A Greenpeace aktivistái idén kétszer is vizsgálták a Szamos vizének minőségét, szerintük súlyos a szennyezés Vetésnél
Fotó: Greenpeace
Pénzbírsággal sújtották a román hatóságok az Unicarm húsüzemet a Szamos szennyezéséért, a többlettermelést is leállították a cégnél, amelynek újra kell engedélyeztetnie szennyvízkezelési rendszerét. Mindazonáltal a környezetvédelmi őrség helyettes vezetője szerint nem súlyos és nem tartós a folyó szennyezése.
2017. október 16., 10:582017. október 16., 10:58
2017. október 16., 12:262017. október 16., 12:26
Ötvenezer lejes büntetést szabott ki a környezetőrség az Unicarm társaságra a vetési üzeménél történt folyószennyezés miatt – tudta meg lapunk Szép Róberttől, a környezetvédelmi őrség helyettes főbiztosától. Az illetékes ugyanakkor úgy véli: a Szamoson nem történt folyamatos szennyezés, ennek mértéke pedig közel sem akkora, mint azt a környezetvédők beállítják.
A magyar belügyminisztérium hivatalos tájékoztatást kért a Szamos szennyezéséről a román hatóságoktól, illetve bejelentette: a végleges megoldás érdekében valamennyi fórumon felveti az ügyet.
A környezeti károsodásra először Baranyi Krisztina, az Együtt környezetvédelmi szakpolitikusa hívta fel a figyelmet. Az ellenzéki alakulat politikusa az általa idén májusban, a Szatmár megyei Vetés település közelében lefolytatott vizsgálatok alapján közölte: a magyar–román határtól két kilométerre működő Unicarm húsfeldolgozó állati fekáliát, vizeletet, vért, bőrdarabokat, húscafatokat és számos veszélyes vegyszert tartalmazó szennyvizet önt a folyóba.
Baranyi szerint a vízkémiai vizsgálat határérték feletti ammónium-, foszfor- és zsírkoncentrációt mutatott ki a Magyarországon a Tiszába ömlő Szamosban. Később a Greenpeace magyar, román és szlovák szakértői is arra a következtetésre jutottak, hogy súlyosan fertőző szennyezés ömlik a folyóba.
A környezetvédő szervezet aktivistái által júniusban és szeptemberben vett minták magyarországi akkreditált laboratóriumban végzett vizsgálatai kimutatták, hogy a fertőzéseket okozó E. coli száma több nagyságrenddel meghaladta az elfogadható értéket, a bakteriális telepszám pedig a normálisnak tekinthető, milliliterenként száz körüli értékről 3000 feletti értéket mutatott.
Nemrég ugyanakkor Babos Krisztina szatmárnémeti biológus közölte: egy kolozsvári laboratóriumban bevizsgáltatták a Szamosból vett iszapmintát, amelyben a megengedett értékeknél nyolcszor magasabb nehézfém-koncentrációt találtak.
Fotó: EMNP
Szép Róbert, a környezetvédelmi őrség helyettes főbiztosa a Krónikának elmondta, az ideiglenes szennyezést az okozta, hogy a vetési húsüzem túllépte a környezetvédelmi engedélyében rögzített kapacitását.
annak érdekében, hogy megfeleljen az egységes környezethasználati engedély (IPPC) által megkövetelt szabványoknak. Szép mindazonáltal „fabrikáltnak” tartja az ügyet, és azt állítja: a Szamoson nem történt folyamatos szennyezés, ennek mértéke pedig közel sem volt akkora, mint azt a környezetvédők beállították.
semmiféle kihágás fölött nem hunyjuk be a szemünket, ám nem valósak a szennyezés mértékéről elhangzott információk” – nyilatkozta lapunknak Szép Róbert, aki többször is megfordult a helyszínen.
A környezetvédelmi őrség helyettes vezetője kérdésünkre úgy fogalmazott: mivel csak a hatósági vizsgálatok eredményét tekinti mérvadónak,
„Se cáfolni, se megerősíteni nem tudom ezt az információt, hiszen nem rendelkezem erre vonatkozó adatokkal, viszont geokémikusként különösen nem hiszek az amatőr és spontán vizsgálatban. Ha nehézfémszennyezés lenne a Szamoson, az jelentős koncentráció meglétét feltételezné” – jelentette ki az illetékes.
Nehézfémekkel szennyezi a Szamost és a Szatmár megyei Vetés környéki mezőgazdasági területeket az Unicarm élelmiszeripari cég – hívta fel a figyelmet a Krónikához eljuttatott közleményében az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP).
Amúgy a magyar hatóságok azt a tájékoztatást kapták a román féltől, hogy a közelmúltban az Unicarm tisztított szennyvizéből végzett mintavétel alapján több paraméter – az ammónia, nitrogén és foszfor – koncentrációja meghaladta az engedélyezett határértéket.
annak érdekében pedig, hogy a szennyezés mértékét akkreditált hatósági mérésekkel lehessen alátámasztani, a vízvédelmi hatóságok elrendelték a Szamos magyarországi szakaszának fokozott megfigyelését, rendszeres vízminőségi vizsgálatát októbertől november közepéig.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
szóljon hozzá!