„Többnyire jól képzett, mentési engedéllyel rendelkezõ önkéntesek látják el a hegyimentõ szolgálatot” – mondta el lapunknak Cãtãlin Candea, a Hegyimentõk Országos Szövetségének titkára. A brassói székhelyû szövetség egyébként évente két nyári és két téli hegyimentõ képzést szervez, kezdõknek és haladóknak egyaránt. Cãtãlin Candea szerint az lenne az ideális állapot, ha minél több hegyvidéki település önkormányzata 2003/77-es törvény értelmében finanszírozást nyújtana a hegyimentõ közszolgálatoknak. A nagyobb központokban tevékenykedõ hegyimentõk több pénzbõl gazdálkodhatnak, de a kisvárosokhoz tartozó csapatok, valamint a frissen alakult szolgálatok alulfizetettségre panaszkodnak.
Helikopteres mentés –
„Országszinten általános jelenség a korszerû géppark hiánya” – jelentette ki Candea, hozzátéve: a motoros szánok, terepjárók igénye alapszükséglet mentések alkalmával. A szállítási eszközök biztosítása a megyei önkormányzatok hatáskörébe tartozik. Candea a Brassó megyei önkormányzatot említette, amely szerzõdéses viszonyban áll egy olyan helikopteres mentõszolgálattal, amely bármikor a hegyimentõk segítségére siet, ha magashegyi mentésrõl van szó. „Ilyen szerzõdést bármelyik önkormányzat köthet, amely hegyimentõ szolgálatokat finanszíroz” – magyarázta Candea, viszont egy-egy bevetés nagyon sokba kerül.
A titkár szerint nehéz lenne rangsorolni a hegyimentõ szolgálatokat teljesítményük alapján, hiszen balesetek megelõzésében szintén nagy szerepük van. A hatékony megelõzõ munkálat eredményének tartják, hogy az utóbbi három évben a Gyergyói-medencében nem történt súlyosabb hegyi baleset. „Amióta fizetett alkalmazottja vagyok az egyesületnek, a nyári szezont a Gyilkostó üdülõtelepen töltöm. Nem nehéz kiszûrnünk a kezdõ, tapasztalatlan hegymászókat, akiket mindig figyelmeztetünk a rájuk leselkedõ veszélyekre” – mesélte Bögözi Gábor, a gyegyószentmiklósi Dancurás Hegyimentõ Egyesület elnöke. Mint mondta, az esetek többségében a turisták megfogadják tanácsaikat.
Kevés mentõ,
A Dancurás Hegyimentõ Egyesület Hargita megyében az egyetlen, amely szerzõdéses viszonyban áll a gyergyószentmiklósi önkormányzattal, amely két hivatásos mentõ bérét biztosítja. A csíkszeredai, székelyudvarhelyi és maroshévízi alakulatok önkéntesekbõl verbuválódtak és hasonló gondokkal küszködnek: hiányos a felszerelésük, a géppark elavult, és kevesen látják el a szolgálatot. A csapatok felszereltségének, és felkészültségének korszerûsítését célzó közös stratégia kidolgozására szerveztek nemrégiben egyeztetõ tanácskozást a Hargita megyei hegyimentõ alakulatok. „Hargita megye tanácsa idén is jelentõs összeggel, 150 ezer lejjel támogatta a megyében mûködõ négy hegyimentõ alakulatot” – jelentette ki a Krónika kérdésére Petres Sándor, a megyei tanács alelnöke, aki részt vett az egyeztetõ tanácskozáson. Elsõ lépésként egy pontos felmérés elkészítését szögezték le, amely a csapatok tevékenységét és szükségleteiket tükrözi. Petres meglátása szerint kétféle költséggel kell számolniuk, egyrészt a csapatok felszereltségét kell megfelelõ szintre emelni, másrészt legalább ötéves idõtartamra szinten kell tartani az alakulatok mûködését. Mindezt az alelnök becslése szerint 1,5 millió lejbõl lehetne megoldani, ekkora összeg viszont nem áll a megyei önkormányzat rendelkezésére. „Nincs ahonnan elõvenni ekkora összeget” –szögezte le Petres, de azt is hozzáfûzte, hogy a hegyimentõ csapatok fenntartásába igyekeznek bevonni azokat a helyi önkormányzatokat, amelyek közvetlenül érintettek a szolgálat mûködtetésében, illetve megkeresik a turisztikai vállalkozásokat és a sífelvonó mûködtetõket is. A gyergyószentmiklósi Dancurás Hegyimentõ Egyesület két fizetett, nyolc önkéntes és két tanuló tagja a Görgényi-havasokban, a Gyergyói-havasokban, a Hagymás- hegységben, a Gyilkos-tónál és a Békás-szorosban, illetve a medence nyolc sípályáján teljesít szolgálatot. A csapat mindössze 25 ezer lejnyi helyi önkormányzati, illetve 19 ezer lej megyei önkormányzati összegbõl gazdálkodhat. A helyi önkormányzat által biztosított összeg csupán a két fizetett hegyimentõ bérét fedezi, a megyei önkormányzattól kapott összeget felszerelések vásárlására fordítják.
Önkormányzati kötelezettség
Romániában a 2003/77-es kormányhatározat rendelkezik a megyei hegyimentõ közszolgálatok megszervezésérõl azokban a megyékben, ahol hegyi turisztikai útvonalak, sípályák találhatók. A közszolgálat feladatai közé tartozik: a hegyimentési tevékenység koordinálása, turistaútvonalak kijelölése és karbantartása, állandó szolgálat biztosítása a menedékházaknál, a hegyimentõk szakmai felkészítésének megszervezése. A közszolgálat, illetve a helyi hegyimentõ alakulatok finanszírozását – beleértve a menedékházak fenntartási költségeit is – a megyei, illetve helyi önkormányzatoknak kell ellátniuk. Ugyancsak az önkormányzatok finanszírozási hatáskörébe tartozik az alakulatok mentési és szállítási felszerelésekkel való ellátása. A kormányhatározat szerint a megyei tanácsokra háruló kötelezettségek nem teljesítése esetén 2000-tol 10. 000 lejig terjedõ bírságot róhatnak ki.
Villámcsapás ért két sétáló férfit péntek este a Krassó-Szörény megyei Sebesrom településen, egyikük meghalt.
Beomlott szombaton egy, a Zazar folyó felett átkelést biztosító híd oldalsó része a nagybányai terelőúton, a közúti forgalmat lezárták – közölte Doru Dăncuș polgármester.
Havonta több tucat tonna hulladékot – főleg nedves törlőkendőket és textíliákat – szednek ki az aradi vízművek munkásai a szennyvízfővezetékekből, és a dugulás nemcsak kellemetlenséget, hanem gyakran költséges javítást is okozhat.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
Szerszámokkal és különböző barkácsfelszerelésekkel együtt ellopott körözött mikrobuszt tartóztattak fel a rendőrök péntek délelőtt a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán.
Kemény büntetést fizet az, aki hivatalos iratok nélkül vadonból befogott állatot tart a portáján. Egy őzet tartó csíkszentsimoni lakost ezer lejre bírságolt meg az állatvédelmi rendőrség.
Romániában egyre több rotavírus-fertőzéses esetet regisztrálnak. Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a betegség leginkább az 5 év alatti gyermekeket érinti.
Az iskolaelkerülés, az antiszociális magatartások és a tiltott szerek fogyasztásának megelőzésére rendezett razziát a Szilágy Megyei Rendőr-főkapitányság, közösen a Szilágy megyei csendőrség tagjaival.
Felszámolná az „informális politikai alkuk” erdélyi magyar világát, felszabadítaná az erdélyi magyarok politikai képzelőerejét az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom, amely alternatív érdekérvényesítési csatornákon keresztül szeretne cselekvően fellépni.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából idén is megrendezi a Duna Napokat az Europa Nostra-díjas magyarlakta faluban a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.