Fotó: Kiss Judit
Az egyik legrangosabb európai örökségi elismeréssel, az Europa Nostra díjjal tüntették ki a kolozsvári Szent Mihály-templomot. Erdély egyik építészeti gyöngyszemét, a gótikus istenházát 2016 és 2022 között összetett projekt keretében restaurálták.
2024. május 30., 14:512024. május 30., 14:51
2024. május 30., 15:452024. május 30., 15:45
Az Európai Bizottság és az Europa Nostra szervezet csütörtökön jelentette be az Európai Unió Kreatív Európa programja által társfinanszírozott Európai Örökség Díj/Europa Nostra Díj 2024-es nyerteseit. Idén Európa legrangosabb örökségvédelmi díjait a kontinens 18 országából 26 kiemelkedő nyertes kapja, közöttük Romániából a kolozsvári Szent Mihály-templom, valamint a szászalmádi (Szeben megye) szász erődtemplom. A nyerteseket 12 európai örökségvédelmi szakértőből álló zsűri választotta ki, miután előzetesen a szakbizottságok értékelték a pályázatokat. Az idei díjra összesen 206 pályázatot nyújtottak be 38 európai országból származó szervezetek és magánszemélyek.
2016 és 2022 között a templomot átfogó restaurálásnak vetették alá; a projekt a kiterjedt szerkezeti megerősítésen és homlokzat-felújításon túl belső felújítási és korszerűsítési munkálatokat is magában foglalt. A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. Jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült, ez a legmagasabb templomtorony Erdélyben.
Fotó: Jakab Mónika
„A kolozsvári Szent Mihály-templom helyreállítása figyelemre méltóan érzékeny szerkezeti beavatkozást jelent egy olyan műemlék esetében, amely összetett kihívásokkal küzd, különösen azokkal, amelyeket az aktív földrengési zónában való elhelyezkedése jelent. A ritka barokk tetőszerkezet helyreállításához a megoldások a résztvevő összetartó, interdiszciplináris csapatnak köszönhetően kiválóan alkalmasak” – méltatta a díjat a zsűri.
Többéves munka után az utolsó simításoknál tart a kolozsvári Szent Mihály római katolikus templom felújítása, restaurálása, Kolozsvár és Erdély ékességét augusztus 13-án hálaadó szentmise keretében áldják meg, illetve szentelik fel az új oltárt.
László Attila Kolozs-dobokai főesperes-plébános és Maksay Ádám építész, a Szent Mihály-templom felújításának projekt koordinátora a magas rangú elismerés odaítélésére úgy reagált, hogy ez a díj nemcsak a műszaki és építészeti erőfeszítéseket ismeri el, hanem az európai kulturális örökség megőrzése és népszerűsítése iránti elkötelezettségüket is. „A Kolozsvár vibráló szívében található Szent Mihály-templom az európai gótikus épített örökség egyik kiemelkedő példája, és mind helyi, mind országos szinten különleges jelentőséggel bír. Restaurálása nem csupán egyszerű szerkezeti és esztétikai helyreállítás volt, hanem egy egész közösség újjáélesztésére irányuló kezdeményezés, amely jelentős hatással volt a turizmusra és a kulturális oktatásra” – közölte a Krónikával a főesperes és a felújítás főtervezője.
Fotó: Kiss Judit
A projekt magában foglalta a szeizmikus biztonságot biztosító, modern technológiákat alkalmazó innovatív szerkezeti megerősítést, valamint az épület építészeti hagyományait tiszteletben tartó belső felújítást és modern fejlesztéseket. A felújítás során végzett régészeti feltárások olyan kincseket tártak fel, mint az eredeti építészeti töredékek és felbecsülhetetlen értékű középkori művészeti alkotások, amelyek gazdagítják a templom történetét.
A Szent Mihály-templom helyreállítási költségei egyébként 7 millió euróra rúgtak, az összeget az Európai Unió, a magyar kormány, a román kormány egyházügyi államtitkársága, a kolozsvári polgármesteri hivatal és a Kincses Kolozsvár Egyesület állta, ugyanakkor a hívek adományai is gyarapították a végösszeget, míg a pályázati önrészt a plébánia biztosította. és számos magánadományozó pénzügyi támogatásával valósult meg. A monumentális istenháza felújítását a KÉSZ-Csoport végezte el.
Fotó: Jakab Mónika
A szászalmádi evangélikus templom ugyancsak a helyreállításáért részesült örökségvédelmi díjban, a projekt olyan kulturális műemlék helyreállítását foglalta magában, amely évszázados történelmet és kézművességet szimbolizál a festői szépségű Szeben megyei Szászalmád faluban. A komplex helyreállítási munkálatok révén nemcsak a templom építészeti és történelmi integritása maradt meg, hanem a helyi közösség is megerősödött, és így ösztönözni lehetett a turizmus fenntartható fejlődését.
Egyébként az Európa legrangosabb örökségvédelmi kitüntetései között számon tartott Europa Nostra díjban részesült 2022-ben a kolozsvári Vallásszabadság Háza is, amely 2018 júliusában nyitott meg a középkori eredettel bíró, unitárius püspöki rezidenciában. Az épület a város egyik legrégebbi és legjelentősebb, gótikus részleteket őrző 15. századi polgárháza, amelyet az évszázadok során többször bővítettek, átalakítottak. Ugyanakkor 1999-ben az egykori bányászváros, a Székelykő hármas csúcsa alatt fekvő Fehér megyei Torockó kapott Europa Nostra díjat a kulturális örökség megőrzéséért.
Hetente három nap látogatható lesz Erdély egyik építészeti ékkövének, a kívül-belül gyönyörűen felújított kolozsvári Szent Mihály-templomnak a tornya – jelentették be a Szent Mihály Római Katolikus plébánia által szervezett péntek déli sajtóeseményen.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
szóljon hozzá!