A pedagógusképzésről és gyermekjogvédelemről is sok szó esett a Mentés másként című konferencián
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
A Mentés másként elnevezésű pedagógiakonferencia Erdély minden tájáról a kincses városba vonzotta a pedagógusokat, pedagógusnak készülő egyetemi hallgatókat, akik a hétvégén három napon keresztül együtt kereshettek – és találhattak – válaszokat az oktatással, neveléssel kapcsolatos kérdésekre. Jakab Villő Hanga szervezőt faggattuk a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium épületében megrendezett konferenciáról.
2022. október 26., 07:592022. október 26., 07:59
Immár ötödik alkalommal szervezték meg Kolozsváron a Mentés másként pedagógiakonferenciát, amely – akárcsak az előző kiadások – azt tűzte ki célul, hogy a különböző generációk (egyetemi hallgatók, gyakornokok, kezdő és nyugdíj előtt álló iskolai vagy egyetemi szakemberek) és különböző szakterületek között találkozási pont legyen. A háromnapos, október 21. és 23. között tartott rendezvény keretében a különböző tematikájú előadásokon, műhelygyakorlatokon előzetes regisztráció alapján vehettek részt az Erdély minden tájáról, a Székelyföldről, az északi megyékből érkező pedagógusok, egyetemi hallgatók. Jakab Villő Hanga szervező elmondta, a jelentkezés során előnyt élveztek a szórványból érkező pedagógusok, illetve arra is törekedtek, hogy azok a részvevők, akik távolról érkeztek, mindenképp be tudjanak kapcsolódni valamelyik műhelymunkába.
„Játékos, interaktív, elgondolkodtató foglalkozásokon és komoly témákat érintő előadásokon is részt vehettek az érdeklődők” – fejtette ki a szervező. Hozzátette, sok olyan foglalkozást is tartottak – például a társasjáték-pedagógiáról, vagy a különböző vitamódszerekről szólót – , amelyek sok felszabadító pillanatot nyújtottak a részvevőknek. A szervező azt is elmondta, a rendezvény az évek alatt kinőtte magát, három éve ad neki otthont az Apáczai Csere János Gimnázium, a díszterem kiváló helyszín az előadásokhoz, illetve a különböző termekben – több helyiségben párhuzamosan – folyhat kisebb létszámban a műhelymunka. Jakab Villő Hanga elmondta, bár a részvevők száma nem nőtt a tavalyhoz képest, idén kapcsolódtak be, tudtak bekapcsolódni legtöbben a műhelymunkába, illetve a legtöbb részvevő a teljes három nap alatt, végig jelen volt.
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
Míg tavaly évben az online oktatás, az azt övező nehézségek jelentették a központi témát a konferencián, idén az oktatásban részt vevők jóllétére koncentráltak.
Továbbá a túlterheltség is visszatérő motívum, illetve ennek kapcsán az is, hogy mennyire képlékeny, változó a rendszer Romániában, amit néha nagyon nehéz követni, felvenni vele a lépést, a ritmust.
„Az idén a gyermekjogvédelem témájának talán egyik legnagyobb szakértőjét, Gyurkó Szilviát sikerült meghívni, ő előadást és műhelyt is tartott a közösségi gyermekvédelemről” – fejtette ki Jakab Villő Hanga. Gyurkó Szilvia előadásában többek között rámutatott: szokás azt mondani, hogy a gyerek felneveléséhez egy egész falu kell, de ez ugyanúgy igaz az ellenkező esetben is, azaz egy gyerek bántalmazásához egy egész „falu”, azaz egy egész közösség kell félrenézzen. Rávilágított, hogy a bántalmazási esetekre tulajdonképpen nem nehéz felfigyelni – konkrétan kategorizálni, részvevőit, tényezőit feltárni viszont annál nehezebb: mindig a szokásostól, az eddigitől merőben eltérő dolog szokta rá felhívni a figyelmet.
Gyurkó Szilvia a közösségi gyermekvédelemről beszélt
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
Továbbá az előadásnak, illetve az azt követő beszélgetésnek is fontos motívuma volt az a Romániában és Magyarországon egyaránt tapasztalt probléma, hogy még gyerekcipőben jár az együttműködés az ilyen ügyekben, azaz a rendőrség, pszichológus, mentálhigiénés szakember, pedagógus közös fellépése, szerepvállalása. De azért kiemelték, hogy a pozitív példák, a módszerek lassanként nálunk is kezdenek teret hódítani. Jakab Villő Hanga azt is elmondta a konferenciáról, hogy bár vannak visszajáró részvevők is, minden évben, így idén is nagyon sok az új arc. Illetve korosztály szerint is nagyon széles a részvevők köre: diákok ugyanúgy jelen vannak, mint sokat tapasztalt pedagógusok.
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!