Nagy a nyomás. Csökkent a háziorvosok jövedelme, miközben többet dolgoznak
Fotó: Haáz Vince
Újabb és újabb feladatokat kapnak a háziorvosok, ám amikor pénzosztásról van szó, a kormány folyamatosan megfeledkezik róluk – háborognak az alapellátásban dolgozók. Ugyanis a hétvégi bejelentések szerint csak az egészségügyi intézmények és a mentőállomások alkalmazottait részesítenék veszélyességi bérpótlékban.
2020. december 02., 08:212020. december 02., 08:21
2020. december 02., 09:102020. december 02., 09:10
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter lemondását követelik a háziorvosok, akik ismételten arra hívják fel a figyelmet, hogy megalázó módon bánik velük a kormány.
A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF) az egészségügyi minisztérium sajtókapcsolatokért felelős osztályvezetőjének menesztését is kéri, mert mint mondják, félretájékoztatja a közvéleményt, amikor annyit közöl: a szaktárca javaslatára a kormány két jogszabályt fogadott el, miszerint a veszélyhelyzetben az egészségügyi intézményekben és a mentőállomásokon dolgozók veszélyességi bérpótlékot kapnak.
Seres Lucia háziorvos a Krónikának elmondta, erejük és a türelmük végére jutottak,
A Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége Facebook-oldalán közölte, hogy a járvány kitörése óta az alapellátásban dolgozók jövedelme átlag 30 százalékkal csökkent. Arra panaszkodnak, hogy a járvány időszakában nem kaptak semmilyen pluszjuttatást, holott kiadásaik növekedtek, hiszen meg kellett vásárolniuk a fertőtlenítőszereket, a védőruhákat, „tartották a frontot” addig is, amíg a tavasszal két hónapra bezárták a járóbeteg-szakrendelőket. A munkáltatói szövetség kifejti, hogy
Az országban 11 ezer háziorvos dolgozik az alapellátásban.
Az elmúlt hónapokban megcsappant a jövedelmük, hiszen az egészségbiztosítási pénztár a konzultációkat számolja el, ám a járvány időszakában a betegek egy része ódzkodott attól, hogy személyesen felkeresse a rendelőt – sok esetben éppen az orvosok beszélték le őket, attól tartva, hogy a beteg is megfertőződhet, vagy megfertőzheti az orvosát.
– fejtette ki Seres Lucia.
Felidézte, voltak ugyan próbálkozások, a nyár folyamán az egészségbiztosítási pénztár két alkalommal is kért kimutatást tőlük, hogy hány, koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget láttak el, ám ez végül annyiban maradt. „Most 80 százalékos bérpótlékot adnak az egészségügyi alkalmazottak egy részének, ám az alapellátásban dolgozókról megfeledkeznek. Arról beszélnek, hogy az első vonalban helyt állók kapnak bérpótlékot –
– sorolta a sérelmeket az orvosnő. Hozzátette, a háziorvosok körében hatalmas az elégedetlenség, hiszen feladatokat kapnak, rájuk bízták a lakhelyi elkülönítésben levő koronavírus-fertőzöttek követését, csakhogy „pénzosztáskor” lemaradnak a listáról.
A lakhelyi elkülönítésben levő koronavírus-fertőzött betegek többsége együttműködő, megfogadják az orvos telefonon közölt javaslatait – számolt be a tapasztalatokról Seres Lucia. Ennek ellenére az orvosok számára megterhelő a feladat, mert
„A személyes vizsgálat során az orvosnak sokkal több eszköz áll rendelkezésére, hogy felmérje a beteg állapotát; a telefonos beszélgetés során többet faggatózunk, próbáljuk kideríteni a legapróbb részleteket is, hogy felmérjük, van-e ok aggodalomra, szükséges-e a kórházi beutalás” – részletezte Seres Lucia.
Bár a betegek többsége türelmes, megvárja, amíg az orvos hívja, az országban több szakember szembesült azzal, hogy a beteg durván letorkolta, hogy ne zavarja, vagy egyszerűen fel sem vette a telefont. „Ilyen helyzetben sem tehetünk más, mint újra próbálkozunk, hiszen a mi felelősségünk a ránk bízott beteg állapota, de ez mind-mind idő, energia és stressz” – mutatott rá az orvosnő.
Bérpótlék a különlegesen veszélyes munkakörülmények miatt
A koronavírusos betegeket gondozó egészségügyi és kisegítő személyzetnek járó bérpótlékot az alapbér 85 százalékáig emeli meg a kormány – tájékoztatott a napokban Ionel Dancă, a miniszterelnöki kancellária vezetője. A pótlékemelést kormányhatározat és sürgősségi kormányrendelet rögzíti. A Ludovic Orban vezette kabinet döntése értelmében a Covid–19-cel diagnosztizált páciensek kezelésével foglalkozó egészségügyi intézmények egészségügyi-orvosi, illetve kisegítő személyzete a különlegesen veszélyes munkakörülmények miatt az alapbére 75 százalékától 85 százalékáig terjedő összeget kapja meg pótlékként. A mentőszolgálat személyzetének pótlékát az alapbér 80 százalékában állapították meg – mondta Ionel Dancă. Eközben Nelu Tătaru egészségügyi miniszter is arról beszélt, hogy növelik a mentősöknek járó bérpótlékot. „A mentősök 55 százalékos pótlékot kaptak. Ez most 25 százalékkal egészül ki” – mondta újságírók érdeklődésére a tárcavezető Jászvásáron. Így az emelés eredményeképpen a mentősök 80 százalékos bérpótlékot fognak kapni.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
Két fiatal férfit azzal gyanúsítanak, hogy megtámadtak és kiraboltak egy 85 éves nőt Nagyszebenben, az áldozatot megütötték, és elloptak tőle 60 ezer eurót.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – tájékoztatott csütörtökön Mihai Constantin.
A hétvégi szigorlatot azért vezették be, hogy ne nőjön a sofőriskolák végzőseinek várakozási ideje, ugyanakkor temesváriak segítik ki az aradi vizsgabiztosokat, miután öt ellen vesztegetés gyanúja miatt eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség.
szóljon hozzá!