülést
Fotó: Parászka Boróka/Facebook
A Krónika reagáltatni kívánta az ügyészségi határozatra, annak következtetéseire Parászka Borókát is. Telefonos megkeresésünkre a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa közölte: nem hajlandó nyilatkozni, mert úgymond a Krónika „nem voltunk tisztességes”. „Manipulatívak voltatok” – jelentette ki Parászka, hozzátéve, ahhoz sem járul hozzá, hogy ezt leközöljük, Facebook-oldalán fogja közzétenni az álláspontját.
Az újságíró közösségi oldalán posztolt bejegyzésében számolt be arról szombaton, hogy az ügyészség lezárta az ügyet anélkül, hogy bírósági eljárást kezdeményezett volna. Közölte, az elmúlt három év alatt további fenyegetések, bántalmazások érték, volt, amelyikben polgári peres eljárást indított és megnyerte, és volt, amelyikben hivatalból indított eljárást az ügyészség, ez jelenleg is tart. Parászka Boróka hozzáteszi: támadóját az illetékes fórumokon jelentette, állításait továbbra is tartja. (Egyébként akárcsak 2020 áprilisában, mostani posztjában sem nevezi meg Kiss Dénest).
„Ő tudja, hogy bántalmazott - bármit is állít. Én is tudom, hogy kicsoda és mit tett. Ez nekem elég. Örömmel nyugtáztam, hogy mióta nyilvánosságra hoztam ezt az esetet, támadóm kerül, óvatos, s bár hosszú éveken át zaklatott, az ügy kirobbanása után visszavonult. Remélem, hogy ez így is marad” – írta Parászka Boróka. Aki egyébként kifogásolja, hogy a hatóságok nem helyszíneltek a történtek után a rádiónál, a sérülései jellegére nem kérdezett rá az ügyészség, „nem vizsgálták a helyszínen, hol, milyen körülmények, tárgyi környezet között sérült meg”.
A Krónika különben nyolc évvel ezelőtt megírta, hogy kibékíthetetlennek tűnő ellentétek feszülnek a Marosvásárhelyi Rádió magyar szerkesztőségében az újságírók többsége és Parászka Boróka között. A nézeteltérések gyökere Parászka 2012-ben történt külsős munkatársként való alkalmazásáig nyúlik vissza, ugyanakkor nem segítette a konfliktusok elsimítását, hogy a szerkesztő 2014-ben főállású státust kapott a csatornánál. A román közszolgálati rádió regionális szerkesztőségének 18 főállású tagja közül tizenöten 2013 augusztusában beadványban fordultak a területi stúdió vezetőségéhez, amelyben súlyos szakmai vétségekkel, minősíthetetlen magaviselettel vádolják kollégájukat, és javasolják külsős munkaviszonya megszüntetését.
Rendőrségi feljelentést készül tenni a másik ellen a Marosvásárhelyi Rádió két, egymással konfliktusba keveredett szerkesztője. Munkáltatójuk már megtette a lépést, és a nyomozó hatóságokhoz fordult az igazság kiderítése érdekében.
Kibékíthetetlennek tűnő ellentétek feszülnek a Marosvásárhelyi Rádió magyar szerkesztőségében az újságírók többsége és Parászka Boróka szerkesztő között.
III. Károly brit király egészségi állapota miatt kénytelen volt lemondani idei külföldi látogatásait, így idén Erdélybe sem látogat el – közölte a The Sun.
Hegyimentőként dolgozik az a férfi, akit vasárnap este súlyosan megsebesített egy medve Predeál városában – közölte a Brassó megyei hegyimentő-szolgálat.
Súlyosan megsebesített a medve egy férfit vasárnap a Brassó megyei Predeálon. Az áldozatot a támadás nyomán kórházba szállították.
Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.
Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.
2 hozzászólás