A pedagógusképzésről és gyermekjogvédelemről is sok szó esett a Mentés másként című konferencián
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
A Mentés másként elnevezésű pedagógiakonferencia Erdély minden tájáról a kincses városba vonzotta a pedagógusokat, pedagógusnak készülő egyetemi hallgatókat, akik a hétvégén három napon keresztül együtt kereshettek – és találhattak – válaszokat az oktatással, neveléssel kapcsolatos kérdésekre. Jakab Villő Hanga szervezőt faggattuk a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnázium épületében megrendezett konferenciáról.
2022. október 26., 07:592022. október 26., 07:59
Immár ötödik alkalommal szervezték meg Kolozsváron a Mentés másként pedagógiakonferenciát, amely – akárcsak az előző kiadások – azt tűzte ki célul, hogy a különböző generációk (egyetemi hallgatók, gyakornokok, kezdő és nyugdíj előtt álló iskolai vagy egyetemi szakemberek) és különböző szakterületek között találkozási pont legyen. A háromnapos, október 21. és 23. között tartott rendezvény keretében a különböző tematikájú előadásokon, műhelygyakorlatokon előzetes regisztráció alapján vehettek részt az Erdély minden tájáról, a Székelyföldről, az északi megyékből érkező pedagógusok, egyetemi hallgatók. Jakab Villő Hanga szervező elmondta, a jelentkezés során előnyt élveztek a szórványból érkező pedagógusok, illetve arra is törekedtek, hogy azok a részvevők, akik távolról érkeztek, mindenképp be tudjanak kapcsolódni valamelyik műhelymunkába.
„Játékos, interaktív, elgondolkodtató foglalkozásokon és komoly témákat érintő előadásokon is részt vehettek az érdeklődők” – fejtette ki a szervező. Hozzátette, sok olyan foglalkozást is tartottak – például a társasjáték-pedagógiáról, vagy a különböző vitamódszerekről szólót – , amelyek sok felszabadító pillanatot nyújtottak a részvevőknek. A szervező azt is elmondta, a rendezvény az évek alatt kinőtte magát, három éve ad neki otthont az Apáczai Csere János Gimnázium, a díszterem kiváló helyszín az előadásokhoz, illetve a különböző termekben – több helyiségben párhuzamosan – folyhat kisebb létszámban a műhelymunka. Jakab Villő Hanga elmondta, bár a részvevők száma nem nőtt a tavalyhoz képest, idén kapcsolódtak be, tudtak bekapcsolódni legtöbben a műhelymunkába, illetve a legtöbb részvevő a teljes három nap alatt, végig jelen volt.
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
Míg tavaly évben az online oktatás, az azt övező nehézségek jelentették a központi témát a konferencián, idén az oktatásban részt vevők jóllétére koncentráltak.
Továbbá a túlterheltség is visszatérő motívum, illetve ennek kapcsán az is, hogy mennyire képlékeny, változó a rendszer Romániában, amit néha nagyon nehéz követni, felvenni vele a lépést, a ritmust.
„Az idén a gyermekjogvédelem témájának talán egyik legnagyobb szakértőjét, Gyurkó Szilviát sikerült meghívni, ő előadást és műhelyt is tartott a közösségi gyermekvédelemről” – fejtette ki Jakab Villő Hanga. Gyurkó Szilvia előadásában többek között rámutatott: szokás azt mondani, hogy a gyerek felneveléséhez egy egész falu kell, de ez ugyanúgy igaz az ellenkező esetben is, azaz egy gyerek bántalmazásához egy egész „falu”, azaz egy egész közösség kell félrenézzen. Rávilágított, hogy a bántalmazási esetekre tulajdonképpen nem nehéz felfigyelni – konkrétan kategorizálni, részvevőit, tényezőit feltárni viszont annál nehezebb: mindig a szokásostól, az eddigitől merőben eltérő dolog szokta rá felhívni a figyelmet.
Gyurkó Szilvia a közösségi gyermekvédelemről beszélt
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
Továbbá az előadásnak, illetve az azt követő beszélgetésnek is fontos motívuma volt az a Romániában és Magyarországon egyaránt tapasztalt probléma, hogy még gyerekcipőben jár az együttműködés az ilyen ügyekben, azaz a rendőrség, pszichológus, mentálhigiénés szakember, pedagógus közös fellépése, szerepvállalása. De azért kiemelték, hogy a pozitív példák, a módszerek lassanként nálunk is kezdenek teret hódítani. Jakab Villő Hanga azt is elmondta a konferenciáról, hogy bár vannak visszajáró részvevők is, minden évben, így idén is nagyon sok az új arc. Illetve korosztály szerint is nagyon széles a részvevők köre: diákok ugyanúgy jelen vannak, mint sokat tapasztalt pedagógusok.
Fotó: Facebook/mentesmaskentpeda
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
szóljon hozzá!