Nagy a nyomás. Csökkent a háziorvosok jövedelme, miközben többet dolgoznak
Fotó: Haáz Vince
Újabb és újabb feladatokat kapnak a háziorvosok, ám amikor pénzosztásról van szó, a kormány folyamatosan megfeledkezik róluk – háborognak az alapellátásban dolgozók. Ugyanis a hétvégi bejelentések szerint csak az egészségügyi intézmények és a mentőállomások alkalmazottait részesítenék veszélyességi bérpótlékban.
2020. december 02., 08:212020. december 02., 08:21
2020. december 02., 09:102020. december 02., 09:10
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter lemondását követelik a háziorvosok, akik ismételten arra hívják fel a figyelmet, hogy megalázó módon bánik velük a kormány.
A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) az egészségügyi minisztérium sajtókapcsolatokért felelős osztályvezetőjének menesztését is kéri, mert mint mondják, félretájékoztatja a közvéleményt, amikor annyit közöl: a szaktárca javaslatára a kormány két jogszabályt fogadott el, miszerint a veszélyhelyzetben az egészségügyi intézményekben és a mentőállomásokon dolgozók veszélyességi bérpótlékot kapnak.
Seres Lucia háziorvos a Krónikának elmondta, erejük és a türelmük végére jutottak,
A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége Facebook-oldalán közölte, hogy a járvány kitörése óta az alapellátásban dolgozók jövedelme átlag 30 százalékkal csökkent. Arra panaszkodnak, hogy a járvány időszakában nem kaptak semmilyen pluszjuttatást, holott kiadásaik növekedtek, hiszen meg kellett vásárolniuk a fertőtlenítőszereket, a védőruhákat, „tartották a frontot” addig is, amíg a tavasszal két hónapra bezárták a járóbeteg-szakrendelőket. A munkáltatói szövetség kifejti, hogy
Az országban 11 ezer háziorvos dolgozik az alapellátásban.
Az elmúlt hónapokban megcsappant a jövedelmük, hiszen az egészségbiztosítási pénztár a konzultációkat számolja el, ám a járvány időszakában a betegek egy része ódzkodott attól, hogy személyesen felkeresse a rendelőt – sok esetben éppen az orvosok beszélték le őket, attól tartva, hogy a beteg is megfertőződhet, vagy megfertőzheti az orvosát.
– fejtette ki Seres Lucia.
Felidézte, voltak ugyan próbálkozások, a nyár folyamán az egészségbiztosítási pénztár két alkalommal is kért kimutatást tőlük, hogy hány, koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget láttak el, ám ez végül annyiban maradt. „Most 80 százalékos bérpótlékot adnak az egészségügyi alkalmazottak egy részének, ám az alapellátásban dolgozókról megfeledkeznek. Arról beszélnek, hogy az első vonalban helyt állók kapnak bérpótlékot –
– sorolta a sérelmeket az orvosnő. Hozzátette, a háziorvosok körében hatalmas az elégedetlenség, hiszen feladatokat kapnak, rájuk bízták a lakhelyi elkülönítésben levő koronavírus-fertőzöttek követését, csakhogy „pénzosztáskor” lemaradnak a listáról.
A lakhelyi elkülönítésben levő koronavírus-fertőzött betegek többsége együttműködő, megfogadják az orvos telefonon közölt javaslatait – számolt be a tapasztalatokról Seres Lucia. Ennek ellenére az orvosok számára megterhelő a feladat, mert
„A személyes vizsgálat során az orvosnak sokkal több eszköz áll rendelkezésére, hogy felmérje a beteg állapotát; a telefonos beszélgetés során többet faggatózunk, próbáljuk kideríteni a legapróbb részleteket is, hogy felmérjük, van-e ok aggodalomra, szükséges-e a kórházi beutalás” – részletezte Seres Lucia.
Bár a betegek többsége türelmes, megvárja, amíg az orvos hívja, az országban több szakember szembesült azzal, hogy a beteg durván letorkolta, hogy ne zavarja, vagy egyszerűen fel sem vette a telefont. „Ilyen helyzetben sem tehetünk más, mint újra próbálkozunk, hiszen a mi felelősségünk a ránk bízott beteg állapota, de ez mind-mind idő, energia és stressz” – mutatott rá az orvosnő.
Bérpótlék a különlegesen veszélyes munkakörülmények miatt
A koronavírusos betegeket gondozó egészségügyi és kisegítő személyzetnek járó bérpótlékot az alapbér 85 százalékáig emeli meg a kormány – tájékoztatott a napokban Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője. A pótlékemelést kormányhatározat és sürgősségi kormányrendelet rögzíti. A Ludovic Orban vezette kabinet döntése értelmében a Covid–19-cel diagnosztizált páciensek kezelésével foglalkozó egészségügyi intézmények egészségügyi-orvosi, illetve kisegítő személyzete a különlegesen veszélyes munkakörülmények miatt az alapbére 75 százalékától 85 százalékáig terjedő összeget kapja meg pótlékként. A mentőszolgálat személyzetének pótlékát az alapbér 80 százalékában állapították meg – mondta Ionel Dancă. Eközben Nelu Tătaru egészségügyi miniszter is arról beszélt, hogy növelik a mentősöknek járó bérpótlékot. „A mentősök 55 százalékos pótlékot kaptak. Ez most 25 százalékkal egészül ki” – mondta újságírók érdeklődésére a tárcavezető Jászvásáron. Így az emelés eredményeképpen a mentősök 80 százalékos bérpótlékot fognak kapni.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!