Fotó: Viscri/Facebook
Fejtörést okoznak az UNESCO előírásai a kulturális világörökség részét képező Szászfehéregyházán, mivel ezek túl költségessé teszik a beruházásokat– közölte Mircea Pălășan polgármester az Agerpres hírügynökséggel.
2023. szeptember 13., 19:002023. szeptember 13., 19:00
2023. szeptember 13., 19:072023. szeptember 13., 19:07
A Segesvár közelében található, erődtemplomáról és hagyományos szász házairól híres Szászfehéregyháza rendkívül népszerű a turisták körében, III. Károly angol király is vásárolt itt házat még 2006-ban walesi hercegként, és erdélyi látogatásai során rendszeresen felkeresi. A Brassó megyei Szászbuda (Bunești) község – amelyhez közigazgatásilag Szászfehéregyháza (Viscri) is tartozik – polgármestere az állami hírügynökségnek elmondta: nem sikerül finanszírozást találni a település főutcájának felújításához, mivel a műemlékvédelmi előírások miatt túl magasak a költségek.
Az alig több mint egy kilométeres út burkolata tört kőből lenne, ami több mint 3,5 millió euróba kerül, és nem talált olyan állami vagy uniós pályázatot, amelyből ekkora összeget lehetne lehívni a célra. Az MTI szerint Pălășan kifejezte abbéli reményét, hogy új programok révén sikerül megoldást találni.
A beruházásokról elmondta, hogy a faluban van vezetékes víz és szennyvízcsatorna, csupán az útfelújítási terv megvalósítása várat magára. Hozzátette, hogy mivel a védettség a falut átszelő megyei útra is kiterjed, annak szászfehéregyházi szakaszát bazalttal kellett burkolni, amelyen óránként 25 kilométeresnél nagyobb sebességgel nem lehet haladni.
A Brassó megyei falu III. Károly (még hercegi) látogatásai hatására lett egyre népszerűbb, a helyiek közül sokan a turizmusból és gasztronómiából élnek. A községben 45 panzió működik. A turizmus a szászok távozásával megcsappant népességnek is jót tett, egyre több a beköltöző. Az elsőként székelyek, majd szászok lakta Szászfehéregyháza 1993 óta a Világörökség része. III. Károly a faluban alapítványt is működtet, amely a hagyományos szász házak eredeti állapotának helyreállítását, a helyi termékek készítését, a helyi gasztronómiát támogatja.
Április elsején, vagyis szombaton újra megnyitják a látogatók előtt III. Károly brit király Brassó megyei Szászfehéregyházán található házát. A pénteki tájékoztatás szerint a turisztikai látványosság továbbra is a Walesi herceg háza nevet fogja viselni.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!