Az EMSZ vezetői szerint nem jó, ha Budapest kívülről beszól és akadályozza az erdélyi többpártrendszert
Fotó: Haáz Vince
Stratégiai hibának nevezte Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnöke egy pénteki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón, hogy a magyarországi nemzetpolitika az RMDSZ-t támogatja a romániai helyhatósági választásokon.
2020. szeptember 18., 17:202020. szeptember 18., 17:20
2020. szeptember 20., 10:192020. szeptember 20., 10:19
Mint ismeretes, az elmúlt időszakban a magyar kormány több tagja az RMDSZ mellett foglalt állást; Szijjártó Péter külügyminiszter, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes után a Krónikának adott interjúban Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár is elmondta: az RMDSZ-t támogatják, és arra biztatják az erdélyi magyarokat, hogy a szövetség jelöltjeire szavazzanak a szeptember 27-ei helyhatósági választáson.
A sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) társelnöke kifejtette: az RMDSZ jelentős gondokkal küzd, a parlamenti választásokon komoly kihívást jelent számára az 5 százalékos bejutási küszöb elérése. Az európai parlamenti választásokon sem válogattak az eszközökben, a román pártokkal való együttműködve szereztek a Kárpátokon túl 25 ezer szavazatot, ezúttal a budapesti nemzetpolitika képviselőit hívták segítségül.
„Ez jól mutatja az RMDSZ szorongatott helyzetét, az anyaország pedig mindig segít, ha a határon túli magyarok erre kérik” – összegzett Csomortányi István.
– szögezte le Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt alapító, jelenleg ügyvezető elnöke. Rámutatott, ez egy régi elvi vita, de szegénységi bizonyítvány lenne, ha az erdélyi magyar közösség nem tudna „több sort kiállítani” a politikában.
Rámutatott, az EMNP politikusai világos játékszabályok szerint mindig odafigyeltek, és ha a verseny veszélybe sodorta a magyar esélyeket, akkor engedtek.
Meglátása szerint a két erdélyi párt kiegészíti egymást, hiszen az RMDSZ-nek a bukaresti jelenlét a fontos, míg az EMSZ az önkormányzatokat tartja prioritásnak. Úgy véli, a helyhatósági választások után kialakul az erdélyi magyar politikában az egyensúly, szerinte stratégiai hiba ebbe a szervesen kialakuló, kényes egyensúlyba felülről belenyúlni, bár ennek a jogát nem vitatják el.
Csomortányi István és Toró T. Tibor a sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón
Fotó: Bíró Blanka
A néppárti politikus közölte, arra törekednek, hogy erről meggyőzzék a magyar nemzetpolitikai vezetőket: nem szeretnék, hogy a jó viszony megromoljon. Ugyanakkor meglátásuk szerint a magyar kormány tagjai nem tudják döntő módon befolyásolni a romániai helyhatósági választások eredményét.
Hozzátette, a helyhatósági választási eredmények birtokában, decemberben a parlamenti megmérettetésen kellene együttműködjön a két erdélyi magyar alakulat, ebben segíthet a magyarországi nemzetpolitika.
Csomortányi István azzal vádolja az RMDSZ-t, hogy azt a hamis információt továbbítja Magyarországra, miszerint az egyedüli esélyes arra, hogy a településeken, a megyékben a magyar ügyet előrevigye. Hangsúlyozta, ezzel szemben számos erdélyi településen éppen az EMSZ tarthatja meg a magyar jelenlétet.
„Minden lépés, ami az EMSZ-t gátolja, Biharban a magyar jelenlét megtartását akadályozza” – szögezte le a szövetség társelnöke. Hozzátette, több tucat helyszínen az EMSZ gátolta meg, hogy az RMDSZ-ből kiábrándultak román pártok színeiben vállaljanak tisztséget.
„Mi nem kértünk az EMSZ számára segítséget” – szögezte le Csomortányi István.
Lapunk Mezei Jánost, az EMSZ másik társelnökét is megkérdezte a budapesti segítségről, aki kifejtette: károsnak látja, ha valaki kívülről beleszól, és befolyásolja a helyhatósági választások eredményét.
Mezei János MPP-elnök szerint is szükség van a magyar alternatívára
Fotó: Gergely Imre
Hangsúlyozta, nem eredményes, ha egypártrendszerbe „nyomják” az erdélyi magyarságot. Szerinte az MPP és a Néppárt összefogása új lehetőséget teremtett, bebizonyították, hogy hajlandók félretenni az ellentéteket. Mezei hozzátette, a fúzió előtt az erdélyi magyar jobboldal valóban nem volt elég eredményes, ezért történhetett meg, hogy a Fidesz az RMDSZ felé fordult.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!