Bánffy Katalin
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
Életének 101. évében elhunyt Bánffy Katalin memoáríró, a losonci Bánffy család grófi ága nevének utolsó viselője, Bánffy Miklós lánya.
2025. február 14., 23:082025. február 14., 23:08
2025. február 15., 12:522025. február 15., 12:52
Bánffy Katalin haláláról Hegedüs Csilla, a bonchidai (Kolozs megye) Bánffy-kastélyban értékmentő munkát folytató Transylvania Trust Alapítvány elnöke tett közzé gyászhírt pénteken este. „101 éven át szerette Bonchidát. Varázslatos ember volt. Humora, életöröme, munkabírása és az a megszállottság, ahogy édesapja, gróf Bánffy Miklós munkáját megismertette a világgal, nemcsak erőt, hanem szárnyakat is adott nekünk” – írta közösségi oldalán Hegedüs Csilla.
„Akkor bízta ránk Bonchidát, amikor még nagyon fiatalok voltunk. És mindig, mindig megköszönte nemcsak nekünk, hanem Magyarország kormányának is azt, hogy újra él a kastély. Számomra egy iránytű volt, egy biztos pont, egy állandó a matematikából” – írta Hegedüs Csilla.
Bánffy Katalin Erdély leglátványosabb főúri kastélyának, a jelenleg is felújítás alatt álló bonchidai Bánffy-kastélynak a tulajdonosa volt. Az Erdély Versailles-ának is nevezett, Kolozsvárról 30 kilométerre található épületegyüttes utolsó lakója édesapja, gróf Bánffy Miklós volt, aki 1944 októberében a német megszállás elől menekülve hagyta el a kastélyt.
Gróf losonci Bánffy Katalin memoáríró, Bánffy Miklós író lánya, hagyatékának gondozója 1924. június 5-én született Budapesten. A grófnő a losonci Bánffy család grófi ága nevének utolsó viselője. 1946. október 24-én kötött házasságot Ted Jelennel. Házasságukból három gyermek született: Elisabeth (1948–), Nicolette (1950–) és David (1956–1999). Bánffy Katalin a marokkói Tangerben élt, fia és férje meghaltak; egyik leánya Párizsban, a másik New Yorkban él.
Bánffy Katalin, Bánffy Miklós író lánya
Fotó: Hegedüs Csilla/Facebook
Gróf losonci Bánffy Miklós Pál Domokos (Kolozsvár, 1873. december 30. – Budapest, 1950. június 6.) magyar polihisztor; író, grafikus, díszlet- és jelmeztervező, színpadi rendező, politikus, külügyminiszter volt. Az egyik legnagyobb erdélyi földbirtokkal rendelkezett család tagja volt; vele férfiágon kihalt a losonci Bánffy család grófi ága. Íróként a Kisbán Miklós álnevet is használta.
Az idén 100 éves gróf Bánffy Katalin, Bánffy Miklós lánya előtt tisztelegnek az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai kastélyban szervezendő Bánffy Napon.
A bonchidai kastélyt a visszavonuló német csapatok 1944-ben kifosztották és felgyújtották, berendezése, könyvtára, híres portrégalériája elpusztult. A kommunista államosítás utáni nem megfelelő hasznosítás az épületek állapotának gyors leromlásához vezetett – írja az MTI. A helyreállítási munkálatok megkezdését a bukaresti művelődésügyi minisztérium és a budapesti Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma közötti, 1999-ben aláírt egyezmény tette lehetővé. 2001 óta a kolozsvári Transylvania Trust Alapítvány gondozza, 2008-tól ismét a Bánffy család tulajdona. A bonchidai Bánffy-kastély oktatási és kulturális központként működik, évente ötvenezer látogatót vonz, és a saját szervezésű események mellett nyaranta több nemzetközi kulturális rendezvénynek, fesztiválnak is teret biztosít.
Az erdélyi hegyvidéki településeken a mostani télies időjárási viszonyok közepette, a nagy havazások miatt az is előfordulhat, hogy nem tudnak kimenni az emberek a házból; így van ez például a Brassó megyei Fundáta községben.
Kártérítésre kötelezte alapfokú ítéletében a kolozsvári bíróság az Átlátszó Erdélyt abban a perben, amelyet Balázs Attila székelyföldi üzletember indított a tényfeltáró portál ellen.
Külföldről Romániába csempészett, zárjegy nélküli cigarettát árult marosújvári lakásán egy 68 éves férfi, a rendőrök felszámolták a jól menő üzletet.
A téli időjárás miatt Erdély több részében nehézkesen halad a forgalom. A közlekedésrendészet tanácsokat fogalmazott meg a havas utakon közlekedő sofőrök számára, hogy elkerülhetőek legyenek a balesetek.
Új útvonallal várják a diákokat a 4. Székelyföldi Bringás Vándortáborba, amelynek célja, hogy a résztvevők két keréken fedezzék fel Székelyföld kulturális és természeti kincseit – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
Rendőrök, tűzoltók, hegyimentők és önkéntesek folytatják a február elején eltűntnek nyilvánított székelyudvarhelyi fiatalember keresését – közölte kedden a Hargita megyei rendőrség.
Bűnügyi felügyelet alá helyezte a Maros megyei ítélőtábla Barti Tihamért, a Hargita Megyei Tanács alelnökét, aki ellen korrupció gyanújával folyik kivizsgálás.
A Maros alacsony vízszintjének köszönhetően egy középkori monoxylon, egy darab fatörzsből kivájt csónak maradványai kerültek felszínre Arad közelében. A régészek gyanítják, hogy egykoron sószállításra használt vízi alkalmatosságról van szó.
Az idegenforgalom fejlesztése mellett a környezetkímélő közlekedést is bátorító beruházás lesz „a király útja” elnevezésű új műút az Arad megyei Marospetres és a Hunyad megyei Alváca között: elektromos töltőállomást is kiépítenek a Zaránd-hegységben.
1 hozzászólás![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)