A Székely Nemzeti Múzeum felújítására nyert uniós projekt kivitelezésére is nehezen találtak szakembert
Fotó: Kocsis B. János
Kifakadtak a kormány által diktált szabályokra a közép-romániai fejlesztési régió önkormányzati vezetői, akik szerint Bukarest ahelyett, hogy segítené az uniós források felhasználását, legtöbbször kerékkötője a folyamatnak.
2019. szeptember 13., 09:012019. szeptember 13., 09:01
2019. szeptember 13., 09:132019. szeptember 13., 09:13
Írásban fordul a bukaresti kormányhoz a közép-romániai fejlesztési régió tanácsa. A testület a szabályozások módosítását kéri, hogy az előírások ne akadályozzák, hanem segítsék az uniós források felhasználását. A közép-romániai fejlesztési régió tanácsa szerdán a háromszéki Maksán tartotta negyedéves munkaülését, ahol elfogadták többek között a hat megyében (Brassó, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros és Szeben) illetékes fejlesztési ügynökség tevékenységi beszámolóját, ugyanakkor egyeztettek a 2021–2027 közötti időszak prioritásairól.
Az ülésen Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke kifejtette, az önkormányzatok mozgástere korlátozott, ezért akad el sok uniós pályázat a kivitelezés során, ez pedig rontja az európai források felhasználási arányát.
Éppen ezért javaslom, hogy írásban is forduljunk a központi döntéshozókhoz, amelyben kérjük, hogy olyan jogszabályi hátteret teremtsenek, amellyel nem akadályozzák a munkánkat” – fejtette ki Tamás Sándor.
A tanácselnök többek között a közbeszerzési törvény által előírt legalacsonyabb ár elvét kifogásolta. Mint mondta, a licitre jelentkezők sokszor aláajánlanak az eredetileg meghirdetett árnak, aztán utólag toldozni-foldozni kell a projekt költségvetését, különben nem tudnak megfelelő minőségű munkát végezni. „Mindezeken túl azt tapasztaljuk, hogy nem egyszerűsödnek a folyamatok, hanem épp ellenkezőleg: ötévente megduplázódik a bürokrácia, az ezzel járó papírmennyiség” – hangsúlyozta.
Gondot jelent a szakemberek hiánya is: a régióban sok műemlék épület felújítása torpant meg azért, mert kevés az A-kategóriás műemlékek restaurálására minisztériumi engedéllyel rendelkező műépítészek száma – mutatott rá a háromszéki tanácselnök. Például a Székely Nemzeti Múzeum felújítására nyert uniós projekt kivitelezésére is nehezen találtak szakembert.
Nem fedi a valóságot, hogy az uniós pályázatok önrésze mindössze két százalék – hívta fel a figyelmet ugyanakkor Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere. Kifejtette, a régióban a megyeszékhely nyerte a legtöbb pályázatot tanintézet-felújításra: 11 projektre összesen 35 millió lejt. Mivel a kormány megemelte az építkezésben a minimálbért, az önkormányzat több ízben felfelé igazította az árakat, hogy végre jelentkezzenek a cégek.
Adrian Ioan Veștea, a Brassó Megyei Tanács elnöke – aki a közép-romániai fejlesztési régió tanácsának soros elnökségi tisztségét tölti be – egyetértett a háromszéki javaslattal: mint hangsúlyozta, közös frontot kell alkotniuk, hogy európai szinten egységes elbírálási rendszere legyen az uniós projekteknek.
A 2014–2020 közötti időszakban 788,89 millió eurós keret állt a közép-romániai fejlesztési régió rendelkezésére a Regionális Operatív Programból. Az idei év első feléig 1470 benyújtott projektet jegyeztek;
– derült ki Simion Crețu, a központi fejlesztési ügynökség igazgatója által bemutatott tevékenységi beszámolóból. A jelentés szerint a régióban többek között 388 finanszírozási szerződést kötöttek a kis- és közepes vállalkozások versenyképességének növelésére, 75-öt az épületek energetikai hatékonyságának növelésére, 32 szerződést kulturális örökség megőrzésére, 17-et a közúti infrastruktúra modernizálására.
Több pénzforrásra van szükség a turizmus fejlesztésére, hiszen ez az ágazat határozza meg a régió gazdasági fejlődését – értettek egyet a hat erdélyi megye önkormányzati vezetői, amikor az Európai Unió 2021–2027 közötti költségvetési időszakára történő felkészülés került napirendre. Henning László, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke javasolta, hogy a prioritások közé kerüljön be a kerékpárutak építése, hiszen ezekre egyre nagyobb az igény.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!