Fotó: Oradea.ro
Uniós pénzalapokból fejlesztené az oktatási létesítményeket és az infrastruktúrát a nagyváradi önkormányzat, kihasználva, hogy más városok nem jeleskednek az EU-s pénzek lehívása terén.
2018. március 01., 16:352018. március 01., 16:35
Elsősorban az oktatási intézmények és a belváros infrastruktúrájának fejlesztésére koncentrál a következő időszakban a nagyváradi önkormányzat, mely jelentős összegű európai uniós támogatást kíván lehívni a célra.
A helyi tanács legutóbbi, hétfői ülésén zsinórban fogadta el a tervek szerint uniós támogatásból megvalósítandó beruházásokat, melyek között több, korábban bejelentett közterület-felújítási terv is szerepel. De újabb célkitűzésekkel is előállt a városvezetés, amely mintegy hétmillió eurót fordítana több tanintézet felújítására.
Újabb beruházásokat terveznek a városházán
Fotó: Crisana
A szakoktatás fejlesztése érdekében a Mihai Viteazul és a Traian Vuia szakközépiskolákat újítanák fel a Regionális Operatív Program (POR) keretében, a két beruházás az épületek javítása, különböző hálózatok cseréje mellett a szaklaboratóriumok felszerelését is magában foglalja. Előbbi iskola két év alatt mintegy 1,1 millió euróból újulna meg, míg utóbbi korszerűsítése fele annyi pénzből egy év alatt valósulna meg, közölte a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. Mint írták, terveik szerint az uniós pénzből az általános iskolák, óvodák és a bölcsődék fejlesztésére is futja, a 11. számú általános iskola felújítása mellett – mely a tervek szerint 2,25 millió euróból másfél év alatt történne – két óvodát is építenének, illetve újabb hármat kibővítenének. Ilie Bolojan polgármester szerint egyik új létesítmény a Kolozsvári úton (Calea Clujului), másik a Borsi úti (Şoseaua Borşului) ipari parkban épülne, míg a Szőlős (Nufărul) és a Rogériusz lakónegyedben meglévő tanintézeteket bővítenének.
A tanintézetek korszerűsítése mellett korábbi városszépítési, infrastruktúrafejlesztési projektjeit is „felmelegíti” a nagyváradi városvezetés, azt remélve, hogy a következő időszakban korábban visszautasított célkitűzéseire is sikerül vissza nem terítendő támogatást szerezni. Mircea Mălan alpolgármester a Bihon.ro hírportálnak úgy nyilatkozott,
Így uniós pénzből újulhatna meg a Fekete Sas Palota egykori moziterme – erre ötmillió eurós támogatást szeretnének lehívni –, az egykori premontrei, jelenleg Mihai Eminescu Főgimnázium vagy a vár bástyái. (Az iskola épületének felújítási tervét elkészíttette az önkormányzat annak ellenére, hogy az ingatlan – mint arról beszámoltunk – visszaszolgáltatási per tárgya.)
Folytatódik a nagyváradi gyalogosövezet bővítése: a városvezetés közvitára bocsátotta a sétálóutcává alakítandó Nagysándor József utca és a Körös-part városháza előtti szakaszának látványtervét.
A vissza nem térítendő támogatást igénylő projektek mellett a saját költségvetésből finanszírozott beruházásokkal is haladna a városvezetés, így a hétfői tanácsülésen
j
melyet már uniós pénzből valósítanának meg. A Nagysándor utca sétálóutcává alakítása régóta szerepel a városvezetés tervei között, a Fő (Republicii) utcát az Ezredévi emléktérrel (Parcul Libertăţii) összekötő utcácskát átmenetnek szánják a teraszokkal zsúfolt korzó és a Körös-parti park között. Ez a második belvárosi utca, melyet sétálóövezetté alakít az önkormányzat, jelenleg zajlanak a munkálatok a Szent László (Unirii) térről nyíló Zöldfa (Vasile Alecsandri) utcában, itt fél év alatt kell végeznie a projekttel a licitet elnyert konzorciumnak.
A Sebes-Körös-part látványterve
Fotó: Oradea.ro
A sétálóövezet bővítésével párhuzamosan folytatódik a Sebes-Körös partjának rehabilitációja is, a terv szerint a jelenlegi betont márványra cserélnék, és a járda és kerékpársáv mellé közvetlenül a vízszint mellett promenádot is kialakítanának, mely a Szent László híd alatt vezetne a neológ zsinagóga irányába.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!