Egyház és államhatalom viszonya a kommunizmusban: árnyalni kell a képet, ne hősökről és gyávákról essen szó

Egyház és államhatalom viszonya a kommunizmusban: árnyalni kell a képet, ne hősökről és gyávákról essen szó

Farkas Emőd, Juhász Tamás, Nagy Mihály Zoltán, Molnár János és Kovács István a rendszerváltozás jubileuma kapcsán tartott kolozsvári beszélgetésen

Fotó: Kiss Judit

Milyen volt az egyházak és az államhatalom viszonya a kommunizmus évtizedeiben? Hogyan maradtak meg a gyülekezetek, miközben a hatalom el akarta lehetetleníteni azok működését, összetartó kohézióját? A rendszerváltást követően az egyházak mennyire világították át, hogy papjaikat, tagjaikat milyen mértékben szervezte be a Szekuritáté? – többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ az a beszélgetés, amelyet a Kolozsvári Magyar Napok keretében tartottak kedden délután a Vallásszabadság Házában.

Kiss Judit

2019. augusztus 20., 21:012019. augusztus 20., 21:01

2019. augusztus 20., 21:322019. augusztus 20., 21:32

A Rendszerváltás 30: Evangélium a vörös csillag árnyékában – egyházi élet az államhatalom fogságában című rendezvény a városünnep beszélgetéssorozatának része volt, amely a jubileum apropóján a kommunizmus különféle vonatkozásait igyekezett és igyekszik megközelíteni. Juhász Tamás, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet református teológus professzora, a teológia korábbi rektora, Molnár János nagyszalontai származású, Debrecenben élő református teológus, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem oktatója, Nagy Mihály Zoltán nagyváradi történész, a Bihar Megyei Állami Levéltár főlevéltárosa, valamit Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész, a Magyar Unitárius Egyház közügyigazgatója járta körül a szerteágazó témát. A beszélgetést Farkas Emőd, az unitárius egyház főgondnoka moderálta.

Hogy ne csak sztorizás maradjon

A számos kérdéskört érintő beszélgetés hallgatósága azt a következtetést vonhatta le a meglehetősen nagy horderejű, érdekfeszítő téma kapcsán, hogy

az utókor megítélésének, a kutatásoknak és a véleménynyilvánításoknak is éppannyira árnyaltaknak és körültekintőnek kell lenniük, mint ahogy maga a téma is számtalan értelmezési, megközelítési lehetőséget kínál.

Nagy Mihály Zoltán, az erdélyi magyar történelmi egyházak és a román állam viszonyának kutatója, aki nemrég megjelentette Márton Áron lehallgatási jegyzőkönyveit, úgy fogalmazott, számára a beszélgetés témájában nemcsak az az izgalmas, hogy mi történt az egyházakkal, mint intézményekkel a kommunizmus idején, hanem az is, hogy mi történt a hívő emberekkel, a közösségekkel abban az időszakban.

Molnár János kifejtette, az egyháztörténészek körében is vitatott a téma, ő maga könyvet írt erről: a Szigorúan ellenőrzött evangélium című, a református egyház és a Szekuritáte kapcsolatát dokumentáló négykötetes munkája a Kriterion kiadónál jelent meg. Molnár János 15 évig volt lelkész a Partiumban, mint mondta,

akkoriban olyan megalázó körülmények uralkodtak, hogy a levéltárba se juthatott be, tudományos szinten nem lehetett „labdába rúgni” Erdélyben.

Kovács István elmondta, marosvásárhelyi segédlelkészként élte meg a korszak egy részét, 1989 után az unitárius egyházban az egyik szorgalmazója volt annak, hogy végezzenek átvilágítást, „öntsenek tiszta vizet a pohárba”.

„Nem bosszú szándékkal, kirekesztő, leszámoló szándékkal kell átvilágítást végeznünk, hanem azért, hogy tisztábban lássuk, mi történt a kommunizmusban. Fontos, hogy a rendszerváltás 30. évfordulóján mélyebben értsük meg, mi is történt a társadalmi élet különböző területein és az egyházak világában.

Idézet
Úgy tegyük ezt, hogy ha azoknak az évtizedeknek a tanulságát át akarjuk adni a mai fiataloknak, az ne csak sztorizás szintén maradjon”

– fogalmazott a lelkész. A beszélgetésen több ízben elhangzott Márton Áron példája, az, hogy a katolikus püspök miként szállt szembe a kommunista hatalommal és hogyan tudott hitbeli emberként helyt állni.

Személyes történelmünkből is épül a történelem

Szó esett arról, hogy milyen volt az egyházak szerepe a közösség életben tartásában, hiszen a kommunista hatalom célja az volt, hogy megszüntesse, ellenőrzése alá vonja a közösségi életet, a szabad véleménynyilvánítást, az egyházak pedig ezt megpróbálták csendes ellenállással ellensúlyozni. Juhász Tamás arról beszélt, hogy

a kommunizmus ideje alatt a hatalom a nagy ortodox egyház szemüvegén át nézte az erdélyi történelmi egyházakat, és bár nem szüntettek meg közösségeket és templomokat, „vulgáris ateizmussal” próbáltak hatni.

„Ennek ellenére megmaradt az egyház, aminek sokféle funkciója van: igehirdetés, hitoktatás, misszió, társadalmi ráhatás. Az egyház jelenléte és hatása nem sikkadt el, még ha sokszor arra kényszerültek is a lelkészek, hogy úgymond „metaforikusan” próbálják továbbadni a bibliai igét, amely ott visszhangzott a sorok között” – mondta a professzor.

Nagy Mihály Zoltán kifejtette, bár történészként úgy vélekedik, hogy a levéltári, irattári adatokon alapszik a történetírás, azért a személyes visszaemlékezések is fontosak, hiszen a mi személyes történelmünkből is épül a történelem. „Mi történészek szárazan írtunk, tele lábjegyzettel, a magyarországi és német mintára.

Idézet
Elfelejtünk szépen írni, holott sokszor erre lenne szükség: nekünk, történészeknek kicsit szépíróknak is kellene lennünk. Az irodalmi alkotásokból is szépen kirajzolódnak a korszakról alkotott képek, ilyen Tompa Andrea vagy Vida Gábor prózája, de megemlíteném Kacsó Sándor írásait is”

– mondta a történész.

A források hitelességének kérdése

Az államhatalmi szervek célja többek közt az volt, hogy az egyházakat államszerű intézménnyé alakítsák át, ez derül ki a kommunista párt irataiból, a titkosszolgálati szervek irataiból. A szakértők rámutattak, az egyházak történetéből érdekes módon legkevesebbet pont az egyházi irattárakból lehet megtudni, hiszen esetleges, hogy mit jegyeztek le, és az is megtörtént már, hogy „fentről jövő rábólintástól” tették függővé, hogy leírjanak-e valamit egy jegyzőkönyvben. „Nehéz a források hitelességének kérdését tárgyalni.

Idézet
Bármennyire is sok a fenntartás az állami dokumentációk iránt, a párt, a Szekuritáté dokumentációját vizsgálva kiderül, ezek talán gazdagabb anyagot tartalmaznak, mint az egyházi iratok.

Ugyanakkor a burjánzó emlékirodalmat is vizsgálnunk kell” – mutatott rá Molnár János. „Ezt a korszakot nagyon kevesen kutatják, ehhez pénz, képzett emberek, programok kellenének, és nincsenek. Ahhoz, hogy nagy következtetéseket lehessen levonni, még rendkívül keveset kutattunk” – mondta Nagy Mihály Zoltán. Az is elhangzott, a Szekuritáté irattárát se egyszerű vizsgálni, hiszen vannak dolgok, amikhez még ma sem lehet hozzáférni. A titkosszolgálat külön tudományos apparátussal gyűjtötte az információkat, ezekből az is kiderülhet, hogyan működött egy gyülekezet, hiszen nagyon éberen figyelték, hogy mennek-e templomba az emberek, ki megy oda, mi hangzik el a prédikáción, stb. – tette hozzá a történész.

„A közösség megtartása partizántevékenység volt”

 A korszak egyik abszurduma, hogy a kommunizmus új embert akar „megteremteni”, szét akarja zúzni a közösségeket, az agymosással pedig új embertípusból összeálló társadalmat akar létrehozni. Mint elhangzott, Justinian Marina, az ortodox egyház akkori pátriárkája levezette, hogy Jézus volt az első kommunista, tehát Sztálin Jézus követője, így a népnek Sztálint kell követnie.

A román hatalom a magyar felekezeteket úgy kezelte, mint a Justinian alárendeltjeit, a hatalom az ortodox egyházzal tárgyalt, amit el tudtak velük fogadtatni, azt akarták elfogadtatni a többi felekezettel is.

Molnár János úgy fogalmazott, a közösség megtartása partizántevékenység volt minden egyházban, hiszen a hatalom megpróbálta lejáratni azokat a lelkészeket, papokat, gondnokokat, akik lépéseket tettek a közösségek megőrzése érdekében. „Állam és egyház: mindkét formáció igényt tartott a közösségre és az emberre, az egyház a maga korszerűtlen, nem hivatalos módszereivel, hol több, hol kevesebb sikerrel” – mondta Molnár János.

Kovács István úgy fogalmazott, az egyház nem akart partnere lenni a kommunizmusnak, olyan közösségeket működtetett, amelyeket le akart rombolni a hatalom. „Az állam mindig tömegekről, egyfajta masszáról beszélt, nem a kreatívan gondolkodó személyiségek közösségeiről. A hatalom rátelepedett az egyház ünnepeire: azt akarták sulykolni, hogy karácsonykor a Télapó hozza a karácsonyfát, új tartalommal akarták megtölteni az ünnepet.

Idézet
A kereszténység viszont úgy járt, mint a rugó: összepréselték, de visszanyerte eredeti formáját, és hatékonyan tudott közösséget formálni akkor is, amikor látszólag száműzték”

– fogalmazott az unitárius lelkész. Azt is kifejtette, meglátása szerint „élő levéltárakat”, vagyis a korszak tanúit kellene faggatni, és kiegészíteni a levéltári anyagokat az élő emlékezettel.

Volt, aki önként jelentett, és olyan is, aki öngyilkosságba menekült

A Szekuritáté által beszervezettek kapcsán elhangzott: árnyaltan kell szemlélnie a kutatónak és az utókornak is a történteket. „Könnyű ma felületesen ítélkezni, hősökről és gyávákról beszélni, de a kép sokkal árnyaltabb. Fontos, hogy a tisztánlátáshoz a korral szembeni empátiánk társuljon.

Idézet
Jó tudni, hogy akadt lelkész, akit szembenállásáért meghurcoltak, egy másik lehetséges út volt a csendben maradás, és voltak emberek, akik semmitmondó információkat szolgáltattak, az időjárásról tájékoztatták a Szekut, ők mindent elkövettek, hogy ne ártsanak”

– fejtette ki Kovács István. Hozzátette, akadtak olyanok is, akik pénzt kaptak a besúgásért és olyanok is, akik önként jelentettek, voltak bátrak, akik Márton Áronhoz hasonlóan szembeszegültek, és olyanok is, akik öngyilkosságba menekültek. Mint elhangzott, a besúgás intézményének a lényege nem az információszerzés volt elsősorban, hanem a társadalom atomizálása: a hatalomnak az volt a célja, hogy ne legyen az embereknek bizalmuk egymásban, fenn akarták tartani a félelmet és a rettegést az emberekben.

Nagy Mihály Zoltán arra is kitért, hogy az állam és egyház kapcsolata 1700 éves együttműködésnek tekinthető, és nem a kommunizmusban találták ki, hogy az állam felhasználja az egyházat saját céljaira. Mint elhangzott, Romániában államhivatalszerű intézménnyé akarták alakítani az egyházakat, az egyház működését vissza akarták szorítani a templomajtók mögé. Együttműködést emlegetett például Petru Groza (kommunista politikus, miniszterelnök, államfő), aki azt mondta: „koegzisztencia”. „Egyház és államhatalom viszonya mindig is létezett, kérdés, hogy az egyház ebben a viszonyban hogyan tudta megőrizni az autonómiáját” – hangzott el.

 „Az élő egyház megmaradt”

A beszélgetésen szó esett arról is, hogy a rendszerváltást követően főleg a beszervezett ügynökök tevékenységét kutatták, nem az áldozatokat és nem is tartótisztek kilétét, és az a szemlélet alakult ki, hogy elkezdtek „együttműködőkről” beszélni, holott ez sokkal, de sokkal bonyolultabb volt.

Idézet
Egyes egyházakon belül megtörtént az átvilágítás, főleg a protestáns felekezetek esetében, a katolikusoknál viszont nem, hiszen ők azt mondják erre, hogy a titkosszolgálattal való együttműködés lelkiismereti kérdés”

– hangzott el. A szakértők kifejtették, az átvilágítás állami szinten nem történt meg, és az ortodox egyházban sem, az ortodoxok sehogy se viszonyulnak a kommunista múlthoz, sőt, ellenérdekeltek abban, hogy kutassák azt, csak világi kutatók foglalkoznak ezzel. Molnár János rámutatott, ilyen például Mircea Dinescu költő, aki a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) tagja volt, és nyilvánosságra hozta egy ortodox méltóságról, hogy azt levelet írt Ceaușescunak: még mindig csak altábornagy a titkosszolgálatnál, és miért nem lett tábornagy, mint XY mitropolita.

Juhász Tamás a beszélgetés összegzéseként leszögezte: az egyház nagy érdeme volt, hogy ezek alatt az évtizedek alatt nem tudták megtörni.

„Az volt a feladatunk, hogy szembemenjünk a hatalom szétziláló törekvésével. Nem volt hős senki, de úgy végezte a maga dolgát, hogy semlegesítse a kommunizmus romboló intézkedéseit. A hívők közössége pedig tovább élt és megmaradt az élő egyház” – mondta a professzor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 13., hétfő

Cifra népviseletben konfirmáltak a fiatalok Kalotaszeg településein

Kalotaszeg legtöbb magyarlakta településén vasárnap konfirmáltak a református fiatalok, akik a hagyományoknak megfelelően cifra népviseletbe öltöztek a jeles alkalomból.

Cifra népviseletben konfirmáltak a fiatalok Kalotaszeg településein
2024. május 12., vasárnap

Életét vesztette a Radnai-havasok egyik hegyi ösvényéről lezuhant nő

Holtan találtak rá a mentőcsapatok a Radnai-havasok egyik hegyi ösvényéről lezuhant nőre.

Életét vesztette a Radnai-havasok egyik hegyi ösvényéről lezuhant nő
2024. május 12., vasárnap

Kreatív inspirációt jelent az erdélyi táj és legendavilág: Popa Zsolt divattervező újragondolta az avasi viseletet

Az avasújvárosi születésű Popa Zsolt munkássága izgalmas színfontja a romániai divatszakmának.

Kreatív inspirációt jelent az erdélyi táj és legendavilág: Popa Zsolt divattervező újragondolta az avasi viseletet
2024. május 12., vasárnap

Megújult a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium, kibővült a Körtvélyfái Általános Iskola

A felújított Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnáziumban és a kibővített Körtvélyfái Általános Iskolában kértek bizalmat a munka folytatásához az újabb mandátumra pályázó önkormányzati vezetők szombaton.

Megújult a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium, kibővült a Körtvélyfái Általános Iskola
2024. május 11., szombat

Vipera, medve, vaddisznó, pásztorkutya: hogyan előzhetjük meg a támadásokat túrázáskor?

Románia hegyvidéki területein bárhol találkozhatunk viperákkal – hívta fel a figyelmet a Krónika megkeresésére Kovács Zoltán Róbert. A Maros megyei hegyimentő-szolgálat vezetőjével a kígyótámadás elkerüléséről, a megmart személy kezeléséről beszéltünk.

Vipera, medve, vaddisznó, pásztorkutya: hogyan előzhetjük meg a támadásokat túrázáskor?
2024. május 11., szombat

Harminc métert zuhant egy turista a Radnai-havasokban

Mintegy 30 métert zuhant és elvesztette az eszméletét egy 50 éves nő szombaton a Radnai-havasokban levő Száka-hegyi nárciszmező térségében.

Harminc métert zuhant egy turista a Radnai-havasokban
2024. május 11., szombat

Lelket, egészséget, családokat érintő témákat járnak körül a Szatmárnémetiben tartandó Édesanyák hetén

Édesanyákat, nagyszülőket, nőket, családokat érintő témákat közelítenek meg Szatmárnémetiben az Édesanyák hete lenevezésű rendezvénysorozat keretében, amelyet május 13. és 18. között szerveznek az Iparos Otthonban.

Lelket, egészséget, családokat érintő témákat járnak körül a Szatmárnémetiben tartandó Édesanyák hetén
2024. május 11., szombat

Az Európai Unió reformját szorgalmazták Kolozsváron a EFA és az EMSZ vezetői

Az európai őshonos kisebbségek jogvédelmét, az Európai Unió reformját szorgalmazták kolozsvári találkozójukon az Európai Szabad Szövetség (EFA) és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) vezetői – derült ki az EMSZ sajtóirodájának szombati közleményéből.

Az Európai Unió reformját szorgalmazták Kolozsváron a EFA és az EMSZ vezetői
2024. május 11., szombat

Tantervtől gyakorlatig: Szovátán tartják a hétvégén a Magyartanárok Országos Konferenciáját

Szakmai konferencián értekeznek a magyar nyelv és irodalomtanárok Szovátán a hétvégén – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).

Tantervtől gyakorlatig: Szovátán tartják a hétvégén a Magyartanárok Országos Konferenciáját
2024. május 10., péntek

Hiánypótlónak számít a Nagybányán felavatott magyar bölcsőde

Azért kell önkormányzatait megerősítenie és képviselőit Brüsszelbe küldenie június 9-én az erdélyi magyarságnak, mert a közösség érdekeit senki más nem fogja képviselni – hangoztatta Kelemen Hunor pénteken Nagybányán.

Hiánypótlónak számít a Nagybányán felavatott magyar bölcsőde