Ady, Csinszka és Goga csucsai otthona a majdani megújult köntösben (látványterv)
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget, ami jóval kevesebb, mint amennyit tavaly megszavaztak Ady Endre és szerelme, Csinszka egykori otthona, a jelenleg Goga-múzeumnak is otthont adó épületegyüttes korszerűsítésére.
2024. november 01., 18:182024. november 01., 18:18
A jelenleg Octavian Goga költőről és egykori kormányfőről elnevezett kulturális és turisztikai látványosság – a birtokot a neves román közéleti személyiség Trianon után vásárolta meg Ady özvegyétől, Boncza Bertától, azaz Csinszkától – az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós finanszírozás segítségével újulhat meg, a 2021-2027-es program révén.
„Az európai alapok újabb sikeres lehívása révén visszaadjuk egykori szépségét a különleges történelmi töltettel bíró épületegyüttesnek. Meggyőződésünk, hogy a munkálatok végzetével az Octavian Goga Emlékmúzeum még több látogatót vonz majd, Kolozs megye kihagyhatatlan turisztikai célpontjává válik” – idézte az önkormányzat közleménye Alin Tișe megyei tanácselnököt.
Ebben kifejtik, a felújítási munkálatok több épületet is érintenek:
Előtérben a felújításra váró Boncza-kastély, balról az Ady-emlékház és a Fehér ház
Fotó: Primariaciucea.ro
– olvasható a közleményben. Bár az összeg jelentős, ahhoz képest kevésnek tűnik, mint amennyiről 2023-ban szavazott a Kolozs Megyei Tanács. Az önkormányzat ugyanis tavaly áprilisban határozott a kastély és melléképületei felújításáról. A testület a beruházás műszaki és gazdasági mutatóit is jóváhagyta, az összeget áfával együtt 87 millió lejre (17,5 millió euróra) becsülte, amire az uniós finanszírozású Regionális Operatív Programnál pályáztak.
Uniós támogatással újítaná fel a Kolozs megyei önkormányzat a csucsai Boncza-kastélyt, ahol Ady Endre élete utolsó éveit töltötte, így egyik melléképülete a költő emlékét ápoló múzeumnak is otthont ad – közölte szerdai közleményében az önkormányzat.
Vákár István, a megyei tanács alelnöke akkor úgy fogalmazott: a műemlékegyüttes felújításának fő célja a kastély épített örökségi értékének megmentése, valamint hogy az Ady Endre emlékét őrző kulturális útvonal térképén hangsúlyos helyet kapjon a csucsai Boncza-kastély, ahol 1915-1917 között lakott időszakosan Ady Endre és felesége, Boncza Berta.
Fellendítenék a turizmust az Adyhoz és Gogához is köthető birtokon
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
Mint ismeretes, a Nagyvárad és Kolozsvár között félúton található Csucsán álló Boncza-kastélyban napjainkban az Octavian Goga román költőnek és egykori kormányfőnek emléket állító múzeum működik; Trianon után ő vásárolta meg a birtokot Ady özvegyétől, Boncza Bertától (Csinszkától). Goga halála után özvegy Goga-múzeumot és Ady-kiállítást rendezett be az épületekben. Veturia Goga 1966-ban a román államnak adományozta a birtokot.
Az 1989-es rendszerváltozás után a múzeumokat fenntartó Kolozs megyei önkormányzat tulajdonába került, de 2005-ben a Goga család oldalági örökösei pert indítottak az adománylevél érvénytelenítését kérve.
Ady Endre és Octavian Goga magyar és román „vonzerőt” is kölcsönöz a műemlékegyüttesnek
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
A Boncza-kastély egyik melléképületében nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. Az állandó tárlat Ady Endre és Csinszka kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be, és Ady Csucsán írt verseinek kéziratai is láthatók.
Csucsa Bánffyhunyadtól 20 kilométerre északnyugatra, a Sebes-Körös jobb partján fekszik. A községet 1300-an lakják, a legutóbbi népszámláláson csupán hárman vallották magukat magyarnak.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!