Messziről bajos. A szakiskolások szerint sem lehet eredményes a távoktatás, a gyakorlati képzésre hatalmas szükség van
Fotó: Kolozsvári Református Kollégium Szakiskolája/Facebook
Óriási különbség van aközött, ahogyan a járvány előtt működött és ahogyan most működhet a szakoktatás, aminek a lényege a gyakorlati képzés – mondta el a Krónikának Balázs Edit szakácsmester. A Kolozsvári Református Kollégiumban működő szakosztályok koordinátora kifejtette, a szakiskola próbálja a lehetőségekhez alkalmazkodva folytatni a gyakorlati oktatást, viszont ennek hatékonysága legalább a felére csökkent. Hasonlóképpen vélekedik Gergely Áron végzős kézdivásárhelyi szakiskolás is.
2020. november 24., 08:342020. november 24., 08:34
A szakiskolai oktatás lelke a gyakorlati képzés, ami nélkül természetesen nem lehet hatékony. A járványhelyzet miatt ellehetetlenült a szakoktatás eredményessége, értéke legalább a felére csökkent – mondta el megkeresésünkre Balázs Edit szakácsmester, a Kolozsvári Református Kollégiumban működő szakosztályok koordinátora.
„Nagyon nehéz a szakoktatást megvalósítani járványhelyzetben, reméljük, hamar megszabadulunk a megszorításoktól.
– mondta el a pedagógus.
A Református Kollégium kilenc szakosztályába 228 gyerek jár, akik szakácsnak, női-férfi fodrásznak, manikűrösnek, pedikűrösnek, asztalosnak, víz- és gázszerelőnek, villanyszerelőnek, elektronikus műszer- és berendezés-kezelőnek tanulnak.
„A jelenlegi ellehetetlenült helyzet ellenére mégiscsak kínlódunk, hogy a heti gyakorlatokat valamilyen módon meg tudjuk tartani az illető cégeknél. Ez azt jelenti, hogy a diákok járnak fodrászszalonokba, konyhákba, a víz-gáz szerelőnek, asztalosnak készülő tanulók pedig munkatelepekre, műhelyekbe” – mondta a pedagógus. Kifejtette,
és az is előfordul, hogy a szülők tiltakoznak, hogy gyakorlatozni járjanak a gyerekeik.
Gyakorlat teszi a mestert. A laborórákat nagyon nehéz helyettesíteni online oktatással
Fotó: Kolozsvári Református Kollégium Szakiskolája/Facebook
„Óriási különbség van aközött, ahogyan a járvány előtt működött és ahogyan most működhet a szakoktatás. A laborórákat nagyon nehéz helyettesíteni online oktatással, a tanároknak muszáj ennek megfelelő feladatokat kitalálniuk” – mondta Balázs Edit. Kifejtette, például fodrász szakon fodrászszalonban kellene gyakorlatozniuk a diákoknak a tanárral, ami jelenleg alig-alig lehetséges. A szakács szakosoknak konyhában kellene dolgozniuk szaktanárral, mesterrel, hogy próbáljanak valójában főzni, de ez sem valósulhat meg jelenleg, így
A pedagógus, aki szakács szakon oktat, kifejtette, ez azt is jelentheti, hogy a diák otthon készíti el mondjuk a kiadott feladatnak megfelelő fogást. „A tanárok megpróbálnak olyan feladatokat adni, amit a diák elő tud teremteni. Mert az igényeinket alább kell adni, megeshet, hogy a diákok nem tudják megvenni egy adott étel hozzávalóit. A fodrász szakosok esetében a tanár nem mondhatja, hogy a diák vágja le valakinek a haját, ha nem talál alanyt” – fejtette ki a pedagógus. Azt mondta, ilyen körülmények között
ami természetesen nem az igazi, hiszen az iskolában ennél sokkal hatékonyabban dolgozhattak.
Balázs Edit
Fotó: Facebook
Balázs Edit arra is kitért, már a tavalyi tanévben a lehetőségekhez kellett igazítani a vizsgákat, a számonkérést. A végzősök projektet mutattak be online, így vizsgáztak, holott a szakoktatás lényege, hogy gyakorlatban történik.
– mondta a pedagógus.
Gergely Áron, a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola végzős diákja a tanintézet könyvelés-kereskedelem szakán tanul. Megkeresésünkre elmondta, eddig egy héten kétszer ment gyakorlatozni, az utóbbi időben azonban már azt javasolták, hogy inkább ne járjanak. „Minden diák más-más cégnél végezte a gyakorlatot, én Gelencén egy cukrászdában elszámolásnál dolgoztam, besegítettem a pénztárnál. Ha őszinte akarok lenni, sokkal könnyebb, ha normálisan, megszokottan járunk iskolába és gyakorlatra is, az online oktatás közel sem lehet annyira hatékony” – vélekedett a végzős diák.
Gergely Áron
Fotó: Facebook
Hozzátette, a hagyományos oktatás során jóval több ragad a diákokra, többet jegyeznek meg, hiszen jelen vannak, élőben láthatják hallhatják, miről van szó. „A távoktatás nekem eléggé nehezemre esik, ugyanis még ha nagyon körültekintően figyelek is, néha akkor is elszaladnak a gondolataim. Az online oktatást egyszerűen nem lehet annyira komolyan venni, mint az igazit” – mondta Gergely Áron. Arra is kitért, egyelőre nem tudják, miként, miből fognak érettségizni, de nagyon reméli, nem online kell számot adniuk tudásukról: bizakodnak, hogy bár valamelyest visszatérhet az oktatás a régi kerékvágásba.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!