Bebocsátásra váró tömeg a Fellegvár kapujában
Fotó: fovbv.ro
Ismét látogatható a pereskedés miatt hosszú évekig bezárt brassói Fellegvár. A polgármesteri hivatal tulajdonába került történelmi vár teljes felújítása után a Barcaság egyik turisztikai nevezetessége lesz. A magyarok és szászok által a 16. század derekán felépített erőd Trianon óta sokszor cserélt gazdát, állagmegőrzésével azonban senki nem foglalkozott.
2023. szeptember 10., 18:562023. szeptember 10., 18:56
2023. szeptember 10., 19:052023. szeptember 10., 19:05
A Brassó történelmi központjától északra emelkedő Márton-hegyen a 16. és 17. században épült erőd, a Fellegvár kapuit szeptember 8-17. között megnyitották a nagyközönség előtt. A hétvégén számos kulturális program fogadta az ide látogató brassóiakat és turistákat.
Az 1989-es rendszerváltás utáni privatizácó nyomán az állami turisztikai hivatal (ONT) jogutódjának, a Postăvarulnak, majd az Aro Palase-nak a tulajdonába került erődítményt a brassói polgármesteri hivatal hét évnyi pereskedés után szerezte meg, tavaly született meg a jogerős bírósági döntés.
Hagyományőrzők a brassói vár előtt
Fotó: fovbv.ro
Brassó polgármestere, Allen Coliban a hétvégi rendezvényen jelentette be, hogy szeptember végétől a brassói polgármesteri hivatal elkezdi a vár felújítását, a Fellegvár jövő vasárnapig, szeptember 17-ig látogatható.
A brassói önkormányzat által megbízott cégek első körben a legfontosabb állagmegőrző munkálatokat végzik el és egy hosszabb távú, több éves felújítás nyomán az erőd minden helyiségét restaurálják.
A 17. század végétől osztrák kaszárnyaként működő erőd fontos szerepet játszott az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején is, amikor az orosz túlerő miatt a magyar honvédek a vár feladására kényszerültek.
A Trianon utáni román uralom idején a brassói Fellegvár több időszakban börtönként működött, utoljára az 1950-es évek elején a Szekuritáté fegyházaként. Az 1980-as években a vár turisták fogadására rendezkedett be, a nagy múltú erőd falai között több étterem is működött.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!