Természetes szülés vagy császár? A szakember szerint egyre több körülmény indokolja a császármetszéssel végzett szülést
Fotó: 123RF
Egyes statisztikák szerint megközelíti, mások szerint pedig meg is haladja az 50 százalékot a császármetszéssel végzett szülések aránya. Sok az indokolt eset, sokszor az anyák kérik, máskor az orvosok tanácsolják.
2020. január 06., 09:142020. január 06., 09:14
2020. január 06., 09:442020. január 06., 09:44
Romániában európai uniós viszonylatban az egyik legmagasabb a császármetszéssel végzett szülések aránya – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat legfrissebb közleményéből, amelyet a 2017-es évben regisztrált adatok alapján állítottak össze. A tavalyi év végén nyilvánosságra hozott adatsorok szerint az Európai Unióban 2017-ben 1,4 millió császármetszést hajtottak végre. A leggyakrabban Cipruson (az élve születések 54,8 százaléka), Romániában (44,1 százalék), Bulgáriában (43,1 százalék), Lengyelországban (39,3 százalék), valamint Magyarországon (37,3 százalék) folyamodtak ehhez a módszerhez. Az ellenkező póluson Finnországot (16,5 százalék), Svédországot (16,6 százalék), Észtországot és Lettországot (19,4-19,4 százalék), valamint Franciaországot (19,7 százalék) találjuk.
Egy másik, az országos közegészségügyi iskola által készített, nemrég egy bukaresti szakmai konferencián idézett statisztika szerint viszont Romániában a helyzet 2017 óta tovább romlott: szakemberek úgy számolnak, hogy a császármetszéssel végzett szülések száma ma már 53,68 százalék körül alakul. Az Agerpres hírügynökség tudósítása az eseményről nem említi meg azonban, hogy mikori adatokról van szó.
Az elmúlt évtizedekben egyre több körülmény indokolja a császármetszéssel végzett szülést: nőtt a babák átlagos születési súlya, idősebbek a várandós anyukák, gyakrabban sikerül különböző betegségek mellett a teherbeesés, csökkent a nők fájdalomtűrési küszöbe – jelentette ki a Krónika megkeresésére Zsigmond István szülész-nőgyógyász, egy kolozsvári magánklinika társalapítója. Mint részletezte, a császármetszések mintegy negyede kérésre történik, ám megnövekedett az indokolt beavatkozások aránya is. Rámutatott: az Eurostat adatai szerint Romániában a szülések 44,1 százaléka történik császármetszéssel, meglátása szerint 30 százalék indokolt, tehát egészségügyi okokból történő sürgősségi beavatkozás, a többi az édesanyák kérésére történik. Az északi országokban, Finnországban, Svédországban 16 százalék a császármetszések aránya, ám ez Romániában nem valósítható meg, mert a lakosság sokkal kalóriadúsabban étkezik.
– hívta fel a figyelmet a szakorvos. Felidézte, magyarországi adatok vannak arról, hogy húsz év alatt 200–300 grammal növekedett az újszülöttek átlagsúlya, de a kolozsvári magánkórházban is készítettek kimutatást, és tíz év alatt több mint 100 grammal növekedett az átlagsúly. „Ez óriási növekedés, és minél nagyobb a gyerek, annál inkább választjuk a hasi műtétet” – szögezte le Zsigmond István.
Hozzátette: tovább növeli a császármetszések arányát, hogy a nők egyre idősebb korban vállalnak gyereket, ez újabb indok lehet az orvosi beavatkozásra. Megnövekedett a különböző betegségek megléte miatt javasolt császármetszések száma, sokkal több az orvosi indoklás, mint húsz–harminc évvel ezelőtt. Ez azzal magyarázható, hogy egyre több esetben a betegségek ellenére is sikerül a teherbeesés és kihordás. A nők fájdalomtűrése viszont csökkent, ha az édesanya nagyon szenved, nem akarja a természetes szülést, akkor az orvosok sem erőltetik.
– mondta a szakorvos. Arra is kitért, hogy a különböző kismamaklubok, szülésiskolák általában a természetes szülés hívei, de el kell fogadni, hogy ez nem minden esetben valósítható meg. „Én is a természetes szülés híve vagyok, de a császármetszés lehetőségét nem lehet kizárni. Nagyon sok kismama kezdi úgy, hogy minden beavatkozást visszautasít, csak természetes szülést akar, ám tízből nyolc a szülés során már kéri legalább az epidurális érzéstelenítést, és aki kevésbé bírja a fájdalmat, császármetszés mellett dönt” – részletezte Zsigmond István. Hangsúlyozta, a természetes szülést nem elég akarni, végig is kell csinálni. Ha az anya nem bírja a fájdalmat, kéri a császármetszést, az orvos nem utasítja vissza, arra hivatkozva, hogy „ki kell bírni”.
A kolozsvári szülész szakorvos kérdésünkre elmondta, előfordul természetesen olyan is, hogy az orvos saját kényelmi szempontjai miatt dönt a császármetszés mellett, de ez nem jellemző. „A felkészítőkön sokszor riogatnak ezzel, hogy az orvos erőlteti az indokolatlan császármetszést, de ez nem jellemző. Mindenki olyan szülész orvost válasszon, akiben megbízik, és akiről nem feltételezi, hogy indokolatlanul dönt a császármetszés mellett” – javasolja Zsigmond István.
Jól jön. Az apa mellett nem árt, ha egy támogató személy is segíti a kismamát
„A császármetszések aránya világviszonylatban nőtt, nemcsak Romániában. Máshol sem feltétlenül pozitív a helyzet” – fogalmazta meg lapunk megkeresésére Cosma Sonja nagyváradi dúla. Hangsúlyozta,
„Ez mind azért fontos, mert a nő jobban átlátja, megérti, mi történik vele, mire van szüksége nemcsak testileg, de lelkileg is, hogy meg tudja szülni kisbabáját, könnyebben fog döntést hozni, illetve nem kell hirtelen másra bíznia döntési jogát. Ezáltal magabiztosabbnak fogja érezni magát és nem kiszolgáltatottnak” – részletezte a dúla, aki fontosnak tartja azt is, hogy legyen jelen egy támogató személy a szülő pár mellett. Egy olyan személy, aki átérzi a nő, a pár szükségleteit, de egyúttal objektíven tudja figyelni a folyamatot. „Mégpedig azért, mert a szüléshez legtöbb esetben érzelmi támogatásra van szükség orvosi beavatkozások helyett. Ezt jól mutatja az a statisztika is, miszerint azon országokban, ahol a legkisebb a császármetszések aránya, a várandósság és szülés nagy része alatt bába van jelen orvos helyett. Nyilván itt is figyelnek a fizikai egészségre, elvégzik a szükséges vizsgálatokat, de nem erre teszik a hangsúlyt. Hanem a nőre, a nő érzéseire, mibenlétére, a mama-baba egységére” – irányította rá figyelmünket Cosma Sonja.
Hozzátette:
Mindezt tudományos kutatással is alátámasztotta. Mint mondta, dr. Marshall Klaus gyermekgyógyász és neonatológus professzor több mint kétezer megfigyelést végzett kétféle csoporttal. Mindkét csoport komplikációmentes várandósságot követő, hagyományos szülészeti ellátást kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoportban dúla is jelen volt a szülésnél. Az eredmény: a dúla által is kísért szüléseknél a vajúdás időtartama 25 százalékkal lerövidült, a császármetszések száma 50 százalékkal csökkent, 40 százalékkal kevesebbszer kellett oxitocint, 30 százalékkal kevesebbszer fogót, fájdalomcsillapítást, 60 százalékkal kevesebbszer pedig epidurális érzéstelenítést használni, valamint gátmetszést végezni. Meglepő módon dúlák jelenlétében az apák is sokkal aktívabbak voltak.
„Dúlakörünk tagjai is azt tapasztalják, ha vajúdáskor, szüléskor támogató-elfogadó környezetben van, az anya akkor tudja átadni magát a folyamatnak. Akik szülés után fordulnak hozzánk támogatásért, azzal a jelenséggel találkozunk, hogy nem feltétlen úgy zajlott a szülés, ahogyan az anya elképzelte, úgy érezte, hogy nem vették figyelembe az igényeit, szükségleteit, mintha irányították volna, ebből kifolyólag szoronghat, nem mindig érzi kompetens szülőnek magát” – osztotta meg velünk tapasztalatait Cosma Sonja.
Hozzátette: a mai orvosi, kórházi rendszerek, protokollok – nem csak Romániában – az azonnali beavatkozásra és a megelőzésre összpontosítanak. Ami nagyon jól működik életmentő vészhelyzetek, betegség esetén. „Viszont a szülés nem egy vészhelyzetes állapot, legkevésbé betegség. Ha erre tesszük a hangsúlyt, az anya félni fog, ami köztudottan a vajúdás hátrányára fog válni, vagyis elő fogják idézni a művi beavatkozások sorát” – fogalmazta meg a dúla.
Újabb hatvan napra hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei közgyűlés korrupcióval gyanúsított alelnöke, miután a Hargita Megyei Törvényszék elutasította a hatósági felügyelet meghosszabbítása ellen benyújtott panaszát.
Súlyos közlekedési baleset történt péntek délután Arad megyében: egy személygépkocsi és egy kamion ütközött össze, előbbiben egy anya és két gyermek ült, mindannyian eszméletüket vesztették.
Halálos baleset történt csütörtök délután a Kovászna megyei Bodzafordulóhoz tartozó Bredét faluban: egy 42 éves motorost előzés közben elsodort egy utánfutóval közlekedő haszonjármű.
Orvos- és egészségtudományi képzéssel bővül a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kínálata. Az orvos- és egészségtudományi kar megalapítását az április 24-én elfogadott kormányhatározat hagyta jóvá.
Záporokra és viharokra figyelmeztet pénteki időjárás-előrejelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia területének mintegy háromnegyedére.
Ferenc pápa lelki üdvéért mutattak be szentmisét csütörtök este a gyulafehérvári római katolikus székesegyházban – közölte a Gyulafehérvári Érsekség.
Azonnali, objektív visszajelzést ad a diákoknak és tanároknak egyaránt a nemrég elindult BacPrep platform. A magyar diákoknak román érettségire való felkészülésben segítséget nyújtó oldal ötletéről Sebestyén Gergő társalapító beszélt.
Kivételes örökséget hagyott maga után a húsvéthétfőn, életének 88. évében elhunyt Ferenc pápa. A katolikus egyház történetében betöltött szerepéről, a csíksomlyói pápalátogatásról, a pápaválasztásról Marton József pápai prelátus beszélt a Krónikának.
Rekordösszegű, 12 ezer lejes büntetést kapott egy Maros megyei buszsofőr egy rutinellenőrzés során. Kiderült, hogy nem voltak rendben sem a gépkocsivezető, sem az autóbusz papírjai.
Több pofozkodó, verekedő mezőségi fiatalembert állítottak elő a Maros megyei rendőrök az elmúlt két napban, négy személyt 24 órára fogdába került. A fizikai bántalmazás bűnügyi eljárást von maga után, az elkövetőre fogda vár.
szóljon hozzá!