Fotó: Kiss Judit
Az egyik legrangosabb európai örökségi elismeréssel, az Europa Nostra díjjal tüntették ki a kolozsvári Szent Mihály-templomot. Erdély egyik építészeti gyöngyszemét, a gótikus istenházát 2016 és 2022 között összetett projekt keretében restaurálták.
2024. május 30., 14:512024. május 30., 14:51
2024. május 30., 15:452024. május 30., 15:45
Az Európai Bizottság és az Europa Nostra szervezet csütörtökön jelentette be az Európai Unió Kreatív Európa programja által társfinanszírozott Európai Örökség Díj/Europa Nostra Díj 2024-es nyerteseit. Idén Európa legrangosabb örökségvédelmi díjait a kontinens 18 országából 26 kiemelkedő nyertes kapja, közöttük Romániából a kolozsvári Szent Mihály-templom, valamint a szászalmádi (Szeben megye) szász erődtemplom. A nyerteseket 12 európai örökségvédelmi szakértőből álló zsűri választotta ki, miután előzetesen a szakbizottságok értékelték a pályázatokat. Az idei díjra összesen 206 pályázatot nyújtottak be 38 európai országból származó szervezetek és magánszemélyek.
2016 és 2022 között a templomot átfogó restaurálásnak vetették alá; a projekt a kiterjedt szerkezeti megerősítésen és homlokzat-felújításon túl belső felújítási és korszerűsítési munkálatokat is magában foglalt. A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. Jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült, ez a legmagasabb templomtorony Erdélyben.
Fotó: Jakab Mónika
„A kolozsvári Szent Mihály-templom helyreállítása figyelemre méltóan érzékeny szerkezeti beavatkozást jelent egy olyan műemlék esetében, amely összetett kihívásokkal küzd, különösen azokkal, amelyeket az aktív földrengési zónában való elhelyezkedése jelent. A ritka barokk tetőszerkezet helyreállításához a megoldások a résztvevő összetartó, interdiszciplináris csapatnak köszönhetően kiválóan alkalmasak” – méltatta a díjat a zsűri.
Többéves munka után az utolsó simításoknál tart a kolozsvári Szent Mihály római katolikus templom felújítása, restaurálása, Kolozsvár és Erdély ékességét augusztus 13-án hálaadó szentmise keretében áldják meg, illetve szentelik fel az új oltárt.
László Attila Kolozs-dobokai főesperes-plébános és Maksay Ádám építész, a Szent Mihály-templom felújításának projekt koordinátora a magas rangú elismerés odaítélésére úgy reagált, hogy ez a díj nemcsak a műszaki és építészeti erőfeszítéseket ismeri el, hanem az európai kulturális örökség megőrzése és népszerűsítése iránti elkötelezettségüket is. „A Kolozsvár vibráló szívében található Szent Mihály-templom az európai gótikus épített örökség egyik kiemelkedő példája, és mind helyi, mind országos szinten különleges jelentőséggel bír. Restaurálása nem csupán egyszerű szerkezeti és esztétikai helyreállítás volt, hanem egy egész közösség újjáélesztésére irányuló kezdeményezés, amely jelentős hatással volt a turizmusra és a kulturális oktatásra” – közölte a Krónikával a főesperes és a felújítás főtervezője.
Fotó: Kiss Judit
A projekt magában foglalta a szeizmikus biztonságot biztosító, modern technológiákat alkalmazó innovatív szerkezeti megerősítést, valamint az épület építészeti hagyományait tiszteletben tartó belső felújítást és modern fejlesztéseket. A felújítás során végzett régészeti feltárások olyan kincseket tártak fel, mint az eredeti építészeti töredékek és felbecsülhetetlen értékű középkori művészeti alkotások, amelyek gazdagítják a templom történetét.
A Szent Mihály-templom helyreállítási költségei egyébként 7 millió euróra rúgtak, az összeget az Európai Unió, a magyar kormány, a román kormány egyházügyi államtitkársága, a kolozsvári polgármesteri hivatal és a Kincses Kolozsvár Egyesület állta, ugyanakkor a hívek adományai is gyarapították a végösszeget, míg a pályázati önrészt a plébánia biztosította. és számos magánadományozó pénzügyi támogatásával valósult meg. A monumentális istenháza felújítását a KÉSZ-Csoport végezte el.
Fotó: Jakab Mónika
A szászalmádi evangélikus templom ugyancsak a helyreállításáért részesült örökségvédelmi díjban, a projekt olyan kulturális műemlék helyreállítását foglalta magában, amely évszázados történelmet és kézművességet szimbolizál a festői szépségű Szeben megyei Szászalmád faluban. A komplex helyreállítási munkálatok révén nemcsak a templom építészeti és történelmi integritása maradt meg, hanem a helyi közösség is megerősödött, és így ösztönözni lehetett a turizmus fenntartható fejlődését.
Egyébként az Európa legrangosabb örökségvédelmi kitüntetései között számon tartott Europa Nostra díjban részesült 2022-ben a kolozsvári Vallásszabadság Háza is, amely 2018 júliusában nyitott meg a középkori eredettel bíró, unitárius püspöki rezidenciában. Az épület a város egyik legrégebbi és legjelentősebb, gótikus részleteket őrző 15. századi polgárháza, amelyet az évszázadok során többször bővítettek, átalakítottak. Ugyanakkor 1999-ben az egykori bányászváros, a Székelykő hármas csúcsa alatt fekvő Fehér megyei Torockó kapott Europa Nostra díjat a kulturális örökség megőrzéséért.
Hetente három nap látogatható lesz Erdély egyik építészeti ékkövének, a kívül-belül gyönyörűen felújított kolozsvári Szent Mihály-templomnak a tornya – jelentették be a Szent Mihály Római Katolikus plébánia által szervezett péntek déli sajtóeseményen.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tíz ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!