Az EMSZ vezetői szerint nem jó, ha Budapest kívülről beszól és akadályozza az erdélyi többpártrendszert
Fotó: Haáz Vince
Stratégiai hibának nevezte Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnöke egy pénteki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón, hogy a magyarországi nemzetpolitika az RMDSZ-t támogatja a romániai helyhatósági választásokon.
2020. szeptember 18., 17:202020. szeptember 18., 17:20
2020. szeptember 20., 10:192020. szeptember 20., 10:19
Mint ismeretes, az elmúlt időszakban a magyar kormány több tagja az RMDSZ mellett foglalt állást; Szijjártó Péter külügyminiszter, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes után a Krónikának adott interjúban Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár is elmondta: az RMDSZ-t támogatják, és arra biztatják az erdélyi magyarokat, hogy a szövetség jelöltjeire szavazzanak a szeptember 27-ei helyhatósági választáson.
A sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) társelnöke kifejtette: az RMDSZ jelentős gondokkal küzd, a parlamenti választásokon komoly kihívást jelent számára az 5 százalékos bejutási küszöb elérése. Az európai parlamenti választásokon sem válogattak az eszközökben, a román pártokkal való együttműködve szereztek a Kárpátokon túl 25 ezer szavazatot, ezúttal a budapesti nemzetpolitika képviselőit hívták segítségül.
„Ez jól mutatja az RMDSZ szorongatott helyzetét, az anyaország pedig mindig segít, ha a határon túli magyarok erre kérik” – összegzett Csomortányi István.
– szögezte le Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt alapító, jelenleg ügyvezető elnöke. Rámutatott, ez egy régi elvi vita, de szegénységi bizonyítvány lenne, ha az erdélyi magyar közösség nem tudna „több sort kiállítani” a politikában.
Rámutatott, az EMNP politikusai világos játékszabályok szerint mindig odafigyeltek, és ha a verseny veszélybe sodorta a magyar esélyeket, akkor engedtek.
Meglátása szerint a két erdélyi párt kiegészíti egymást, hiszen az RMDSZ-nek a bukaresti jelenlét a fontos, míg az EMSZ az önkormányzatokat tartja prioritásnak. Úgy véli, a helyhatósági választások után kialakul az erdélyi magyar politikában az egyensúly, szerinte stratégiai hiba ebbe a szervesen kialakuló, kényes egyensúlyba felülről belenyúlni, bár ennek a jogát nem vitatják el.
Csomortányi István és Toró T. Tibor a sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón
Fotó: Bíró Blanka
A néppárti politikus közölte, arra törekednek, hogy erről meggyőzzék a magyar nemzetpolitikai vezetőket: nem szeretnék, hogy a jó viszony megromoljon. Ugyanakkor meglátásuk szerint a magyar kormány tagjai nem tudják döntő módon befolyásolni a romániai helyhatósági választások eredményét.
Hozzátette, a helyhatósági választási eredmények birtokában, decemberben a parlamenti megmérettetésen kellene együttműködjön a két erdélyi magyar alakulat, ebben segíthet a magyarországi nemzetpolitika.
Csomortányi István azzal vádolja az RMDSZ-t, hogy azt a hamis információt továbbítja Magyarországra, miszerint az egyedüli esélyes arra, hogy a településeken, a megyékben a magyar ügyet előrevigye. Hangsúlyozta, ezzel szemben számos erdélyi településen éppen az EMSZ tarthatja meg a magyar jelenlétet.
„Minden lépés, ami az EMSZ-t gátolja, Biharban a magyar jelenlét megtartását akadályozza” – szögezte le a szövetség társelnöke. Hozzátette, több tucat helyszínen az EMSZ gátolta meg, hogy az RMDSZ-ből kiábrándultak román pártok színeiben vállaljanak tisztséget.
„Mi nem kértünk az EMSZ számára segítséget” – szögezte le Csomortányi István.
Lapunk Mezei Jánost, az EMSZ másik társelnökét is megkérdezte a budapesti segítségről, aki kifejtette: károsnak látja, ha valaki kívülről beleszól, és befolyásolja a helyhatósági választások eredményét.
Mezei János MPP-elnök szerint is szükség van a magyar alternatívára
Fotó: Gergely Imre
Hangsúlyozta, nem eredményes, ha egypártrendszerbe „nyomják” az erdélyi magyarságot. Szerinte az MPP és a Néppárt összefogása új lehetőséget teremtett, bebizonyították, hogy hajlandók félretenni az ellentéteket. Mezei hozzátette, a fúzió előtt az erdélyi magyar jobboldal valóban nem volt elég eredményes, ezért történhetett meg, hogy a Fidesz az RMDSZ felé fordult.
Elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a romániai magyarokat ért incidenseket – írta a magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebook-oldalán, miután tárgyalt Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
szóljon hozzá!