Meddig húzzák? Rengeteg helyen zajlik vasútfelújítás, viszont a késlekedések sok bosszúságot okoznak
Fotó: Facebook/CFR Infrastructura
Miközben a közlekedési minisztérium adatai szerint „dübörög” a vasútfelújítás Romániában, az új menetrend a mostaninál is hosszabb menetidőkkel számol a legfontosabb belföldi távolsági járatok esetében. Az utazási idő – a hosszú évek óta várt csökkenés helyett – például több mint egy órával nő a Bukarest és a nyugati városok között húzódó vasúton.
2024. október 15., 19:002024. október 15., 19:00
2024. október 15., 19:072024. október 15., 19:07
Csaknem 600 kilométernyi vasúti sínpárt már felújítottak, 1200 kilométert jelenleg korszerűsítenek és további 1000 km az előkészítési szakaszban van – jelentette ki Mariana Ioniţă. A bukaresti közlekedési minisztérium államtitkára a minap úgy fogalmazott, „úttörők” az energiaügyi tárcával közösen lebonyolított villamosítási munkálatok terén, amelyek esetében valamennyi lehetséges finanszírozási forrást összekombinálták, hogy minden szükséges felújítási munkálatot el tudjanak végezni a vasúton.
Mariana Ioniţă hangsúlyozta: a szállításügyi minisztérium legfőbb projektjei az infrastrukturális fejlesztéseket, beruházásokat célozzák, számos szakosztály dolgozik a különböző területeken.
Bár az államtitkár által közölt kilométerszámok első hallásra kivívhatják a közvélemény elismerését, árnyalja a képet, hogy a vasútfelújítási munkálatok rendszerint késve indulnak, nehezen haladnak előre, az átadással pedig több évvel, akár egy évtizeddel is megkésnek egy-egy szakaszon. Miközben a vasúti szerelvények is sokat késnek, régiek, gyakran szorulnak javításra, az utazási körülmények sok esetben még a 20. században „ragadtak”.
Modern vasútra várva. Az utazási körülmények sok esetben még a 20. században „ragadtak”
Fotó: Jakab Mónika
A Clubferoviar.ro vasutas szakportál birtokába jutott tervezet szerint a december 15-én életbe lépő menetrend nemhogy végre csökkenő utazási időt tartogat, hanem „papíron” is tükrözni fogja a gyakorlatban oly sűrűn tapasztalt útidő-hosszabbodást, amelyet a lap szerint javarészt a karbantartási munkálatok késlekedése, illetve az építőtelepek jelenléte okoz.
A Club Feroviar által „katasztrofálisnak” nevezett menetidő-hosszabbodás többé-kevésbé szinte valamennyi Interregio, azaz belföldi távolsági járatot érinti (a cikkben ezek tervezett menetidejét hasonlítják össze a jelenlegivel).
Az erdélyi városokat is érintő szerelvények közül például az 1631-es számú Bukarest–Brassó-vonat a jelenlegi 2 óra 28 perc helyett 2.31-et megy, a főváros és Kolozsvár között közlekedő 1735-ös 9.39 helyett 9.46 alatt teszi meg a távot, az 1830-as Galac–Kolozsvár járat pedig csaknem fél órával többet zötykölődik, papíron immár 13 óra 57 percen keresztül.
Jelenleg 1200 kilométer vasúti sínt korszerűsítenek
Fotó: Facebook/CFR Infrastructura
Miközben a Iași–Temesvár-gyors (1763) csak 4 perccel megy többet, és 17 óra 25 perces utazást ígér a két végállomás között vonatozóknak,
A fővárosból a Bega-parti városba tartó 1691-es számú szerelvény 10 óra 23 perc helyett 11 óra 36 perc alatt teljesíti a távot, miközben az 1821-es számú Bukarest–Arad-gyors menetideje 11.56-ról 13.05-re nő a szakportál által közölt menetrendtervezet szerint.
A cikkben megjegyzik: olyan vonalakon is többet kell utazni, amelyeket már részben felújítottak. Példa erre a Bukarest–Brassó-járat, amelynek a főváros és Predeal közötti szakaszát már korszerűsítették, viszont több helyen sebességkorlátozás van érvényben, mert minden bizonnyal nem különítettek el időben elég pénzt a karbantartási munkálatokra.
Szintén továbbra is fenntartott sebességkorlátozások „fékezik” a haladást Bukarest és a nyugati városok között, ugyanakkor itt a jelentős menetidő-növekedéshez az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként felújítandó Karánsebes–Temesvár–Arad-vonal korszerűsítési munkálatai is hozzájárulnak.
Hamarosan munkára készen áll a harmadik és negyedik alagútfúró óriásgép is, amelyeket a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalon vetnek be.
Jelentős késéssel közlekedik kedden a Nagyvárad – Bukarest Észak – Mangalia közötti 1922-es Interregio, illetve a Bukarest Észak – Tövis – Kolozsvár közötti 1835-ös Interregio vonat.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
szóljon hozzá!