Az U szurkolótáborának kemény magja híres a magyarellenességéről
Fotó: Șepcile roșii/Facebook
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron. Miközben az áldozat szerint azután estek nekik, hogy magyarul beszéltek, egyesek cáfolni igyekeznek, hogy a támadókat magyarellenesség vezérelte.
2025. április 04., 21:082025. április 04., 21:08
2025. április 04., 21:402025. április 04., 21:40
Mint ismert, a kincses város két rivális futballcsapata, az Universitatea (U Cluj) és a Kolozsvári CFR között hétfőn, március 31-én lejátszott mérkőzés után az U ultrái magyar fiatalok, illetve kiskorúak csoportját bántalmazták. Egy 19 éves magyar egyetemi hallgatót üveggel fejbe vágták, ezért arcát négy öltéssel kellett bevarrni; egy társát baseballütővel ütlegelték, egy másikat pedig ököllel arcul ütötték. Az áldozat nagybátyja a Krónikának elmondta: unokaöccse társaságára azután támadtak rá a futballhuligánok, hogy hallották magyarul beszélni őket; egyébként nem voltak náluk a rivális csapat, a CFR jelképei. Tehát nehezen megcáfolható a magyarellenesség.
Emil Boc, Kolozsvár polgármestere – aki bevallottan lelkes szurkolója az U-nak – a Ziua de Cluj portálnak úgy nyilatkozott: arra kérte a hatóságokat, mielőbb vizsgálják ki az ügyet, és azt mondta, eddig nincs arra utaló jel, hogy az agresszió etnikai indíttatású lett volna. Ezt közölte egyébként a rendőrség is, mely a lakosság segítségét kérte a tettesek azonosításához.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Ugyanezt a narratívát vették át mások is az ügyben, megkérdőjelezve, hogy az U szurkolói azért bántalmazták volna a fiatalokat, mert magyar nemzetiségűek. Állásfoglalást bocsátott ki a témában pénteken a Román-Magyar Fórum elnevezésű kolozsvári szervezet, amely a többségi, román nemzethez tartozó állampolgárok és a magyar nemzeti kisebbséghez tartozó román állampolgárok közötti kölcsönös megismerésen és elfogadáson alapuló együttélési modell kialakítását tűzte ki céljaként. A négy bekezdésből álló közleményben az önmagát nonprofit magánjogi szervezetként meghatározó RMF egyetlen sort sem szentel arra, hogy sajnálatának adjon hangot a történtek miatt vagy hogy elutasítsa az U ultráinak tettét.
„A jog és a jogállamiság tisztelete jegyében úgy gondoljuk, hogy a pártok és a civil társadalom képviselőinek meg kell várniuk a hatósági vizsgálat eredményét, hogy elkerüljék a »féligazságoknak» a nyilvánosság előtt történő terjesztését” – olvasható a korábban Kolozs megye alprefektusaként tevékenykedő, menesztése miatt a kormányhivatallal hosszas pereskedést folytató Györke Zoltán elnökölte fórum közleményében. A kolozsvári atrocitások ismeretében egyenesen bizarr, hogy a szervezet azon kesereg, hogy sem a magyar, sem a román kormány nem támogatja 2022-ben megfogalmazott javaslatát, miszerint a George Enescu Filharmónia és a budapesti Nemzeti Filharmonikusok tartsanak közös koncerteket. Amelyekre a szervezet 100 ezer eurós támogatás kért…
Miközben az 1919-ben alapított futballklub szurkolótáborának kemény magja évtizedek óta híres a riválisokkal – főleg a CFR-rel – és a magyarokkal szembeni gyűlöletéről és erőszakosságáról, a magyar drukkerek egy összevágott kisvideóban azt bizonygatják, hogy az U szurkolótábora a nemzeti sokszínűség és a tolerancia „otthona”. Miközben valamennyiükön látszik, hogy előre megírt szöveget olvasnak, és kihangsúlyozzák, hogy gyerekkoruk óta az U-val tartanak, a nevükön bemutatkozó szurkolók állítják: a „Șepcile roșii galeriben” (Vörössapkások, az U szurkolótáborának elnevezése) nem számít, hogy román vagy magyar az illető, „együtt mennek mindenhová”. „A Șepcile roșii szekorban nincs helye faji vagy etnikai problémáknak. (…) Az egészen egyformák vagyunk, és nem teszünk különbséget senki közt. (…) Az egészen tiszteljük egymást, lehetünk bármilyen származatú (…) Hagyjatok abba a butaságoknak a diszkriminációval meg a rasszismussal” – hangoztatja helyenként iszonyú magyarsággal Attila, Roli, Árpi és a többiek.
Visszatérő elem a megnyilatkozók részéről annak bizonygatása, hogy a kolozsvári csapat szurkolótáborában „nem számít, ha valaki magyar, román, arab vagy roma, minket összetart az U”. „A szurkolók között nincs szeparatizmus és etnikai vagy faji alapú megkülönböztetés. Megvan köztünk a tisztelet. Hagyd abba a rasszizmussal vagy diszkriminációval kapcsolatos hülyeségeket!” – hangoztatja teátrálisan az U egyik magyar szurkolója a cikkünkbe is beágyazott videón.
Az U szurkolótábora kemény magja tagjainak egy része évtizedekre visszamenőleg híresek voltak agresszivitásukról, magyarellenességükről. A kolozsvári drukkerek nem egyszer fogalmaztak meg a lelátókon politikai üzeneteket az erdélyi, székelyföldi magyarokkal szemben, szidalmazták nyomdafestéket nem tűrő szlogenekkel a magyarokat. A futballhuligánok legemlékezetesebb cselekedete ugyanakkor 2008-ig nyúlik vissza. Az U és a CFR akkori mérkőzését megelőzően előbbi csapat négy szurkolója súlyosan bántalmazta Gabriel Romulus Oşant, a csendőrség operatőrét, akinek a fején egy téglát is széttörtek, majd az összeesett karhatalmit agyba-főbe rugdosták. Az egyik agresszort, Paul Adrian Stanciut minősített emberölési kísérletért hat év letöltendő szabadságvesztéssel sújtották (ebből négy évet leült), társai megúszták felfüggesztett börtönnel. Ugyancsak az U szurkolói 2019-ben a lelátóról lehajított székkel súlyosan megsebesítettek egy csendőrt a Kolozsvár Arénában.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
A hétvégén újból megnyitják a látogatók előtt a Menyházai Medve-barlangot. A turistalátványosság felújításon és bővítésen esett át, az eddigi 100 méter helyett 300 méter mélyre kísérik a hegy gyomrába az idegenvezetők a csoportokat.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének több mint felére.
Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló című kötetét mutatják be április 8-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A csütörtökön kimondott ítélet szerint a két vádlottnak kártérítést kell fizetnie Kovács Csaba informatikusnak.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
szóljon hozzá!