Szilágyi Zsolt és Zatykó Gyula a keddi nagyváradi sajtótájékoztatón
Fotó: Bálint Eszter
Nemet mond a gyűlöletkeltésre és az uszításra az EMNP és az RMDSZ. Míg néppárt arra biztatja a romániai magyarságot, hogy vegyen részt a hétvégi népszavazáson, és mondjon igent arra, hogy a család alapját egy férfi és egy nő szabad akaratnyilvánításából létrejött házasság jelenti, addig a szövetség is részvételre buzdít, ám a választópolgárok lelkiismeretére bízza, hogy ki miként voksol.
2018. október 02., 18:582018. október 02., 18:58
Azt kérjük a romániai magyar közösségtől, hogy október 6–7-én menjenek el a család meghatározásáról szóló népszavazásra és szavazzanak igennel – buzdította voksolásra a polgárokat kedden nagyváradi sajtótájékoztatóján Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke és Zatykó Gyula, az alakulat alelnöke. Szilágyi emlékeztetett, az EMNP már egy múlt heti közleményben is arra biztatta a magyarokat, hogy mondjanak igent a családra és a házasságra, ezt pedig most azzal egészítette ki, hogy
„Ha 3,2 millió állampolgár kéri egy népszavazás megtartását, akkor azt a voksolást meg kell szervezni. Ez a demokrácia próbájaként is értelmezhető” – fogalmazott a néppárt elnöke, aki szerint most esély nyílik a család értékének a megerősítésére. A politikus kitért ugyanakkor arra is, hogy az államnak választ kell adnia a társadalmi realitásra, így a kormány feladata, hogy amint lecsengett a referendum, törvényben szabályozza a bejegyzett élettársi viszonyt.
Az ország területén 18.662, míg külföldön 377 szavazókörzetet alakítanak ki a család alkotmányos meghatározásának módosítására kiírt október 6-i és 7-i népszavazásra. A referendumra 18.951.721 szavazati joggal rendelkező állampolgárt várnak.
Meglátása szerint
Hiszen – fűzte hozzá – amíg ez nem történik meg, addig az érintettek csak a bírói méltányosságban bízhatnak. Szilágyi szerint ugyanígy világos jogszabályokat kell megalkotni azon családok számára is, ahol a nagyszülők vagy csak egy szülő neveli a gyermekeket, esetleg gyermektelen párokról beszélünk.
„Egy békés társadalomnak minden közösséghez és kisebbséghez elfogadóan kell viszonyulnia, hiszen az azokat alkotó állampolgárok törvénytisztelő, adófizető emberek, s itt természetesen nem csak felekezeti és nemzeti kisebbségekre gondolunk.
– jelentette ki Szilágyi Zsolt, majd hozzátette: álláspontjuk kialakításakor megvizsgálták a magyarországi modellt is, melyet inspirációs forrásnak tekintenek, s amely szintén az alaptörvényben foglalkozik a család intézményével, de a törvény a bejegyzett élettársi kapcsolatot is elismeri, melynek konkrét jogi- és gyakorlati következményei is vannak.
A néppárt elnöke emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy az EMNP mellett a Magyar Polgári Párt (MPP) is arra buzdítja a romániai magyarságot, hogy vegyenek részt a népszavazáson, és szavazzanak igennel. Hozzátette: az RMDSZ eközben megosztott, „négy véleménye is van, és a szavazók lelkiismeretére bízza a szavazást”.
Az RMDSZ is nemet mond az uszításra
Az RMDSZ kedden szintén állást foglalt a kérdésben.
– idézte az RMDSZ sajtóirodája Hegedüs Csillát, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnökét és Antal Lóránt szenátort. A két politikus egyúttal arra kérte a magyar közösség tagjait, hogy ne engedjenek az uszításnak, és ne adjanak teret a gyűlölködésnek.
Hegedüs Csilla kiemelte: a romániai magyar társadalom sokszínű, sokféleképpen gondolkodik, ezért az ellentétes véleményeknek is meg kell férniük egymás mellett. „Azokban a kérdésekben, amelyekben megosztott a társadalom, el kell fogadnunk, és tiszteletben kell tartanunk egymás véleményét” – nyomatékosította Hegedüs Csilla és Antal Lóránt. Az RMDSZ politikusai leszögezték: a szövetség azon dolgozik, hogy a családokat megerősítse – ehhez azonban meglátásuk szerint nem elegendő alkotmányt módosítani. „Rendeznünk kell a család fogalmát, hogy azok számára is befogadó legyen, akik nem házasságban élnek” – érveltek, rámutatva: számottevő és kiszámítható családtámogató intézkedésekre, költségvetésre, ugyanakkor a gyermekeiket egyedül nevelő szülők megkülönböztetett támogatására is szükség van.
– összegzett az RMDSZ két politikusa.
A házasság és a család törvény általi védelmében szólalt fel Tőkés László EP-képviselő az uniós törvényhozás ülésén, úgy értékelve, a Romániában rendezendő népszavazás a hagyományos keresztény házasság- és családmodell érvényét és érté
A Krassó-Szörény megyei Berszászka (Berzasca) község önkormányzata segítséget kért a településre egy hete bejáró két farkas eltávolításához, mivel a helybéliek attól tartanak, hogy a vadállatok kárt okozhatnak a gazdaságaikban.
Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet.
A Kovászna megyei rendőrök idén 674 bírságot róttak ki az 112-es egységes segélyhívószám indokolatlan hívása miatt – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház (SJU) kedden bejelentette, hogy a kardiológiai osztályán Covid-19-járványgóc alakult ki.
Kétórás figyelmeztető sztrájkba léptek kedden 13 órától a Román Rádiótársaság FAIR-MediaSind szakszervezetéhez tartozó alkalmazottai. A tiltakozó akció 15 óráig tartott.
Mint az közismert, Nagyváradon évek óta tart az értékes, jórészt a 19. és a 20. század fordulója környékén épült bérpaloták és egyéb épületek rehabilitációja, most az egyik Adorján-palotára került sor.
Súlyos állapotban került kórházba egy 37 éves férfi, miután két autó is elütötte a 173F jelzésű megyei úton, a Beszterce-Naszód megyei Szászbudak településen.
Műszaki meghibásodás miatt kigyulladt kedd reggel Arad megyében egy autóbusz több mint 40, a kisjenői iskolákba tartó gyermekkel a fedélzetén; senki nem sérült meg.
Egzotikus állatfajokat is tartó szilágysági farmon folytatott ellenőrzést a Szilágy megyei állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások a tartási körülmények mellett az állatok származására is kíváncsiak voltak.
Egy határrendészekből és hegyimentőkből álló csapat hétfőn lehozott a hegyekből négy eltévedt ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába.
1 hozzászólás