Vissza a gyökerekhez. Eredeti állapotában lesz látható az EKE egykori turistaszállója
Fotó: Körösvidéki Múzeum archívuma
A korábbi tervektől eltérően eredeti állapotában állítják helyre a révi menedékházat. Az elmúlt évtizedek alatt tönkrement ingatlan újjáépítése a napokban kezdődött el.
2021. augusztus 21., 17:452021. augusztus 21., 17:45
Több évtizedes elhanyagoltság után elkezdődött a napokban a révi menedékház újjáépítése, miután a Bihar megyei önkormányzat képviselői múlt héten aláírták a szerződést a kivitelező céggel. Az elmúlt években szinte teljesen összedőlt ingatlant eredeti állapotában állítják helyre, döntöttek a megyei képviselők, miután
Így az ingatlan fatornácát és fedett teraszát is újjáépítik, és az épület szinte teljes egészében úgy fog kinézni, mint fénykorában – ígérte az újjáépítésről szóló határozat elfogadásakor Ilie Bolojan megyei tanácselnök.
Az indoklás szerint ily módon az egykori turisztikai létesítmény építészeti, esztétikai és urbanisztikai értéke is megőrződik, illetve jobban illeszkedik az újjáépítésére kiírt határ menti pályázatba, mely az ingatlan megmentése mellett a Révi-sziklaszoros természeti értékeinek a megőrzését is magába foglalja.
Az építési engedélyt augusztus 11-én kapta meg a kivitelező, így a napokban megszabadították az építkezési törmeléktől a területet. Ami nem egyszerű feladat, hiszen a Révi-szoros gépkocsival nem közelíthető meg, ezért az építkezési hulladékot vonattal kell a helyszínről elszállítani, ahogy az építőanyagok szállítása is vasúti kocsikkal történik.
A megyei tanács februárban írta alá a tervezési és kivitelezési szerződést az AD West Construct Kft. és Clasx Design Kft. alkotta cégtársulással. A munkálatok értéke áfa nélkül közel 2,7 millió lej és 21 hónap alatt kell elkészülni vele, ebből 3 volt a tervezési időszak.
melynek célja a Révi-szoros természetvédelmi terület megóvása, népszerűsítése, míg a menedékház turisztikai központként fog működni.
A pályázatot még a korábbi Bihar megyei tanácselnök, az RMDSZ-es Pásztor Sándor idején sikerült megnyerni, a volt elöljáró akkor úgy nyilatkozott, hogy a projekt keretében eredeti állapotába állítanák vissza a Zichy-menedékházat és a Czárán Gyula-útvonal nyomán egy kiépített gyalogösvényt is kialakítanának.
A Királyerdő-hegységben található, turisták ezrei által látogatott Révi-szoros egyetlen menedékháza évtizedek óta gazdátlanul áll, több esztendeig visszaszolgáltatási perek tárgyát képezte, mely idő alatt az összeomlás szélére került.
Évekkel ezelőtt vásárolta meg a Bihar Megyei Tanács azzal a céllal, hogy felújítsa és ezáltal növelje a sokak által látogatott szoros turisztikai potenciálját. Az egy évszázaddal ezelőtt Handl Károly által felfedezett révi Zichy-cseppkőbarlang és a sziklaszoros Czárán Gyulának köszönhetően került fel a turistautak térképére.
majd emeletes szállót is emelt az egyesületnek, növelve a völgy látogatóinak számát. Azonban az adományozást, illetve az EKE tulajdonjogát nem rögzítették a telekkönyvekben, az egyesület így nem tudta visszaigényelni az épületeket.
A terület teljes egészében visszakerült a Zichy-birtokot korábban megvásárló Mateescu család örököseinek tulajdonába, a menedékházat pedig a család örököseként Clitus Lucian Radu bukaresti tanár 2006-ban, peres úton szerezte vissza az államtól.
Itt található Erdély leglátványosabb vizes barlangja, a hét kilométer hosszú Zichy-cseppkőbarlang. A szurdokvölgyet körülzáró 350 hektáros erdő természetvédelmi terület, ahol több mint 756 féle védett növény él.
Az 1915-ben épült menedékház a Zichy-barlang közvetlen közelében található, évtizedekig népszerű turisztikai célpont volt, majd 1989 után elkezdődött a leépülése, mára már alig maradt valami az alig százéves épületből.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
szóljon hozzá!