A táblákat a főtéri szász evangélikus templomtól induló három fő útvonalon állítják fel
Fotó: Deák Zsolt/Wikipédia
Négy nyelven – szászul, románul, németül és magyarul – is feltüntetik a település történelmi megnevezéseit Beszterce óvárosában, kompromisszumos megoldásként az egyetlen RMDSZ-es tanácsos által kezdeményezett többnyelvűsítésre.
2020. július 02., 08:292020. július 02., 08:29
2020. július 02., 14:042020. július 02., 14:04
Egyedi megoldást találtak ki a többnyelvűsítésre Besztercén, ahol RMDSZ-es kezdeményezésre négy nyelven – szászul, románul, németül és magyarul – is kiírják a város történelmi neveit. Igaz, nem a település bejárataihoz, ahogy Antal Attila, a szövetség egyetlen helyi tanácsosa eredetileg kezdeményezte, hanem a középkori városkapuk helyére, az óváros bejárataihoz felállított táblákra.
Ezt a megoldást is csak hosszas politikai lobbi eredményeként sikerült elérni az alig több mint 5 százalékos magyarsággal rendelkező észak-erdélyi városban – mesélte a Krónikának Antal Attila. Az RMDSZ egyetlen besztercei tanácsosa elmondta, hogy
Mivel a „nagy egyesülés” centenáriumán nem akartak előállni a tervvel, végül idén januárban nyújtotta be az erre vonatkozó határozattervezetet, melyet történelemtanárként a város múltjára vonatkozó, illetve turisztikai szempontokkal indokolt.
A Magyar utcába is kerül tábla
Fotó: kepeslapok.wordpress.com
A határozattervezet végül áprilisban került a tanácsosok asztalára, és az illetékes szakbizottság nagy többséggel jóvá is hagyta, hogy a település Kolozsvár és Moldva felőli bejárataihoz kikerüljön a város szász, román, német és magyar nevét – Nösa (Beszterce eredeti szász neve), Bistrița, Bistritz, Beszterce – tartalmazó helységnévtábla.
és a testületben többségben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) kihátrált mögüle. „Látszott, hogy bukni fog, ezért az utolsó pillanatban úgy döntöttem, visszavonom és még dolgozom rajta” – mesélte lapunknak Antal Attila.
Elmondta, újabb hosszas politikai lobbi árán sikerült elérni, hogy szász, német és magyar nevet is tartalmazó táblák mégis kikerüljenek, igaz, nem helységnévtáblák, hanem turisztikai tájékoztató táblák formájában.
Az új határozattervezetet kedden egyetlen tartózkodással fogadta el a helyi tanács, mondta Antal Attila.
„Végül az óvárost fogják közre, ha már nem sikerült a teljes városra kiterjeszteni” – fogalmazott a tanácsos. Mint magyarázta, a főtéri szász evangélikus templomtól induló három fő útvonal mentén az egyik tábla a Magyar kapu helyén, a régi Magyar utcán (ma Nicolae Titulescu) áll majd, melyben egyébként a Magyar Ház is található. A másik a Kórház kapu helyén, a Gheorghe Șincai utca végében lesz, a református templommal átellenben. A harmadik a Fa kapu helyére kerül, a régi szász temető és a zsinagóga szomszédságában lesz felállítva.
A Kórház utca bejárata szintén meg lesz jelölve
Fotó: kepeslapok.wordpress.com
Ezek a turisztikai tájékoztató táblákhoz hasonlóan barna színűek lesznek, hátukon a város régi címere áll majd, magyarázta a történelemtanár.
Aki egyébként az RMDSZ besztercei polgármesterjelöltje lesz, de a jövőben már nem vállal újabb tanácsosi mandátumot, inkább a háttérben dolgozna a közösségért.
Antal Attila arról is beszámolt, a keddi tanácsülésen sikerült elérni, hogy a turisztikai információs központban lévő tájékoztató anyagok – kisfilmek, hanganyagok stb. – magyar nyelven is elérhetők legyenek a Besztercére szép számban érkező magyar turisták számára. A központban ugyanis nincs magyarul is beszélő munkatárs, az idegenvezetést többnyire a történelemtanár és az RMDSZ egyik munkatársa vállalja, önkéntes alapon.
Az észak-erdélyi szászok egykori központjának számító Besztercén alig több mint 5 százalékos a magyarság számaránya, de a német nemzetiségűek száma is elenyésző.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!