Archív felvétel
Fotó: Agerpres/Eugenia Pasca
Illegalitások sora vezetett oda, hogy két éve leégett Nagyvárad főtérének egyik ékessége, a görögkatolikus püspöki palota. Az ügyészség ennek ellenére lezárta a tűzeset kapcsán indított bűnügyi eljárást.
2020. június 24., 21:362020. június 24., 21:36
2020. június 24., 21:372020. június 24., 21:37
Annak ellenére zárta le a nagyváradi görögkatolikus püspöki palotánál két éve történt tűzeset kapcsán indított bűnvádi eljárást az ügyészség, hogy kiderült, az értékes épület megvilágítása kapcsán több illegalitás is történt – számolt be tényfeltáró anyagában a Bihoreanul. A nagyváradi hetilap többször is tájékoztatást kért az ügyészségtől az eljárásról, míg azt a választ kapta, hogy az ügyet februárban lezárták. Ugyanis bár kiderült, hogy a háttérben több törvénytelenség is áll, ezek elévültek.
A nagyváradi Szent László tér ékessége 2018. augusztus 25-én égett le. A lángok este kilenc óra után csaptak fel az épület tetőszerkezetében, a hatóságok kezdettől azt gyanították, hogy ezeket a műemlék épület díszkivilágításánál beállt rövidzárlat okozhatta, a katasztrófavédelmi hatóság jelentése ezt később meg is erősítette. A palotába ugyanis a korábbi felújítási munkálatok miatt még nem volt visszavezetve a villanyáram.
Az ügyészség pár órával a tragédia után ismeretlen tettes ellen indított bűnvádi eljárást, 2019 végén pedig a Bihoreanul érdeklődésére arról számolt be, hogy emberi mulasztás okozhatta a rövidzárlatot, majd tüzet. Két villanyszerelőt gyanúsítottak, ezeknek ugyanis aznap, lakossági bejelentés nyomán a közelben, az egyik Pável utcai villanyoszlopnál kellett sürgősen beavatkozniuk és tévesen kötötték vissza a vezetékeket az oszlopon, mely a palota díszkivilágítását is táplálta. Az ügyészek bűnvádi eljárást indítottak a két férfi ellen gondatlanságból elkövetett rongálás vádjával.
Az Electrica vezetősége kezdettől cáfolta, hogy összefüggés lenne alkalmazottai és a tűzeset között. Ezt támasztja alá az ügyet lezáró ügyészségi határozat is, mely szerint a villanyszerelőknek nem volt tudomásuk arról, hogy a Pavel utcai villanyoszlop a műemlék díszkivilágítását is táplálja. „A gyanúsítottak nem láthatták előre tetteik következményét, hogy a beavatkozás és javítások eredményeként tűz következik be” – mentették fel a két villanyszerelőt.
– mutattak rá az ügyészek, akik tavaly augusztusban illegális felújítási munkálatra is kiterjesztették a nyomozást. Kiderítették, hogy a díszkivilágítást biztosító berendezést nemcsak az Electrica engedélye nélkül szerelték fel, de a munkálatok során számos tűzvédelmi előírást is figyelmen kívül hagytak, nem készítettek tervet arról, hogyan haladnak a vezetékek, nem szakemberekkel végeztették el a kényes munkát. Emiatt eleve adott volt a rövidzárlat veszélye, ugyanis a vezetékeket nem burkolták az előírásoknak megfelelően, miközben ezek a padláson futottak végig, ahol gyúlékony anyagokat is tároltak.
Ez a berendezés nem a miénk, nem tudjuk, hogy mikor, hogyan és ki készítette, kötötte rá a hálózatra, vállalatunktól nem kértek és nem is kaptak erre műszaki engedélyt”
– határolódott el az ügytől az Electrica.
Az ügyészek szerint a palota felújítását elnyerő kivitelező alvállalkozókkal dolgozott, egy erre kijelölt bizottság át is vette a munkát. De arra nem terjedt ki a figyelme, hogy a díszkivilágítást is számon kérje a készítőn. A Bihoreanul szerint ezt az ügyészek sem tették meg,
a munkálatot 2007. december 10-én adták át, büntetőjogi szempontból a kivitelező három évig volt felelősségre vonható.
Az ügyészségi dokumentumokban ugyan nem szerepel, de a lap kiderítette, hogy a díszkivilágítást a nagyváradi Crito Prod céggel végeztette el a teljes felújításért felelős kivitelező, a Cseh Beton. A berendezést az Atas Light cég szállította. A Bihoreanul megkeresésére a Crito Prod cégtulajdonosa, Alexandru Criste azt állította, hogy a munka egy engedélyezett projekt része volt, és
Az ügy február 25-én történt ügyészségi lezárását a palota jogos tulajdonosaként a Nagyváradi Görögkatolikus Püspökség megfellebbezhette volna, de a lap szerint érintettség okán nem tette. Az épületet a tragédiát követően 25 évre átengedte a nagyváradi polgármesteri hivatalnak, amely nagy erőfeszítések árán próbálja felújítani. A költséges helyreállítás saját forrásokból történik, a tetőzet 7,9 millió lejbe, a homlokzat újabb 1,7 millió lejbe került, a belső terek helyreállítási költségeit 14 millió lejre becsülik a szakemberek.
A barokk és rokokó stílusjegyeit ötvöző görögkatolikus püspöki palotát Nagyvárad neves építésze, ifj. Rimanóczy Kálmán tervei alapján 1903-ban kezdték el építeni, 1905-re készült el. 1948-ban elkobozták, és a Művészeti Népiskolát helyezték el a falai között. Később a megyei könyvtár működött benne. 1989 után visszakerült jogos tulajdonosához, a görög katolikus püspökséghez, mely nem sokkal a tűzeset előtt restauráltatta.
A tűzvész kétéves évfordulójára befejezik a leégett nagyváradi görögkatolikus püspöki palota külső felújítását. A belső munkálatokhoz európai uniós segítségben reménykedik az önkormányzat.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
szóljon hozzá!