Kovács Emőke: ahogy teltek az évek, egyre inkább tudatosult, mi is történt
Fotó: Facebook/Kovács Emőke
A romániai forradalom 30. évfordulója alkalmából az éppen 1989. december 25-én született muzeológust, színháztörténészt, Kovács Emőkét faggattuk arról, milyen úton-módon szerzett tudomást a születése előtti sötét világról, és milyennek látja a vele együtt „újjászületett”, mai Romániát. A Krónika újabb sorozatában a rendszerváltással egyidős nemzedék tagjait szólaltatjuk meg.
2019. december 30., 16:242019. december 30., 16:24
2019. december 30., 16:352019. december 30., 16:35
Kovács Emőke 1989. december 25-én született, a Ceaușescu házaspár kivégzésének napján, így számára többletjelentőséget is hordoz a születésnapja. „A születésnapom ünneplésekor a családom minden alkalommal feleleveníti a születésem körülményeit: a szülőfalumban, Gyergyószárhegyen is voltak zavargások, így a szüleim aggódtak, hogy épségben odaérünk-e a mentőautóval Gyergyószentmiklósra, a kórházba.
mondta lapunk volt munkatársa, aki néhány éve Budapesten él, és muzeológusként, színháztörténészként az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben dolgozik.
Hozzátette, a nem mindennapi szülinap ellenére nagyon ellentmondásos kép él benne a kommunista időszakról, hiszen a családja és közvetlen környezete tapasztalatait és emlékeit megszépíti az idő.
– mutatott rá a visszás helyzetre. Hozzátette, leginkább annak tulajdonít jelentőséget, hogy karácsonykor és egyben (ha csak szimbolikusan is) a kommunista diktatúra utolsó napján jött világra. „A szüleim mesélték, a kórházban mindenki arról beszélt, hogy én már egy új világba születtem, és a környezetem is reménykedve tekintett előre, abban hittek, hogy ezentúl minden másképp lesz” – emlékezett vissza.
Harmincéves kortársak. Az idő által megszépített családi történetek furcsa ellentmondásokat teremthetnek a kommunizmus felidézése során
Fotó: Presidency.ro
A kommunista diktatúra témáját tanulmányai során is rendszeresen érintette: egyetemi évei alatt – mind Marosvásárhelyen, mind Budapesten – színházi és filmes tantárgyainak részét képezték a romániai diktatúrához és forradalomhoz kapcsolódó előadások és filmek. „Ennek az időszaknak a (múlt)feldolgozása nem is olyan régen kezdődött: a privát és kollektív emlékezés a kortárs művészet kitüntetett témája, alapanyaga, így rengeteg történelmi és művészi ún. újrajátszás született. Számomra meghatározó Milo Rau The Last Days of the Ceausescus című színházi re-enactmentje, amelyben a Ceaușescu házaspár utolsó napját játsszák újra.
– mondta lapunknak.
Kovács Emőke hatodik éve él Budapesten. Azért akarta ott elvégezni a mesterképzést, mert több lehetőséget látott az ottani egyetemi képzésben, fejlettebb infrastruktúrát, pezsgőbb, sokszínűbb kulturális életet remélt. „Sajnos a munkahelyi elfoglaltságaim miatt ritkán járok haza; olyankor eltekintek a régiónk infrastrukturális, gazdasági hiányosságaitól, mert felértékelődött számomra a táj szépsége, az emberek közvetlensége.
– mondta, amikor a jelenlegi romániai helyzetről kérdeztük. Úgy vélte, bár idillikusan hangzik, az erdélyi magyarságnak sokkal erőteljesebb összefogásra, ugyanakkor nyitottságra lenne szüksége. „Nem a románság ellenében kellene megfogalmaznia az identitását, hanem fel kellene ismernie, mekkora kincs egy másik kultúrával együtt élni – nyilván ez úgy működne, ha a románok is hasonlóan viszonyulnának ehhez” – jelentette ki lapunknak a 30. életévét pár napja betöltő lány.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
szóljon hozzá!