Meddig húzzák? Rengeteg helyen zajlik vasútfelújítás, viszont a késlekedések sok bosszúságot okoznak
Fotó: Facebook/CFR Infrastructura
Miközben a közlekedési minisztérium adatai szerint „dübörög” a vasútfelújítás Romániában, az új menetrend a mostaninál is hosszabb menetidőkkel számol a legfontosabb belföldi távolsági járatok esetében. Az utazási idő – a hosszú évek óta várt csökkenés helyett – például több mint egy órával nő a Bukarest és a nyugati városok között húzódó vasúton.
2024. október 15., 19:002024. október 15., 19:00
2024. október 15., 19:072024. október 15., 19:07
Csaknem 600 kilométernyi vasúti sínpárt már felújítottak, 1200 kilométert jelenleg korszerűsítenek és további 1000 km az előkészítési szakaszban van – jelentette ki Mariana Ioniţă. A bukaresti közlekedési minisztérium államtitkára a minap úgy fogalmazott, „úttörők” az energiaügyi tárcával közösen lebonyolított villamosítási munkálatok terén, amelyek esetében valamennyi lehetséges finanszírozási forrást összekombinálták, hogy minden szükséges felújítási munkálatot el tudjanak végezni a vasúton.
Mariana Ioniţă hangsúlyozta: a szállításügyi minisztérium legfőbb projektjei az infrastrukturális fejlesztéseket, beruházásokat célozzák, számos szakosztály dolgozik a különböző területeken.
Bár az államtitkár által közölt kilométerszámok első hallásra kivívhatják a közvélemény elismerését, árnyalja a képet, hogy a vasútfelújítási munkálatok rendszerint késve indulnak, nehezen haladnak előre, az átadással pedig több évvel, akár egy évtizeddel is megkésnek egy-egy szakaszon. Miközben a vasúti szerelvények is sokat késnek, régiek, gyakran szorulnak javításra, az utazási körülmények sok esetben még a 20. században „ragadtak”.
Modern vasútra várva. Az utazási körülmények sok esetben még a 20. században „ragadtak”
Fotó: Jakab Mónika
A Clubferoviar.ro vasutas szakportál birtokába jutott tervezet szerint a december 15-én életbe lépő menetrend nemhogy végre csökkenő utazási időt tartogat, hanem „papíron” is tükrözni fogja a gyakorlatban oly sűrűn tapasztalt útidő-hosszabbodást, amelyet a lap szerint javarészt a karbantartási munkálatok késlekedése, illetve az építőtelepek jelenléte okoz.
A Club Feroviar által „katasztrofálisnak” nevezett menetidő-hosszabbodás többé-kevésbé szinte valamennyi Interregio, azaz belföldi távolsági járatot érinti (a cikkben ezek tervezett menetidejét hasonlítják össze a jelenlegivel).
Az erdélyi városokat is érintő szerelvények közül például az 1631-es számú Bukarest–Brassó-vonat a jelenlegi 2 óra 28 perc helyett 2.31-et megy, a főváros és Kolozsvár között közlekedő 1735-ös 9.39 helyett 9.46 alatt teszi meg a távot, az 1830-as Galac–Kolozsvár járat pedig csaknem fél órával többet zötykölődik, papíron immár 13 óra 57 percen keresztül.
Jelenleg 1200 kilométer vasúti sínt korszerűsítenek
Fotó: Facebook/CFR Infrastructura
Miközben a Iași–Temesvár-gyors (1763) csak 4 perccel megy többet, és 17 óra 25 perces utazást ígér a két végállomás között vonatozóknak,
A fővárosból a Bega-parti városba tartó 1691-es számú szerelvény 10 óra 23 perc helyett 11 óra 36 perc alatt teljesíti a távot, miközben az 1821-es számú Bukarest–Arad-gyors menetideje 11.56-ról 13.05-re nő a szakportál által közölt menetrendtervezet szerint.
A cikkben megjegyzik: olyan vonalakon is többet kell utazni, amelyeket már részben felújítottak. Példa erre a Bukarest–Brassó-járat, amelynek a főváros és Predeal közötti szakaszát már korszerűsítették, viszont több helyen sebességkorlátozás van érvényben, mert minden bizonnyal nem különítettek el időben elég pénzt a karbantartási munkálatokra.
Szintén továbbra is fenntartott sebességkorlátozások „fékezik” a haladást Bukarest és a nyugati városok között, ugyanakkor itt a jelentős menetidő-növekedéshez az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként felújítandó Karánsebes–Temesvár–Arad-vonal korszerűsítési munkálatai is hozzájárulnak.
Hamarosan munkára készen áll a harmadik és negyedik alagútfúró óriásgép is, amelyeket a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalon vetnek be.
Jelentős késéssel közlekedik kedden a Nagyvárad – Bukarest Észak – Mangalia közötti 1922-es Interregio, illetve a Bukarest Észak – Tövis – Kolozsvár közötti 1835-ös Interregio vonat.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!