Bebocsátásra váró tömeg a Fellegvár kapujában
Fotó: fovbv.ro
Ismét látogatható a pereskedés miatt hosszú évekig bezárt brassói Fellegvár. A polgármesteri hivatal tulajdonába került történelmi vár teljes felújítása után a Barcaság egyik turisztikai nevezetessége lesz. A magyarok és szászok által a 16. század derekán felépített erőd Trianon óta sokszor cserélt gazdát, állagmegőrzésével azonban senki nem foglalkozott.
2023. szeptember 10., 18:562023. szeptember 10., 18:56
2023. szeptember 10., 19:052023. szeptember 10., 19:05
A Brassó történelmi központjától északra emelkedő Márton-hegyen a 16. és 17. században épült erőd, a Fellegvár kapuit szeptember 8-17. között megnyitották a nagyközönség előtt. A hétvégén számos kulturális program fogadta az ide látogató brassóiakat és turistákat.
Az 1989-es rendszerváltás utáni privatizácó nyomán az állami turisztikai hivatal (ONT) jogutódjának, a Postăvarulnak, majd az Aro Palase-nak a tulajdonába került erődítményt a brassói polgármesteri hivatal hét évnyi pereskedés után szerezte meg, tavaly született meg a jogerős bírósági döntés.
Hagyományőrzők a brassói vár előtt
Fotó: fovbv.ro
Brassó polgármestere, Allen Coliban a hétvégi rendezvényen jelentette be, hogy szeptember végétől a brassói polgármesteri hivatal elkezdi a vár felújítását, a Fellegvár jövő vasárnapig, szeptember 17-ig látogatható.
A brassói önkormányzat által megbízott cégek első körben a legfontosabb állagmegőrző munkálatokat végzik el és egy hosszabb távú, több éves felújítás nyomán az erőd minden helyiségét restaurálják.
A 17. század végétől osztrák kaszárnyaként működő erőd fontos szerepet játszott az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején is, amikor az orosz túlerő miatt a magyar honvédek a vár feladására kényszerültek.
A Trianon utáni román uralom idején a brassói Fellegvár több időszakban börtönként működött, utoljára az 1950-es évek elején a Szekuritáté fegyházaként. Az 1980-as években a vár turisták fogadására rendezkedett be, a nagy múltú erőd falai között több étterem is működött.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!